Šodien, 29. septembrī, «Kafijas diena» Tukuma «Pils tornī»

29. septembrī Starptautiskajā kafijas dienā Tukuma pilsētas vēstures muzejā «Pils tornis» (Brīvības laukumā 19a, Tukumā) no plkst. 12.00 līdz 17.00 iespēja nogaršot Tukuma kafiju, uzzināt vairāk par vietējās kafijas ražošanu un virtuāli apskatīt senlaicīgo kafijas grauzdēšanas iekārtu.

Pirms vairāk nekā 100 gadiem miežu kafiju ražoja Andreja Zēberga (1855-1932) iesala fabrikā. 20. gadsimta 30. gados Tukumā plaši audzēja cigoriņus, tos kaltēja Bera Krāmera iesala fabrikā Pils ielā 1. Savukārt Tukuma dzirnavas cigoriņu kafiju ražoja arī Otrā pasaules kara laikā – par 1 tonnu kaltētu cigoriņu saknēm izsniedza prēmiju zīmi 7 kg cukura saņemšanai.  Tomēr vislielākos apgriezienus kafijas dzērienu ražošana uzņēma, sākot no 20. gadsimta 60. gadiem, kad to savā ziņā pārņēma Tukuma  Fermentu rūpnīca. Ņemot vērā, ka padomju laikā pupiņu kafija veikalos nebija nopērkama, tika izstrādātas jaunas kafijas dzērienu receptes un līdz pat 90. gadu beigām ražoti 10 dažādi kafijas dzērienu veidi, kurus pārdeva ne tikai Latvijā, bet visā Padomju Savienībā. Populārākie bija “Tukums”, “Miežu”, “Kubaņas”, ”Tautiskā”, “Kurzeme” , “Cigoriņu” u.c. Kafijas dzērienu ražošanu šobrīd turpina SIA “Tukuma Kafija”, tāpēc vēl joprojām ir nopērkama “Kurzeme”, “Miežu”, “Tautiskā” un “Cigoriņu”. Un lai arī esam pieraduši pie dienvidzemēs audzētās kafijas, jāatceras, ka miežiem un cigoriņiem, no kuriem ražo kafiju Tukumā, piemīt ārstnieciskas īpašības.

Kafijas dienas apmeklētāji “Pils tornī” varēs iepazīties ar Tukuma Fermentu rūpnīcas vēsturi un projektu “Tukku Magi” izstādē “Tukku Magi. Paralēlas līnijas krustojas!”.

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta.