Attēlam ir ilustratīva nozīme

Par to, ko nekad neuzzinām!

Gatavojoties vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministres braucienam uz Tukumu, gadījās ielūkoties ministrijas mājas lapā – kādi jauni dokumenti izlikti apspriešanai. To pašu apskatījāmies arī Ministru kabineta lapā, kur ir atsevišķa sadaļa sabiedrības līdzdalībai un kur var izteikt viedokli par jauniem dokumentiem un apskatīties vecākos. To visu redzot, nācās secināt, ka cilvēka spēkos nav pat vismazāko iespēju izsekot tam visam līdzi, lai arī daudzi no plāniem, ziņojumiem, kas vēlāk pārtaps likumos vai noteikumos, varētu attiekties arī uz katru no mums. Tā ir atbilde, kāpēc nereti esam pārsteigti, ka stājusies spēkā viena vai otra prasība, par ko neko neesam dzirdējuši. Gluži vienkārši dokumentu ir daudz vairāk, nekā mūsu iespējas par to visu informēt un jūsu – to visu izlasīt. Protams, šī nezināšana nereti kādam ir ļoti izdevīga, jo, ko tur slēpt, ne viens vien noteikums pieņemts tāpēc, ka kāda sabiedrības daļa – uzņēmēji, biedrības, institūcijas, – ir uz to sirsnīgi uzstājušas. Un, kā zinām, to, kas reiz apstiprināts, nav nemaz tik viegli izkustināt, lai pavērsti kādā citā virzienā…

Vai pašvaldību līmenī viss ir vienkāršāk? Reizēm šķiet, ka nē. Protams, pašvaldības ir daudz tuvāk cilvēkam – tu vari iet un par visu prasīt, bet,– tikai tad, ja zini, – ko! Ir daudzi dokumenti, piemēram, būvniecības ieceres vai projekti, kas reizēm tiešām “nosper” kā zibens no skaidrām debesīm. Jā, mēs varam Būvniecības informācijas sistēmā teju vai katru dienu ieskatīties, lai redzētu, kurā adresē un ko iecerēts būvēt, taču to, kā tas varētu skart mani un manu ģimeni, kādas sekas, iespējams, šī būvniecība līdzi nesīs, kā tās mainīs dzīvi konkrētajā vietā, būs grūti uzzināt, ja vien, piemēram, pašvaldība nesarīko publisko apspriešanu. Tad vismaz, ja neko citu nevar panākt, iedzīvotājiem ir iespēja pateikt savu viedokli, un, kas zina, varbūt kaut kas tomēr mainās. Bet ja šādas apspriešanas nav un projekts tiek saskaņots tā, ka tā sekas neviens nezina?

Šāds jautājums radās saistībā ar šobrīd projektējamo Milzkalnes-Tukuma veloceliņu un autobusa pieturām. No vienas puses, protams, nopriecājāmies, ka projekts virzās uz priekšu, jo tas nozīmē, ka reiz tik vajadzīgais celiņš būs. Bet no otras puses – pavisam nejauši uzzinājām, ka, piemēram, autobusa pieturu pie Šlokenbekas Dzirnavu ezera grasās noņemt, jo, lūk, braucot lejup no kalna, cits auto vēl autobusam varot pakaļā ieskriet, bet, galvenais arguments – ”neviens šo autobusa pieturu neizmanto”, jo “mēs nevienu cilvēku tur neesam redzējuši”… Pirmkārt, tie ir meli, ka šī pietura netiek izmantota, un tam liecinieki ir gan autobusa šoferi, gan citi pasažieri, bet, otrkārt, vai tiešām kāds domā, ka autobusa pieturā kāds pastāvīgi dzīvo vai uzturas tikai tāpēc, lai tajā brīdī, kad kāds atbildīgais brauks garām, varētu tam laimīgi pamāt un atzīmēties – ”Hei, mēs te vēl esam!”?! Nupat, braucot pa laukiem – vairākus desmitus kilometru pa Slampi, Džūksti, Lesteni, Jaunpili, – pieturās neredzējām nevienu autobusa gaidītāju. Vai tas nozīmē, ka tāpēc pietura jānoņem, jo neviens to neizmanto un galu galā – kāds var autobusā ieskriet?! Vai varbūt tāpēc mums nevajag autobusus?!

Ir vajadzīgas gan pieturas, gan autobusi, tikai daudz rūpīgāk jāpārdomā, kā noskaidrot, ko iedzīvotājiem tiešām vajag. Lēmumus pieņemt māk visi, bet aprunāties?… Bet – ja reiz pašvaldība ir cilvēkam vistuvākā iestāde, tad tai arī tas ir jādara. Un vēl – mēs tik bieži runājam par novada iedzīvotāju skaitu tūkstošos un žēlojamies, ka simti katru gadu iet mazumā. Taču šos simtus veido viens, divi, trīs, un kādam no viņiem, iespējams, arī bija kāda sāpe. Jā, iespējams, ka autobusu pietura nevienu konkrētai vietai nepiesaistīs, bet noņemta pietura tomēr var likt aizdomāties – ja reiz es te nemaz neskaitos, varbūt jāmeklē dzīves vieta citur?…

Komentāri

 1. Patvala birokratija tautai nelabveligili lemumi kauriem seko visadi nepatikami parsteigumi to turesana noslepumaa ..nesaprotamie likumi kaudzem kurus var tulkot kaa katram izdevigak….taa ur ir nesakartotas vasts ikdiena. Pasvaldibu .un ierednu dikdieniba un patvala…un galvenais ka tam cilvecinam vairs nav kur meklet taisnibu nav kam luugt un nav kam sudzeties…jo ar tautas velmem neviens vairs nereekinas….un varbut ka tas ir ari merkis lai laukus atbrivotu no cilvekiem padarot tiem dzivi heciesamu..lai vini tur vairs nekkaitas..un parcelas.piedodiet milie cilveki….bet kaut jas tads pat padomju laikos nebija piedzivots…biha visas pieturas neatcela let’s sabiedriskais transports..lauku attistiba darbs laukos..buvnieciba..izglitibas iestades uz vietas..cilveki prom hebrauca..kaut gan algas bija mazas un simboliskas.jautajums kas ar musu valsti notiek milie cilveki…esam tak tagad briva hwatkariga valsts kyras galvenai vertibai ir jabut cilvekam un lauku attistibai

  1. Diemžēl mainijas krogs,himna un nauda bet padomju sistēma palika,iedzivotāji valstij,nevis valsts iedzīvotajiem.Patvaldībām nav nekādas saiknes ar iedzīvotājiem,jo tur valda partija ( ar dažadiem nosaukumiem).Pašvaldību galvu Eiropā vēl iedzīvotāji tieši un viņš atbilld iedzīvotājiem par darbu.Bet tagad ir totāla bezatbildība un nesodamība.

 2. Sodien visu riitu seju pukes.kastites. saulite pa zemi braukaa tads zalums visapjart un ievas pumpuros…..spej tik laukos darbus apdarit…nu negribu es dzivot pilsetaa…kaa cietumaa…un negribas man ka laukiem dara paari..tos iznicinot..es laukos puedzimu un ari nomirsu.visi tak nesalidis tai pilsetaa..laukiem but…jo latvija nav riiga bet gan latvijas lauki…vienreiz valdibai jasak domat ar galvu ilgterminaa..un nemt veraa sabiedribas velmes.un tapec ir ieveleti lai tai kalpotu.

 3. Ejiet cilveki aaraa uz saviem mazdarziniem…..nu nevar visu laiku dzivot hegativas emocijas ir tacu pavasaris..es jau ari ienacu uz bridi kafiju iedzert.apskatities kas jauns….man ari jaunumi remontandam zemenem jau pa ziedinam…starkisi klabina…kads skaistuns mezos zalo ievas..ka tikai tadel ka musu latvija ir tik skjaista ka gribetos dzivot muuzigi.

 4. Vai tiešām mēs esam tik bagāti, ka varam atļauties uz nomaļām vietām sūtīt autobusus ar diviem pasažieriem, pie tam maksāt algas šoferiem, uzturēt tehniskā kārtībā autobusus, uzturēt loģistiku?
  Daudz lētāk sanāktu iedot tam meža vidū dzīvojošajam pilnīgu jaunu Dacia Duxter, lai brauc, kad vajag.

  1. Cilvecin bet kas vainigs ka lauki tuksi..bet tapec jau pedejos aborigenus padzit nedrikst..ta taisniba reizem es viena pati braucu autobusaa ipasi vakaru reisaa. No Rita autobuss pilns visi brauc uz darbu uz skolu.bet no manas majas var uz pilsetu aizbraukt 2 x dienaa un 1x vakaraa…..bet ja vel noliegs masinas un vajadzes ekektro auto ne katram tas bus pa kabatai.daudziem zemkopiba ir vienigais izdzivosanas veids un ar ko razotajs vedis savu preci uz tirgu…un vai tiesam izbraucot no rigas nakotnee latvija parvertisies par graustu un neapdzivotu tuksnesi.un aizaugusiem krumiem sabrukysam majam..bez savas kulturvides ainavam un cilvekiem…

  2. Vates troļlmašīn, Latvija raksta ar lielo burtu.

   Pilnīgi pareizi, modernajā lauksaimniecībā visu padara augstražīgas mašīnas, kuras vada augsti kvalificēti speciālisti un nav vajadzīgas neizglītotu ļaužu masas ar dakšām un grābekļiem, kā tas vēl 80.gados bija sapuvušajā sovokā.
   Nekvalificēto kolchoza dzēruļi un viņu pēcnācēji nav vajadzīgi laukos, lai viņi pārceļas uz pilsētu, tur socdienestu ar bezmaksas makaronpakām vairāk un arī miskastes pārpārēm, kur rakņāties.
   Bijušos kolchozus un pilnos laukus ar nekam nederīgajiem kolchoza dzēruļiem apraud tikai vates troļmašīnas, nu tādas kā ”adel- vatel”.

   1. Nu tavs komentars vien liecina ka esi noziedzigas varas trollmasina un esi par lauku iznicinasanu.algotais dauni.tavs cinisms un kangara aaza kaja tevi nodod.tadam ka tev nav vietas sabiedriba ..
    un nevienu tu neparliecinasi.jo sabiedribai ir gan acis gan ausis gan realaa pieredze …ta ka se buudaa mesleedaj.

    1. Skumji ka tads 2022 ntz parvers par tvaika ielas filiaali….bet ko darit ka psihiski slimie ari grib izpausties..tadas ir vinu tiesibas…bet tas nenoziimee ka kadam vini butu jarespektee….

  3. Bravo, viss kā no kvemļa rokasgrāmatas ar visiem epitetiem ”noziedzīgais režīms”, ”nacistu hunta”, ”kariņ-levitrežīms” utt.

   Tavi stāsti par tavu milzīgo čaklumu ir riktīga krieva plātīšanās, jo latvietis strādā un nelielās, toties krievs guļ uz savas ”pečkas” un plātās, ka baigais strādnieks, kaut patiesībā ir slinkāks par slinku, tikai ar muti brauc.

   Nu un, protams, tev kā krievam katrā vārda galā tiek pieminēta aizmugurējā piedziņa un izvadfunkcijas.

   Tā turpināt ”adel-vatel”, tev labi sanāk attēlot ”vaņku-staņku” !

 5. Kadu nakotni tu noveli citiem…agri vai velu sanemsi pats…dievs nav mazais berns .un pasauli iekartojis loti gudri.jo viis ko tu dari vai noveli otram.patiesibaa dari sev…nesplauj kapostos …duracok dalbajok.

  1. Vai varētu iztulkot, ko nozīmē ”duracok” un ”dalbajok”, ceru, ka tie ir krievu vārdi un mācēsi iztulkot.

   Tas labi , ka pieminēji puvušo kāpostu zupu no krievu armijas , un negribēji piesavināties Boršču, kas ir ir Ukraiņu nacionālais ēdiens.

  2. Paklau sudedaj…man nav vairs ne laika ne velmes ar tevi sarunaties..man sarunam ir daudz jaujaks cilveks ..taka laidies uz savu sudu cupu..un nesmirdi nanos komentaros

 6. Un vel pirms ar mani diskutee labak nomaini savus netiros pampersus ..tev tak pasam ar vati pilna pakalha.ahahaha

 7. Kā man patīk ”Brīnumainās pārvērtības”- pāris uzvedinoši jautājumi līdz Latvijas dabas apjūsmotāja un waren čaklā drāzniece ”adel” pārvēršas par parastu krievu rupekli, kuram prātā tikai aizmugurējā piedziņa un ekskramenti.

  1. Sudedaj tu … pieklajigu valodu nesaproti..kads sarunu biedrs tada valoda .bet ja godigi es ar tarpu musam nesarunajos..es nemu pletni un maucu pa pieri lidz tie kajas notirina..

 8. Kad studēju par ZOOPSIHOLOGU, tad krievu valoda bija obligāta, jo ir jāzina savu ienaidnieku un izpētāmo objektu valoda.

  1. Profesionalas parvertibas… no zoopsihologa tu esi parverties par zoo..to komentari apluecina..tev no cuukas tikai trust snukurs un aste…bet atceries ka cuka pat frizuraa un uzvalkaa ir un paliek tikai cuuka…

   1. Visdrizak tu tiki krustots ar cuku ….un tev ir zoo geni..tapec tu izvelejies tadu profesiju..jo tavi komenti ir loti dzivnieciski.un slimi…un slima ir tava seksualaa orientacija..tu esi dabas kluuda

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *