Aicina ziņot  par gredzenotiem mājas strazdiem!

Latvijas Universitātes Bioloģijas institūta Engures Ornitoloģisko pētījumu centrā pie Engures ezera Bērzciemā un ezera otrā krastā – Ķūļciemā un Krievragciemā jau piekto gadu turpinās pētījums par mājas strazdu (Sturnus vulgaris) ligzdošanu un migrācijām (Otrs pētījumu parauglaukums atrodas pie Zeltalejā pie Gulbenes). Mājas strazdu pētījumā katru gadu tiek izsekots ligzdu liktenim, apgredzenoti mazuļi, kā arī tiek ķerti un gredzenoti pieaugušie putnus. Daļa no pieaugušajiem putniem ir aprīkoti ar ģeolokatoru – ap 1,5 g smagu ierīci, kas reģistrē gaismu, gaisa spiedienu, temperatūru un putna aktivitāti. Lai šos datus iegūtu, zinātniekiem putns ir jānoķer otrreiz un uztvērējs jānoņem.

“Mēs darbu parauglaukumos turpinām arī šogad, taču nav izslēgts, ka kāds mājas strazds varētu izvēlēties ligzdot arī kaimiņu pagastos vai pat novados. Tādēļ ir ļoti liels lūgums ziņot autoram (oskars.keiss@lu.lv , 29236300) par novērotiem mājas strazdiem ar gredzenu uz kājas. Pētnieki būs ļoti pateicīgi par ikviena gredzenota putna ziņojumu un vēl pateicīgāki, ja māju īpašnieki atļaus putnu sagūstīt, noņemt datu uztvērēju (ģeolokatoru) un putnu atkal atlaist brīvībā,” skaidro pētījuma vadītājs Dr. biol. Oskars Keišs.

“Līdzšinējā datu analīze ir parādījusi, ka pieaugušie (vecie) mājas strazdi Engures ezera apkārtnē uzturas līdz pat oktobra beigām–novembra sākumam, un tad tie aizlido uz ziemošanas vietām Lielbritānijā, turpretim Gulbenes novadu tur dzīvojošie strazdi atstāj uzreiz pēc ligzdošanas jūnijā un līdz aizceļošanai uz ziemošanas vietām Lielbritānijā, uzturas Polijā un Vācijā. Lielākā daļa mājas strazdu migrācijas lidojumu notiek naktī paceļoties līdz pat 2500m augstumam un nepārtraukti lidojot līdz pat 22 stundām. Parasti gan lidojumi nav ne tik augsti un arī nav tik ilgstoši. Par pētījumu latviešu valodā vairāk var lasīt žurnāla “Putni dabā” pērnā gada otrajā numurā.

Varbūtība ieraudzīt apgredzenotu putnu ir maza – no apgredzenotajiem zvirbuļveidīgajiem putniem atrod apmēram tikai vienu no 300 apgredzenotiem putniem. Tieši tādēļ ir ļoti svarīgi paziņot pētniekiem – mums LU Bioloģijas institūtā par jebkuru atrastu gredzenotu putnu: LU Bioloģijas institūtā, DAC Torņakalnā, Jelgavas ielā 1, LV–1004 Rīgā. Vai arī pa iepriekš norādīto e-pastu. Ziņojumā jānorāda viss, kas rakstīts uz gredzena, kā arī precīza atrašanas vieta un datums.”

Komentāri

  1. Si te zalaa ziema man radijusi dzilas skumjas.putni savadi ir apklususi….sailgojos pec meza un gribu ar meza mati parunaties..varbut ka kads nosalis putnins uzdzied..jaapskatas kaa izcirstas peedejais stremmeles no mana tuvakaa meza….varbut ka spaini mellenu julijaa salasisu..bet varbut nee.eju ciemos.

  2. Ienacu mezaa..labrit meza maate..esmu noilgojusies pec tevis..sen neesam satikusas..no pagajusaa rudena..man klajas labi bet lko tie tavi berni dara..zakits lida liduminu lapsa pirti kurinaja lakstigala saldmelite lallinat lallinaja….bet klusums…putni klusee.meza mate klusee ta noskumusi..par saviem berniem..kokuem dzivniekiem..cilveka nezeligaa roka tai pari nodarijusi….mezs izmainijies.lidz nepazisanai.daudz kailcirsu…gar celmalam lielas skjeldu gredas..viena stremele ar mellenem atstata.nodomaju paldies dievam…otra pilnibaa iznicinata..iegaju dzilak.mellenem daudz ziedpumpuru ja bus laba vasara bus daudz ogu…bet vel jau maija salnas jauzvar..debesis tik zilas.saulite silda apkart tads zalums un klusums.aizvejss gar gravmalam zied mallepes garam nolido kada kamene un musas..daba atdzivojas. Zalaa ziema atkapjas..paldies dievam…ak neraudi milaa meza namulina..gan jau iestadis jaunas priedes…tikai gadu desmiti jagaida lai zem tam augtu ogulaji.paldies ..mamma daba..pie tevis bija tik jauki atjaunot spekus…atta milaa..satiksimies vasaraa kad naksu ogas…tikai berzu meijjas viegli veja liecas un saka man attaa….mazaa meza laumina

    1. Ja jau fakti esi te tad acimredzami tev tikama vinas skidraa dziesna un tu to klausies.ahahaha

      1. Tev faktin vajadzetu uzlikt gredzenu uz viitnes kas par kaifu buutu..I lakstigalas nevajadzetu

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *