Agris Jansons

Kādas ir Tukuma un Engures novada skolotāju algas?

Jau tad, kad skolotāji pērn gatavojās streikam, ne viens vien lasītājs interesējās, vai tiešām skolotāji saņem tik mazas algas, kā publiski izskanējis, 420 eiro mēnesī un no šīs summas trešdaļu vēl samaksā nodokļos.

Jau tad, kad skolotāji pērn gatavojās streikam, ne viens vien lasītājs interesējās, vai tiešām skolotāji saņem tik mazas algas, kā publiski izskanējis, 420 eiro mēnesī un no šīs summas trešdaļu vēl samaksā nodokļos.

Skaidrību mēģinājām viest ar publikāciju pirms skolotāju streika, kad rakstījām, ka Tukuma novadā tā vis nav un ka lielai daļai skolotāju algas ir lielākas par likumā minētajām minimālajām likmēm (no 405 eiro līdz 420 eiro), tomēr pedagogu arodbiedrība lēma streikā piedalīties solidaritātes pēc.

Tomēr arī pēc streika jautājumi no iedzīvotājiem nerima – viņu vēlme bija kaut aptuveni zināt, par ko tad īsti ir stāsts jeb – cik tad skolotājs saņem, ja prasa, lai nodokļu maksātāji viņiem maksātu vairāk:

– Jūs daudz rakstījāt par skolotāju problēmām, par viņu sūro likteni un nabagu algām. Bet visā šajā bēdu stāstā pietrūka kādas būtiskas informācijas. Proti, kādas tad ir šīs ”smieklīgās” un ”cilvēka necienīgās”, ”diētas vietā lietojamās” algas? Lūdzu uzrakstiet, konkrēti, cik katrā no mūsu novadiem skolotāji saņem. Un ar visām piemaksiņām, visu, kā ir. Nelieciet uzvārdus klāt, kam to – vienkārši uzrakstiet visu sarakstiņu! Un nav tur ko slēpties, ja reiz saņem naudu no nodokļu maksātājiem, tad taču tas nav ne kas slēpjams, nekā.

Kaut arī jautājums šķita gana vienkāršs, atbildes iegūt izrādījās pagrūti. Bija skolas, kuru direktori tā arī pateica, ka neteiks, kādas algas viņa skolas skolotāji saņem. Bija arī tādi, kas teicās, ka pat nezina, kādas šīs algas ir, jo pedagogi strādājot vairākās skolās…

Un, jāteic, arī tā ir tiesa, saprast, kā veidojas skolotāja alga, nebija nemaz vienkārši, un patiesībā katra skolotāja alga ir tik individuāla, ka tās pat vienas skolas ietvaros nevar salīdzināt. To apliecināja arī Tukuma novada Izglītības pārvaldes vadītājs Normunds Rečs:

– Skolotāju algas katrā skolā atšķiras. Tās ir atkarīgas no katras skolas skolēnu skaita, skolotāja slodzes, darba stāža, darba pienākumiem, pat no tā, kādu mācību priekšmetu skolotājs māca, jo katrā mācību priekšmetā ir atšķirīgs stundu skaits, tajā vai nu ir vai nav burtnīcu labošanas utt.

Vairāk lasiet laikraksta otrdienas, 12. janvāra, numurā ŠEIT!

Komentāri

 1. kas tur ko slēpt – man par 3/4 slodzi – uz rokas 370 eiro !
  daudz vai maz – ???
  strādāju vēl citur uz pusslodzīti, lai varētu savilkt galus kopā. arī pašai 2 skolnieki jāuztur. un neviens man neko nekompensē kā deputātiem, kam algas ar četriem cipariem rakstāmas….
  Direktoram ar piemaksām algā ir četri cipari.
  🙂

   1. Un tas ir pieauguša un reāli domājuša cilvēka ieteikums??? Var padomāt, ka direktora krēsli tukši stāv un nāciet tik uz šo vakanto brīvo vietu.

   1. Tukuma skolās ir brīvas darba vietas, trūkst dažādu priekšmetu skolotāji, nemokies gaterī, ej uz skolu.Arī alga skolā ir liela, maksā regulāri, nebūs 3 mēnešus jāgaida. Kur vēl tā laime ceļot, jo visa vasara brīva, Informācija Izglītības pārvaldes mājas lapā.

    1. Kaut kā tajā izglītības pārvaldes lapā tas vakances t;a nemētājās, ja neskaita ložu šaušanas treneri. Un 2 vakances engurē, 1 jaunpilī un 1 pūre- uz simbolisku slodzi

  1. aizej pamēģini gaterī,pēc tam visu mūžu gribēsi skolā strādāt(kā tas daudziem pedagogiem izdodas) taču visu mūžu gaterī vēl neviens nav nostrādājis.

   1. Nezin gan, kā ar tiem, kuriem arī ir gan izglītība, gan prasmes, tikai ir valsts noteiktā minimālā alga? Kā tiem ar ekskursijā, vai viņi nav pelnījuši?!

    1. Tāpat kā skolotāji. Strādā vēl kādā darbā… krāj gadiem vai paņem aizņēmumu, kuru līdz nākamajam ceļojumam atdod. Iedomājies esi, ka šie tos ceļojumus tā vēsi vienā vienā mirklī noliekot no algas nopērk?! Atpūsties visiem gribas un kā nu katrs māk tā pie tā nonāk. Citai vienkārši vīrs labi pelna.

     1. Tad jau pēc tam nav jābrīnās, ka no valsts jābrauc prom, jo kredīti spiež nost. Šķiet tas nu gan nav risinājums un jūs nēesat vienīgie, kuriem nemaksā un kas ir tad, ja nav vīra?!

  1. Es braucu ceļojumos, arī uz teātri braucu, jo man gribas redzēt pasauli un baudīt kultūru. Arī savus audzēkņus mudinu interesēties par pasauli, mākslu un kultūru, Vai gatera strādniekam nav vēlme apmeklēt teātrus un koncertus?

 2. Man pazīstamai skolotājai alga esot laba(tā viņa pati saka),viņa strādājot 2 slodzes un parasti ap pieciem jau esot mājās. Man viena slodze skaitās 40 st. nedēļā,t.i. 8 st. dienā.Nesaprotu ,kas tās skolotājiem par slodzēm,ja nostrādājot 80 st./5 darba dienās,viņa var būt tik ātri mājās?

  1. skolā 40 stundas – kontaktstundas ar bērniem klasē – ir 2 slodzes ! 5dienas pa 8 stundām ar vismaz 20 bērniem klasē ! pēc tam darbs pie gatavošanās, darbu labošanas, audzināmās klases dokumentācija, darbs ar vecākiem, kuriem priekš saviem bērniem nav laika….
   Daļa skolotāju darbus nes uz mājām labot. un tad strādā līdz 1 naktī. to jau neviens neredz…. skolotājam vakarā jāpaspēj savi bērni samīļot, vakariņa uztaisīt, ziņas dzirdēt….
   Viegls darbs – Laipni lūgta darbā !

    1. Mūsdienās darbs pie datora ir neatņemama skolotāja darba sastāvdaļa, jo visa skolas dokumentācija, klases žurnālu ieskaitot, ir datorā. Tā ka pārmetumi nevietā.

 3. Mans uzskats par visu pastāvošo sistēmu, loģiski, ka diskusijas dalās, vieni saka, ka “kas tur sevišķs”, un atalgojums ir normāls, bet tie, kas aizdomājās ar smadzenītēm sapratīs, ka skolotāja darbs jau ir uzskatāms par patriotismu, kurš cilvēks par tādu atalgojumu atdos sevi tādam darbam, kurs nav tik viegls. Ka jau komentāros rakstīts, darbi ir jāsagatavo, jālabo, jāiemāca, jāizskaidro, ar katru bērnu principā ir jāstrādā individuāli.. Šo sarakstu var turpināt, ne kuram katram tas sanāk un izdodas. Protams, ka skolotāju darba kvalitāte ar laiku var kristies, pazust. padomājiet paši, nostrādāt 10, 15, 20 gadus darbā ko tu mīli, kas sagādā gandarījumu, ka ir skolēni kas izaug, salidojumā satiec, un pasaka tev paldies, neskatoties uz to atalgojumu, motivācija ar laiku var pazust. Pašam ir jau pāris gadi pagājuši no skolas laikiem, tik tagad spēju novērtēt viņu darbu. No kā katrs cilvēks izaug? Liela nozīme ir skolotājos. Vienīgais ko varu pateikt lielu paldies, ka nu ir audzinātājas un skolotājas kas ir vērtējamas ar plus zīmi, kas nu jau audzina manas atvasītes. 🙂

 4. Protams, ka daudz ko var salīdzināt, tai skaitā skolotāju algas ar gaterī strādājošo vai vēl kādu kaut kur citur nodarbināto, bet tā pa vienkāršo to darīt nav pareizi. Tomēr ir dažādas prasības, lai atbilstu konkrētajam darbam. Lai būtu skolotājs ir jābūt daudz vairāk zināšanām, kas jāapgūst un kuru apguvei jātērē laiks un nauda, nekā strādājot, piemēram, tai pašā gaterī. Tiem gudriniekiem, kuri iesaka skolotājiem uz gateri doties, būtu jāsaprot, ka skolotājs to var izdarīt gan terētiski, gan praktiski, bet otrādi gan nē – jebkurš gatera strādnieks tomēr laikam par skolotāju nederēs, bet kādam tak tie mūsu bērni ir jāmāca, tai skaitā arī to “gudrinieku”, kuri saka, lai skolotājs iet uz gateri strādāt.

 5. Vasja darbā uztaisa brāķi,pēc tam 3 mēnešus algu neredz.Bet skolotāji gadu no gada laiž no skolas ārā debīliķus,un no tā viņiem ne silts,ne auksts.Tā lūk.

  1. Atvainojiet, Tarasovič, bet skolotājs strādā ar tādu bērnu, kādu vecāki viņam uz skolu atved. Nevar gribēt, lai katru debīliķi, kā Jūs sakāt, pārvērš par teicamnieku.

 6. iedzīvotāji tagad jūtas gandarīti no tā ciparu mudžekļa, no kura tā arī neko īsti nevar saprast? Arī skolotājs ir nodokļu maksātājs, līdz pēdējam centam tiek atrēķināts, par aplokšņu algām tā kā nav dzirdēts.
  šķiet, ka tas ir stipri saraustīts priekšstats, jo atsedz tikai vienu skolotāja profesijas pusi – joprojām profesija, kurai ir uzstādīta prasību latiņa (vai to nevēlētos kāds uzzināt?ahā – piedodiet – visi esam skolā gājuši, tātad par šo jautājumu skaidrs?!…) un nesamērīgi zemais atalgojums, joprojām skolā nepiedodami maz ir skolotāju-vīriešu (Eiropas skolās, kuras turam par paraugu savā ziņā ir tomēr cita aina) un tā vesela virkne jautājumu par kuriem būtu svarīgi diskutēt un kopīgi domāt, kā uzlabot situāciju, nevis skaitīt naudu citu maciņos un uztraukties, ka kāds pēksņi nepaliek bagāts (ierindas skolotājam tas nedraud), bet lai visi ir vienādi ….

 7. Tomēr gatera strādnieks un skolotājs , tie ir 2 dažādi līmeņi. Izglītība, intelekts, par to jāmaksā vairāk. Nav jau 3 klases un koridors skolotāja izglītība! Augstskola+ maģistrs+ kursi, tas viss nav gluži bezmaksas pasākums! Par grūto darbu skolā, kur katrs sīkais zin savas tiesības, bet nezin pienākumus, jāsaņem daudz lielāka alga!

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta.