Kristaps Grīnbergs

Jaunpils ansamblim «Vocalica» – 10. jubileja

Ceru, ka nekļūdīšos, ja teikšu, ka aizvadītā sestdiena, 29. novembris, Jaunpilī daudziem bija svētku diena. Svarīgākais, ka te notika novada, reģiona un arī Latvijas mērogā izcilās mūzikas kopas – vokālā ansambļa «Vocalica» – 10. dzimšanas dienas koncerts.

Ceru, ka nekļūdīšos, ja teikšu, ka aizvadītā sestdiena, 29. novembris, Jaunpilī daudziem bija svētku diena. Svarīgākais, ka te notika novada, reģiona un arī Latvijas mērogā izcilās mūzikas kopas – vokālā ansambļa «Vocalica» – 10. dzimšanas dienas koncerts.

Klausītāju piepildītā zālē divu stundu garumā tika izdziedāta un izstāstīta kolektīva radošā biogrāfija. Par grupas aizsākumu, tās rašanās ideju vēstīja pat divi stāsti. Pats grupas dibinātājs un tās vadītājs Ainars Plezers atzinās, ka viņu darboties šai jomā mudinājuši divi brīnišķīgi dziedoši eņģeļi, abas viņa Mūzas – sieva Dace un vecākā meita Lote…

10 gadu laikā grupa kļuvusi par fenomenu daudzējādā ziņā. Vispirms jau ar to, ka šis tik augstus sasniegumus guvušais un 10 gadu laikā izcilu kvalitāti saglabājušais kolektīvs ir absolūts neprofesionālis… Tas ir, ne šīs grupas vadītājs, ne tās dalībnieki nav profesionāli mūziķi, vairumam pat nav nekādas muzikālās izglītības! Taču tas neliedz atzīstamā kvalitātē un ar panākumiem konkurēt ar profesionāļiem augsta un ļoti augsta līmeņa konkursos. To vidū iegūta pirmā vieta 2008. un 2010. gada valsts vokālo ansambļu konkursā, bet iepriekšējā Dziesmu svētku gadā – 2. vieta, piekāpjoties tikai absolūtajām profesionālēm, vokālajai grupai «Latvian Voices»! Gūti ievērojami panākumi konkursos Austrijā un Itālijā. Itālijas televīzijā pat tapis grupai veltīts raidījums – neliela muzikālā filma.

Šīs grupas repertuārā ir izcili dažādu žanru un stilu mūzikas aranžējumi. Atzīšos, neviens no mūziķiem, kam pastāstīju, ka to autors ir pats grupas vadītājs, Jaunpils basketbola treneris un sporta nama direktors, diplomēts ekonomists Ainārs Plezers, man nenoticēja. Nevarot būt, ka autoram nav grāda kompozīcijā un kādās tur vēl akadēmiski izkoptās nozarēs! Tik pārdomātas, izsmalcinātas, grupas dziedātāju balsīm atsevišķi un visam ansamblim kopumā atbilstoši tie ir.

Un vēl kāds, manuprāt, ne tikai novada, bijušā rajona, bet, iespējams, pat valsts mērogā novērojams šīs grupas fenomens – tā ir absolūti pašdarbīga. Tas ir, atšķirībā no citiem profesionāliem vai pašdarbības kolektīviem šis nesaņem nekādu citviet tradicionālo valsts vai pašvaldības atbalstu – tam nav nevienas algotas štata vietas, atbalsts atsevišķiem pasākumiem vai projektiem ir pašu īpašās sarunāšanas un īpašo vienošanos rezultāts… Arī dažādie koncerttērpi – pašu rūpju un materiālo iespēju rezultāts…

Daudz baltu dieniņu, «Vocalica»!

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta.