Zvaigžņu spēle «Jurim Lagzdiņam 50»

16. februāra vakarā Tukuma ledus halle pulcēja daudzus skatītājus – kaislīgus hokeja līdzjutējus, kā arī tādus "svētdienas līdzjutējus", kas apmeklē tikai izcilus pasākumus. Šoreiz nāciena iemesls tiešām izcils – «Tukuma gaļas centrs» dāvināja savam "krustēvam", galvenajai dvēselei, kapteinim un spēlētāju tēvam, skandalozajam, lieliskajam aktierim (tā viņu nodēvēja pasākuma vadītājs Artis Gailis) Jurim Lagzdiņam spēli ar Latvijas hokeja zvaigznēm. Dāvināja cienījamajā 50 gadu jubilejā. Ja kādam šķita, ka šī būs tāda padošanās spēle – «Tukuma gaļas centrs» viegli atdos uzvaru zvaigznēm -, viņš kļūdījās. Braši turējās abas komandas. Un tikai veiksme, prasme, pieredze un šovs ļāva sasniegt skaistu rezultātu.

Kā jau katrā jubilejā, arī šajā viss sākās ar gaviļnieka sumināšanu.

Zvaigžņu vārdā J. Lagzdiņu sveica jauniešu hokeja izlases «U-20» treneris un hokeja komandas «Prizma» prezidents Ēriks Miļūns, nododot sveicienus arī no Latvijas Hokeja federācijas prezidenta Kirova Lipmana.

«Tukuma gaļas centrs» sveica jubilāru un pateicās Latvijas hokeja zvaigznēm, ka atradušas laiku atbraukt uz Tukumu un uzspēlēt kopā ar Juri Lagzdiņu.

Suminājuma vārdus teica Tukuma ledus halles pārvaldnieks, trīskārtējs Olimpisko spēļu dalībnieks, soļotājs Modris Liepiņš: "Gribu apsveikt Juri Lagzdiņu lielajā jubilejā! Paldies par šiem skaistajiem svētkiem! Paldies, ka jubilāra dēļ Tukumā ieradušās tādas hokeja zvaigznes!" M. Liepiņš pasniedza Jurim Lagzdiņam Tukuma rajona padomes Atzinības rakstu par ilggadēju darbību sportā un sasniegumiem šai jomā. No ledus halles jubilāram tika simboliska nūja un albumiņš, kur sakārtot fotogrāfijas – skaistākos mirkļus dzīvē. M. Liepiņš (kā jau deputāts) nodeva arī sveicienus no Tukuma pilsētas domes un tās priekšsēdētāja Jura Šulca, kurš šajā dienā svinot pats savu dzimšanas dienu, tādēļ ierasties nevarēja.

Pats J. Lagzdiņš atcerējās visus, kuriem pateicoties, Tukumā vispār ir ledus halle un iespēja spēlēt hokeju, – Arni Lausu, firmu «Stats», Tukuma pilsētas domi.

Un šovs var sākties!

Kā jau teicu, spēle bija nopietna un spraiga, nekādas padošanās vai atlaides. Visu izšķīra spēks, pieredze, prasme un ātrums. Bet, protams, neiztrūka arī šova momentu. Galu galā – tā taču bija spēle par godu jubilāram.

Simbolisko iemetienu izdarīja Jura Lagzdiņa pirmais treneris «Latvijas bērzā» Aleksandrs Cisuļskis, kurš bija arī šīs «Zvaigžņu komandas» treneris.

Tika izlemts, ka šī spēle ilgs trīsreiz pa 15 minūtēm tā saucamā netīrā laika.

1. periods

Jau šķita, – kas tā par spēli, ja pats galvenākais spēlētājs pirmajās sekundēs nokrīt. Bet – tas tikai negadījums un varbūt pat viltus gājiens, tā sakot, pretinieka iemidzināšanai. Jo – jau nākamajā mirklī tas pats Juris Lagzdiņš met pa pretinieka vārtiem.

Rezultātu no sasaluma izkustina «Zvaigznes» – jau pirmā perioda trešās minūtes sākumā iemesti skaisti vārti! To autors – Ēriks Miļūns no Jāņa Lukaševska piespēles.

Spēle vairāk rit «Tukuma gaļas centra» zonā, taču arī šai komandai izdodas skaisti izgājieni uz pretinieka vārtiem. Diemžēl pie pašiem vārtiem nav neviena, kas pieliktu nūju un mēģinātu raidīt ripu tīklā. Nepaiet ne mirklis, kad sākas otrais «Tukuma gaļas centra» uzbrukums «Zvaigznēm», taču «Tukuma gaļas centra» vīrs netrāpa pa ripu, un visiem jāatgriežas savā laukumā. Un tur tikai vārtsargs Uldis Kauliņš glābj komandu.

Ripa izsista no zonas, un «Tukuma gaļas centrs» iet uz pretinieka vārtiem. Diemžēl viens nav cīnītājs, tādēļ atkal jāatgriežas savā laukuma pusē. Un tomēr – «Tukuma gaļas centra» desmitais numurs aktīvi dodas uz priekšu, jau nonāk pretinieka zonā, taču piespēle neprecīza un ripa zaudēta.

Perioda septītās minūtes sākumā «Zvaigznes» dodas ātrā uzbrukumā, bet ripa lido pāri vārtiem. Jau pēc pusminūtes uzbrukumā dodas «Tukuma gaļas centrs» – izgājiens viens pret vienu – un skaisti vārti! To autors – Māris Krautmanis.

«Zvaigznes» cenšas veidot uzbrukumu, taču izskatās gan vairāk pēc tādas treniņu saspēles. Pie ripas atkal «Tukuma gaļas centrs»; neprecīza piespēle, taču ripa paliek pie gaļiniekiem, tomēr pa vārtiem metiens nedod rezultātu.

Tūdaļ «Zvaigznes» iziet viens pret vienu uz «Tukuma gaļas centra» vārtiem, taču tur, izrādās, mūris! Seko pārmetiens «Tukuma gaļas centra» zonā.

Aktīva spēle vidējā zonā, ripa te pie vienas, te – otras komandas spēlētājiem. Metiens pa «Tukuma gaļas centra» vārtiem, bet tur Uldis Kauliņš ir savā vietā. Un metiens, un atkal komandu glābj vārtsargs.

Perioda desmitajā minūtē «Tukuma gaļas centrs» dodas uzbrukumā, tiek līdz pretinieka vārtiem, bet ripa zaudēta, un jādodas atpakaļ. Gaļinieku zonā veiksmīgi darbojas aizsardzība, ripu vairāk kontrolē šī komanda. Un atkal spēle vidējā zonā.

Zvaigznes tiek pie ripas, bet kārtīgas piespēles tālāk par vidējo zonu neiznāk. Moments, un «Tukuma gaļas centrs» jau pretinieka zonā ar visu ripu. Taču «Zvaigznes» ripu pārtver, tādēļ spēle strauji pārceļas pie «Tukuma gaļas centra» vārtiem. Bet – rezultāts bez izmaiņām.

Brīdi komandas strauji slido no vienas zonas otrā, skatītāji tik tikko spēj ar acīm līdzi izsekot. Ir, ir vecajiem bukiem duka iekšā! Jaunie knapi izslido līdzi!

Trīspadsmitās minūtes vidū divi «Tukuma gaļas centra» hokejisti dodas uz pretinieka vārtiem, taču neizdodas uzmest pa vārtiem.

Četrpadsmitās minūtes vidū pēc veiksmīgas saspēles un uzmetieniem pa vārtiem uzbrukums, šķiet, jau beidzies, bet – precīzs metiens un – Juris Lagzdiņš juniors pēc Arvja Štāla piespēles ir nākamo vārtu autors. Rezultāts – 2:1 «Tukuma gaļas centra» labā!

Perioda pēdējā minūtē «Zvaigznes» dodas skaitā izgājienā viens pret vienu uz «Tukuma gaļas centra» vārtiem, bet tur kā mūris stāv Uldis Kauliņš!

2. periods

Pēc iemetiena ripu iegūst «Tukuma gaļas centrs» un veiksmīgi to kontrolē – gan savā laukumā. Māņu gājiens, un ripa jau pretinieka laukumā – «Zvaigžņu» vārtsargam ir, ko trūkties un strādāt.

Atbildes gājienā «Zvaigznes» tiek līdz «Tukuma gaļas centra» vārtiem, bet tūdaļ spiestas doties atpakaļ. Un atkal – hokejisti strauji slido no vienas zonas otrā, ripa bieži maina saimnieku, taču līdz metienam netiek ne vieni, ne otri. «Tukuma gaļas centrs» dodas uzbrukumā, bet tad seko tikpat straujš pretuzbrukums. Un tomēr «Zvaigznes» līdz metienam netiek. Kad tiek, – metiens garām vārtiem.

Trešās minūtes beigās ass moments pie «Tukuma gaļas centra» vārtiem, taču viss beidzas veiksmīgi.

Kamēr hokejisti slido, skatītājiem ir laiks pamanīt, ka otrajā periodā «Zvaigznes» kļuvušas aktīvākas, atrodas «Tukuma gaļas centra» zonā, gaļinieku vārtsargs, šķiet, visu laiku ir ripas gaidās, taču – šī nenāk un nenāk…

Ceturtās minūtes vidū – divu minūšu noraidījums par klupināšanu. Uz noraidīto soliņa – «Tukuma gaļas centra» hokejists Jānis Lagzdiņš.

Pēc minūtes – bīstams moments pie «Tukuma gaļas centra» vārtiem, vārtsargs, šķiet, pat pazaudējis ripu, taču atrod un veikli parauš zem sevis. Fū – viss veiksmīgi! Pēc iemetiena «Zvaigznes» izkārtojas pretinieka zonā, taču – neprecīza piespēle, un ripa atstāj zonu.

Sestajā minūtē – bīstami! Taču «Zvaigznes» netrāpa tukšā «Tukuma gaļas centra» vārtu stūrī…

Perioda pulkstenis rāda 5:44; it kā klusums pirms vētras, it kā sastingums, un – ripa «Tukuma gaļas centra» vārtu augšējā stūrī. Metiena autors – «Zvaigžņu» komandas spēlētājs Mihails Šostaks no Ērika Miļūna piespēles. Rezultāts – 2:2.

Pēc iemetiena seko veikla saspēle, ass sitiens un, šķiet, pilnīgi negaidīts metiens – ripa atkal «Tukuma gaļas centra» vārtos. Šoreiz izcēlās Mihails Bogdanovs pēc Sergeja Povečerovska un Jāņa Lukaševska piespēles. Rezultāts – 2:3.

Astotās minūtes vidū notikumi laukumā ir tik spraigi, tik aktīvi, ka tiesneša svilpiens un paziņojums – bullītis! – mulsina daudzus. «Zvaigžņu» vārtsargu Viktoru Durnovu cenšas pārspēt Imants Zarņicins, taču neveiksmīgi.

Astotās minūtes beigās – skaists «Zvaigžņu» izgājiens viens pret vienu un – ripa vārtos! Skaistā metiena autors – Jānis Lukaševskis no Mihaila Bogdanova piespēles. Tātad – 2:4.

Izskatās, ka «Tukuma gaļas centra» rindās iestājies apjukums, ripa arvien vairāk atrodas «Zvaigžņu» spēlētāju nūju ielokā. «Tukuma gaļas centru» glābj tikai neprecīzas pretinieku piespēles.

Beidzot perioda desmitajā minūtē gaļinieki attapušies un paši dodas izgājienā viens pret viens! Diemžēl šoreiz vārtsargs Viktors Durnovs ir pārāks.

Ripa atkal pie «Tukuma gaļas centra», tā vienkārši tiek iemesta pretinieka zonā, bet pirmie pie tās tiek tukumnieki. Saspēle, bet bez rezultāta. Hokejs pārceļas uz «Tukuma gaļas centra» laukuma pusi, taču tur ripa «Zvaigznēm» tiek atņemta. Saspēle, piespēles, uzbrukums – un arī «Zvaigznēm» nākas vienkārši izmest ripu no savas zonas.

Pārmetiens. Ripa nonāk «Tukuma gaļas centra» zonā, bet tikpat ātri pārceļas uz vidējo zonu. Tukumnieki dodas uzbrukumā, kur «Zvaigznes» no rezultāta maiņas glābj tikai vārtsargs.

Trīspadsmitajā minūtē ass uzbrukums «Tukuma gaļas centra» vārtiem – bet arī tur vārtsargs un viņa kāju aizsargi ir savā vietā.

Iemetiens. Ripa – pie «Zvaigznēm», bet tukumnieki aktīvi traucē uzsākt normālu uzbrukumu un dabū ripu. «Tukuma gaļas centra» aktivitātēm ir rezultāts – «Zvaigžņu» komandas spēlētājs Ēriks Miļūns tiek noraidīts uz divām minūtēm par pretinieka turēšanu ar nūju.

«Tukuma gaļas centra» spēlētāji izkārtojas pretinieka zonā, saspēlējas, metiens pa vārtiem, bet – nekā. Ripa atkal pie gaļiniekiem, taču pie vārtiem to pārtver «Zvaigznes» un dodas straujā pretuzbrukumā, kuru apslāpē tukumnieku aizsardzība. «Zvaigznes» līdz metienam tā īsti nemaz netiek.

Pēdējā perioda minūtē – strauja darbība «Tukuma gaļas centra» zonā, lai gan «Zvaigznes» taču spēlē mazākumā. Un signāls – otrais periods ir beidzies.

3. periods

Pirms šī perioda tiek notīrīts ledus, tādēļ skatītājiem un spēlētājiem – lielā pīppauze.

Kad periods sākas, iemetienā ripu dabū «Tukuma gaļas centrs» un uzreiz dodas uzbrukumā. Diemžēl spēlētājs neuztver ripu pretinieka vārtu priekšā, un «Zvaigznes» dodas pretuzbrukumā, lai gan tām aktīvi traucē tukumnieki.

Un – noraidījums jeb, pareizāk sakot, soda metiens par turēšanu ar nūju. (Te jāpiebilst, ka trešais periods tika izsludināts par pārsteigumu periodu, sak, šis taču ir šovs, šī ir dzimšanas dienas dāvana Jurim Lagzdiņam, tādēļ var atļauties arī šādas tādas vaļības. Un šis soda sitiens noraidījuma vietā bija viens no šova elementiem.) Soda sitienu izpilda jubilārs – diemžēl garām. Tiesnesis rāda, ka sitiens jāatkārto, jo "vārtsargs kaut ko nepareizi esot izpildījis". Bet arī otrā reize nav veiksmīga – vārtsargs stāv kā mūris.

Iemetiens «Tukuma gaļas centra» zonā, taču ar ripu – laukuma puses saimnieki. Viņi iemet to pretinieka zonā un tur arī kontrolē. Seko saspēles gar bortiem, un «Zvaigznes» ripu pārtver. Pāris neprecīzas piespēles, un «Tukuma gaļas centrs» ar ripu jau pretinieka zonā.

Trešajā minūtē metiens pa «Tukuma gaļas centra» vārtiem, bet tur – mūris. «Zvaigznes» atkāpjas savā laukumā, taču atkal jau dodas uzbrukumā. Tukumnieki pārtver ripu. Tā uzbrukums seko uzbrukumam vēl straujāk, nekā skatītāji spēj izgrozīt galvas.

Un – ceturtās minūtes beigās «Zvaigžņu» hokejista Jura Repa metiens vainagojas panākumiem. Rezultāts 2:5.

Pēc iemetiena ripa daiļi slīd gar bortiem no vienas laukuma puses uz otru un atpakaļ, neviens, lai kā arī cenšas, nespēj to uztvert. «Tukuma gaļas centra» zonā valda tāds kā haoss – «Zvaigznes» ne īsti uzbrukumā dodas, ne īsti kādu kombināciju veido.

Sestās minūtes beigās pēc iemetiena ripa kādu sekundes desmitdaļu stāv gaļinieku zonas vidū nepieskatīta, tad to uztver tukumnieki un dodas uz pretinieka zonu. Saspēle, bet – tiesnesis fiksē aizmuguri.

Septītās minūtes vidū – iemetiens, pie ripas tiek «Tukuma gaļas centrs», izraida ripu ārā no «Zvaigžņu» zonas. Taču arī tukumnieku zonā ripu kontrolē saimnieki. Seko metiens pāri visām zonām. Pārmetiens.

Astotās minūtes sākumā iemetiens «Tukuma gaļas centra» zonā, un tukumnieki dodas uzbrukumā, taču pie ripas ātri vien tiek «Zvaigznes».

Devītās minūtes sākums – spēle spraiga un aizraujoša, un – i nesapratu, bet atskan tiesneša svilpiens, kas ziņo par pārmetienu.

«Zvaigznes» uzbrūk, bet «Tukuma gaļas centrs» pārtver ripu un izraujas izgājienā viens pret vienu! Taču šoreiz «Zvaigžņu» vārtsargs Viktors Durnovs ir savā vietā.

Ātra pārcelšanās uz «Tukuma gaļas centra» zonu, taču jau pēc pārdesmit sekundēm spēle pārceļas atpakaļ uz «Zvaigžņu» zonu. Saspēle, taču nolūzt metiens – kāda neveiksme! Straujā pretuzbrukumā seko uzmetiens pa «Tukuma gaļas centra» vārtiem, bet bez rezultāta.

Perioda vidū šova vadītājs Artis Gailis paziņo, ka laukumā ieradies jubilārs Juris Lagzdiņš, tādēļ – soda metiens. Un šoreiz tas ir veiksmīgs! Tātad rezultāts – 2:6. Šovs, tā sacīt, paliek šovs. Un 50 gadi paliek tikai vienu reizi mūžā!

Pēc iemetiena ripa pārmaiņus nonāk pie vieniem un pie otriem, taču vairāk to kontrolē «Tukuma gaļas centrs».

Divpadsmitās minūtes sākumā neprecīza gaļinieku piespēle, kam seko izrāviens uz «Tukuma gaļas centra» vārtiem, tomēr «Zvaigznēm» neizdodas pārspēt tukumnieku vārtsargu. Tukumnieki nekavējas doties uzbrukumā, taču seko neprecīza saspēle, un ar ripu atkal «Zvaigznes». Metiens, bet vārtsargs ir savā vietā.

Trīspadsmitajā minūtē ripu kontrolē «Tukuma gaļas centrs», seko metiens pa pretinieka vārtiem, bet bez rezultāta, lai gan pie vārtiem gandrīz visi pieci tukumnieku spēlētāji. Šīs minūtes beigās pie «Zvaigžņu» vārtiem valda tāds kā haoss, tāda kā nesaprašanās. Un tas laika apmulsina vārtsargu, tādēļ Māra Krautmaņa metiens no Arvja Štāla piespēles ir veiksmīgs. Rezultāts – 3:6.

Spēles pēdējās divās minūtēs uzbrūk «Zvaigznes», taču ne visai aktīvi – iespējams, velk laiku. Pēdējā pusminūtē vēl viens metiens pa «Tukuma gaļas centra» vārtiem, taču vārtsargs Uldis Kauliņš atkal ir mūris! Pēdējās sekundēs spēle vairāk rit vidējā zonā. Vēl pēdējais gaļinieku uzbrukums, vēl pēdējais metiens pa «Zvaigžņu» vārtiem, bet – laiks! Spēle ir beigusies ar rezultātu 3:6 «Zvaigžņu» labā.

Soda metienos veiksmīgākas ir «Zvaigznes»

Pēc spēles abu komandu spēlētāji sacentās soda metienos jeb tā sauktajos bullīšos.

«Tukuma gaļas centrs» pārspēt «Zvaigžņu» vārtsargu sūtīja Andreju Sladkovu, Māri Krautmani, Jāni Lagzdiņu, Juri Lobačovu, Jāni Krautmani; diemžēl nevienam no viņiem neizdevās pārspēt vecmeistaru Viktoru Durnovu.

«Zvaigznes» atbildes izgājienos sūtīja: Mihailu Bogdanovu – vārti; Juri Repu – vārti; Anatoliju Jemeļjaņenko, Sergeju Povečerovski un Andreju Maticinu – bez rezultāta.

Tātad soda metienos veiksmīgākas bija «Zvaigznes» – 2:0.

Labākie spēlētāji šai mačā

Kā jau katrā mačā, arī šajā tika sveikti labākie spēlētāji katrā komandā. Viņi saņēma firmas «Ilva pluss» pasniegtās dāvanu kartes. «Tukuma gaļas centra» komandā pie balvas tika Juris Lobačovs, bet «Zvaigžņu» komandā – vecmeistars Juris Reps.

«Zvaigžņu» komandas sastāvs un nopelni Latvijas hokeja labā

10. Juris Lagzdiņš – hokeja komandas «Latvijas bērzs» audzēknis; viņa treneris toreiz – Aleksandrs Cisurskis.

9. Juris Reps – starptautiskās klases sporta meistars, spēlējis hokeja komandā «Dinamo» (Rīga), ierakstīts Maskavas «Dinamo» slavas muzeja zālē; jauniešu hokeja komandas «Rīga» treneris.

88. Vjačeslavs Nazarovs – starptautiskās klases sporta meistars, spēlējis PSRS Otrajā hokeja izlasē (bijis komandas kapteinis); jauniešu hokeja izlases «U-18» treneris.

57. Mihails Šostaks – starptautiskās klases sporta meistars, spēlējis PSRS jauniešu hokeja izlasē; Latvijas valsts hokeja izlases ekipējuma menedžeris.

66. Anatolijs Jemeļjaņenko – sporta meistars, spēlējis hokeja komandā «Dinamo» (Rīga) un Latvijas valsts izlasē; Helmūta Baldera hokeja skolas treneris.

21. Sergejs Povečerovskis – sporta meistars, spēlējis komandā «Dinamo» (Rīga) un Latvijas valsts izlasē; jauniešu komandas «Rīga» treneris, Rīgas atklātā čempionāta hokeja komandas «Vilki» labākais vārtu guvējs.

33. Andrejs Maticins – sporta meistars, spēlējis hokeja komandā «Dinamo» (Rīga) un Latvijas valsts izlasē; jauniešu izlases «U-20» treneris.

17. Māris Baldonieks – sporta meistars, spēlējis komandā «Dinamo» (Rīga) un Latvijas valsts izlasē; hokeja komandas «Prizma» treneris, Latvijas valsts hokeja izlases ģenerālmenedžeris.

72. Jānis Lukaševskis – sporta meistars, spēlējis komandā «Dinamo» (Rīga) un Latvijas valsts izlasē; Rīgas atklātā čempionāta hokeja komandas «Vilki» spēlētājs.

81. Ēriks Miļūns – Spēlējis hokeja komandā «Latvijas bērzs»; jauniešu izlases «U-20» treneris, hokeja komandas «Prizma» prezidents.

23. Mihails Bogdanovs – spēlējis komandā «Liepājas metalurgs» un Latvijas valsts hokeja izlasē, vairākkārt atzīts par labāko spēlētāju Latvijas izlasē.

30. Viktors Durnovs – sporta meistars, spēlējis komandā «Dinamo» (Rīga) un Latvijas valsts izlasē.

(Jāpiebilst, ka «Zvaigžņu» komanda spēlēja mūsu rajona komandas «Vejmars» koši sarkanajos tērpos. Numuri doti atbilstoši tiem, kas bija uz formas katram spēlētājam.)

«Zvaigžņu» treneris Aleksandrs Cisurskis – bijušais hokeja komandas «Latvijas bērzs» treneris; hokeja komandas «Liepājas metalurgs» jauniešu komandas treneris.

Spēles galvenie tiesneši: Vladimirs Ostaņins, Gundars Gailis.

***

Jāpiebilst, ka pēc spēles arī mēs, «Neatkarīgo Tukuma Ziņu» žurnālisti, apsveicām jubilāru Juri Lagzdiņu dižajā jubilejā. Tā kā gaviļnieks steidzās pārģērbties, jo vēl bija jāpagūst uz ballīti turpat, ledus halles restorānā, interviju «Neatkarīgajām Tukuma Ziņām» viņš apsolīja sniegt pirmdien no rīta.