Noziedzība samazinās, bet ir trīs pagaidām neatklātas slepkavības

Savā jubilejā, kas atzīmēta 5. decembrī, Valsts policija par paveikto jau atskaitījusies, un vismaz statistikas dati liecina – šogad noziegumu skaits nav būtiski pieaudzis, bet par drošību Tukumā tiek gādāts vairāk nekā jebkad agrāk.

Vai tikpat optimistiski uz situāciju raugās arī prokuratūras pārstāvji, to pirms gada pēdējā laikraksta iznākšanas mēģinājām noskaidrot sarunā ar rajona prokuratūras virsprokuroru Aigaru Bičušu. Kopumā viņa viedoklis sakrīt ar policijas teikto, gan atzīstot kritumu vienā svarīgā jomā – ja pērn rajonā nebija nevienas slepkavības, tad šogad veselas trīs, un visas – pagaidām neatklātas…

Savā jubilejā, kas atzīmēta 5. decembrī, Valsts policija par paveikto jau atskaitījusies, un vismaz statistikas dati liecina – šogad noziegumu skaits nav būtiski pieaudzis, bet par drošību Tukumā tiek gādāts vairāk nekā jebkad agrāk.

Vai tikpat optimistiski uz situāciju raugās arī prokuratūras pārstāvji, to pirms gada pēdējā laikraksta iznākšanas mēģinājām noskaidrot sarunā ar rajona prokuratūras virsprokuroru Aigaru Bičušu. Kopumā viņa viedoklis sakrīt ar policijas teikto, gan atzīstot kritumu vienā svarīgā jomā – ja pērn rajonā nebija nevienas slepkavības, tad šogad veselas trīs, un visas – pagaidām neatklātas…

Tiesai nodots vairāk lietu

A. Bičušs:
– Šogad rajona prokuratūras rādītāji ir nedaudz labāki nekā pērn un 2005. gadā. Tā pirms diviem gadiem tiesai tika nosūtīti 158 kriminālprocesi, pērn – 190, bet šogad līdz 17. decembrim jau 211; turklāt šogad esam strādājuši ne vairs astoņi, bet tikai septiņi prokurori, jo viens no mūsu prokuroriem pērnā gada nogalē pārgāja strādāt uz Ģenerālprokuratūru. Tātad esam palikuši mazāk, tomēr darba rādītāji ir auguši. Viens no iemesliem – prokurori daudz labāk veikuši lietu uzraudzību. Salīdzinoši, ja 2005. gadā prokuratūra policijai sniedza apmēram 30 rakstveida norādījumus, tad pērn, kad veicām pārraudzību arī vecajās lietās par neatklātiem noziegumiem, šo norādījumu skaits pieauga līdz 800, šogad – 300. Šogad mazāk tāpēc, ka norādījumi lielākoties tiek sniegti nesen uzsāktajos kriminālprocesos.
Tiesai nodoto kriminālprocesu skaits palielinājies arī tāpēc, ka daudz labāk strādā rajona policijas pārvaldes Pirmstiesas izmeklēšanas nodaļa. Tā 2006. gada sākumā Pirmstiesas izmeklēšanas nodaļai bija 300, tā saukto "gaišo" jeb atklāto krimināllietu no iepriekšējiem gadiem, bet šobrīd šis skaitlis sarucis divkārt. Jāsaka, ka arī iecirkņa inspektori sākuši prasmīgāk strādāt (rīkojam viņiem speciālas mācību dienas, kuras paredzēts turpināt); ja agrāk iecirkņa inspektori krimināllietās izmeklēšanu praktiski neveica, tad šobrīd viņiem tas jādara. Viņu lietvedībā atrodas vienkāršāku noziedzīgu nodarījumu izmeklēšana un, jādomā – divu gadu laikā ir radusies vajadzīgā izpratne. Tomēr, slavējot inspektorus, vienlaikus gribu teikt, ka strādāt var vēl labāk. Arī nākamgad gribēšu redzēt lielu un smagu darbu – ir svarīgi samazināt tiesai nenodoto lietu atlikumu. Mūsu kopējais darbs ir veicināt sadarbību un nostabilizēt situāciju.
Vēl viens aspekts, kāpēc tiesai nodoto krimināllietu skaits šogad pieaudzis – lielā mērā tas ir tāpēc, ka liels skaits kriminālprocesu ierosināts par automašīnas vadīšanu reibumā. Šogad ir 96 šādas lietas. Tas ir ļoti liels skaits, ja ņemam vērā, ka uz tiesu nosūtītas pavisam 211 lietas.
Vēl kā būtisks panākums jāmin tas, ka tiesai nosūtītas septiņas krimināllietas, kas saistītas ar narkotisko vielu nelikumīgu apriti un lietošanu. Divas lietas nosūtītas par vardarbību ģimenē, kur cietuši nepilngadīgi bērni. Tie bija ļoti sarežģīti kriminālprocesi, arī apjomīgi. Abos gadījumos tiesa jau notikusi – vai spriedums pārsūdzēts, nemāku teikt, taču būtiski ir tas, ka pirmajā instancē notiesājoši spriedumi tika panākti. Tāpat tiesai nosūtīti divi dzimumnoziegumi; vienā no tiem pats uzturēju apsūdzību – par visiem zināmo Sātu baznīcas sludinātāju J. Balodi. Un notiesājošs spriedums palicis spēkā jau divās instancēs.

Katrs pēriens dara gudrāku

– Jāsaka, ka prokuratūra šogad bijusi ne tikai kā policijas darbinieku skolotājs, bet arī audzinātājs – vairāk nekā 40 reizes esam reaģējuši uz dažādiem procesuāliem pārkāpumiem; atsevišķos gadījumos esam lūguši policijas inspektorus disciplināri sodīt par krimināllietās pieļautiem pārkāpumiem.
Šogad prokurori deviņos gadījumos izmantojuši savas tiesības pārņemt kriminālprocesa vadīšanu, ja šķiet, ka to izmeklēšana tiek novilcināta.
Lielākoties mēs reaģējam pēc iedzīvotāju sūdzībām, un šogad sūdzību skaits pieaudzis grandiozi – tuvu diviem simtiem.
Šogad ir notiesāti divi policijas darbinieki – viens par braukšanu reibumā bez autovadītāja tiesībām; otrs – par kukuļņemšanu. Tāpat, cik zinu, tūlīt tiesai tiks nodota Dobeles prokuratūras vadītā lieta par Tukuma pašvaldības policistiem, kas, iespējams, ziemā izveda ārpus pilsētas iereibušu cilvēku un tam bija letālas sekas. Gribu teikt – likuma priekšā mēs visi esam vienādi. Prokuratūrai jābūt tai Temīdas daļai, kas uzrauga policijas darbu, un tas ir tikai normāli. Vienlaicīgi jāuzsaka policijas darbinieku paveiktā darba kvalitāte, jo šogad no tiesas neesam saņēmuši nevienu lietu trūkumu vai pārkāpumu novēršanai. Tas pierāda, ka kopumā kļūstam gudrāki.
Nav noslēpums, ka policijas pārvaldes Kriminālmeklēšanas nodaļā lielākā daļa
inspektoru ir gados jauni cilvēki – viņu pieredze tikai aug, un domāju, ka pēc A. Rancāna nāves fakta, kad policija sāka strādāt pastiprinātā režīmā, rezultāti būs vēl labāki. Pēc Iekšlietu ministrijas un Valsts policijas vadības norādes tika veikta Tukuma RPP augstāko priekšnieku darba pārbaude, un R. Zariņš izstrādāja plānu, kā uzlabot situāciju ne tikai krimināltiesiskajā, bet arī administratīvajā sfērā. Šobrīd varu teikt, ka administratīvajā praksē viennozīmīgi ir redzami uzlabojumi, arī kriminālprocesi tiek izmeklēti ātrāk un kvalitatīvāk. Tā ir visnotaļ apsveicama tendence. Katrs pēriens dara gudrāku, tāpēc domāju, ka policijas darbinieki ir izdarījuši pareizos secinājumus. Tomēr pats galvenais, ko gribētu policistiem novēlēt nākamajā gadā, ir būt saprotošākiem un cilvēcīgākiem pret sabiedrību, cilvēkiem, kas meklē policijas palīdzību. Noraidoša attieksme, kā zināms, tikai grauj policijas prestižu.

Atklātās, bet nepabeigtās lietas

– Uzteicot policijas darbu, jāsaka, ka šogad tiesai tika nosūtītas vairākas aktuālas lietas – tā saucamā Kunstberga lieta un kapu lieta: Kunstberga lietā apsūdzība izvirzīta pret E. Kunstbergu, kurš šovasar restorānā «Alus pagrabs» līdz nāvei piekāva 26 gadus veco karatē instruktoru Artūru Rancānu. Mirušā tuvinieki lūguši mani personīgi uzturēt apsūdzību un, ņemot vērā gan lietas aktualitāti, gan arī tāpēc, lai nezaudētu profesionālo ķērienu, esmu nolēmis piedalīties tiesas sēdē. Jāsaka – lietas izskatīšana tiesā tuvojas nobeigumam; šobrīd lietā nozīmēta tiesu psihiatriskā un psiholoģiskā kompleksā ekspertīze – to lūdz aizstāvība. Praktiski visi iespējamie liecinieki ir nopratināti un, domāju, ka nākamā gada sākumā pēc ekspertīzes atzinuma saņemšanas šīs krimināllietas skatīšana pirmajā instancē tiks pabeigta.
Kapu lietā par kapu demolēšanu Tukuma pilsētā apsūdzētā persona ir izsludināta kriminālmeklēšanā un tai mainīts drošības līdzeklis (šī persona apsūdzēta arī citos noziedzīgos nodarījumos un, pastāv aizdomas, ka varētu būt izbraukusi no valsts, taču tas situāciju nemaina – agri vai vēlu vainīgais tiks aizturēts un tad būs jāstājas tiesas priekšā).
Notiesājošs spriedums Jelgavas tiesā panākts krimināllietā, kas savulaik tika ierosināta par kautiņu izraisīšanu kino klubā «Grands». Paldies lieciniekiem par atsaucību – notiesātas tika piecas personas, kuru uzvedība arī agrāk bija bēdīgi slavena. Paldies policistiem, kas šajā lietā strādāja, un paldies arī prokuroram, kas tiesas sēdēs vien pavadīja 15 dienas.
Runājot par nepaveikto: policijā joprojām ir atklātu, bet tiesai nenodotu kriminālprocesu atlikums, sākot no 2003. gada. Tas būtu jāsamazina.
Šogad ir uzsākti trīs kriminālprocesi par tādu miesas bojājumu nodarīšanu, kas izraisījuši cilvēka nāvi; tātad, būtībā runa ir par slepkavībām. Pirmais gadījums – Sēmes pagastā kāds vīrietis tika nošauts ar medību ieroci; otrais – Tukumā pie siltumtrases tika atrasts nogalināta vīrieša līķis; trešā lieta – V. Siljēkaba slepkavība. Šīs lietas pagaidām nav atklātas, tomēr varu teikt, ka kriminālpolicija ļoti rūpīgi strādā pie to atšķetināšanas un uzraugošie prokurori katru pirmdienu iepazīstas ar paveikto. Lietas pēc būtības ir ļoti sarežģītas, jo neviena nav saistāma ar sadzīves konfliktu.
Tāpat policijas inspektoriem nākamgad būs rūpīgi jāstrādā, lai pabeigtu, tā saucamo Piena lietu – par krāpšanu lielos apmēros, pieņemot no iedzīvotājiem pienu un par to nemaksājot. Šajā lietā ir ļoti daudz cietušo, kas dzīvo ne tikai Tukuma rajonā, tomēr ceru, ka izmeklēšanas grupa lietu tiesai varēs nodot jau 2008. gada pirmā pusgada beigās.
Tāpat izmeklēšanas iestādē tiek izmeklēta naftas vada bojāšanas un dīzeļdegvielas zādzības krimināllieta, šajā lietā apvienoti četri kriminālprocesi. Lieta būs ļoti apjomīga (šobrīd tā ietilpināta desmit sējumos), un tās izmeklēšanu veic Organizētās noziedzības apkarošanas pārvalde Jelgavā. Ceram, ka nākamgad lieta tiks nodota prokuratūrai kriminālvajāšanas uzsākšanai.
Vēlreiz tiek pārskatīta 2006. gadā ierosinātā Liepas lieta – par tukumnieka M. Liepas nāves faktu. Lai arī notikumā iesaistītās personas noskaidrotas, šis ir īpašs kriminālprocess, jo sarežģīta juridiskā notikušā kvalifikācija atbilstoši Krimināllikumam – bojā gājušajai personai nodarīti viegli miesas bojājumi, tomēr tieši šo miesas bojājumu izdarīšana kļuva par iemeslu nāvei. Uzraugošais prokurors piekrita lietas izbeigšanai, tomēr, ņemot vērā bojā gājušā mātes sūdzību, šo lietu esmu ņēmis savā lietvedībā. Šobrīd apsūdzības celtas divām no četrām personām un, jācer, ka jau nākamā gada sākumā lieta tiks nosūtīta tiesai. Apsūdzētie savu vainu neatzīst, tāpēc domāju, ka būs diezgan sarežģīta tiesas sēde, taču varu teikt, ka šajā lietā ejam uz "pilnu klapi" un redzēsim, kas no tā iznāks. Viens no apsūdzētajiem atrodas ārzemēs – par to arī izdalīšu krimināllietu atsevišķi; darīsim, ko varēsim. Katrā ziņā šo lietu uzskatu par ļoti aktuālu.

Komentāri

  1. Kauns Tukuma instancēm.Liepas slepkavas staigā pa Tukumu bēdu nezinādami.Noķēruši nabaga pašvaldībniekus un nu tiks liks aiz restēm.Aiz restēm vajag likt tos kuri to ir pelnījuši.Tā pati Hauka tirgo narkotikas ka nu tikai, un nabaga policisti neko nezin un neredz.Tirgo mazgadīgās uz prostitūciju.Un atkal poliči neko neredz.Izķengā nabaga pašvaldībniekus pa avīzēm kā tādus noziedzniekus,nepadomājot ka viņiem varbūt ir arī ģimenes.KAUNS TUKUMNIEKI KAUNS!!!

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *