Kāpēc pilsētas puķu dobēs aug indīgais rīcins?

Otrdien redakcijā ieradās satraukta sieviete, kas lūdza izņemt no pilsētas puķudobēm indīgo augu rīcinu. Viņa norādīja, ka šie augi iestādīti pašā pilsētas centrā – apstādījumos, turpat blakus, kur iekārtota rotaļu vieta bērniem vai kas viņiem ir viegli aizsniedzama.

Otrdien redakcijā ieradās satraukta sieviete, kas lūdza izņemt no pilsētas puķudobēm indīgo augu rīcinu. Viņa norādīja, ka šie augi iestādīti pašā pilsētas centrā – apstādījumos, turpat blakus, kur iekārtota rotaļu vieta bērniem vai kas viņiem ir viegli aizsniedzama.

Cik tur trūkst, ka bērns, spēlējoties vien, var noraut rīcina brūnganos bumbulīšus un uztvert tos par rotaļlietu, kastanīti, ņemt rokās vai pat bāzt mutē. Patiesībā taču šie augi ir bīstami. Sievietesprāt, pat nāvējoši. Dzīvībai bīstama un pat nāvējoša esot arī šo augu sula.

Tukuma domes ainavu arhitekte Maija Fogele paskaidroja, ka šie augi speciāli stādīti dobē uz paaugstinājuma un pa vidu citiem augiem, lai tos nevarētu aizskart. Turklāt stādīt apstādījumos tos nav aizliegts; pirms kāda laikā rīcinu sēklas tika izņemtas no mazumtirdzniecības un tās varēja iegādāties tikai no audzētājiem, bet tagad šāda aizlieguma vairs nav – sēklu veikalos tās var nopirkt. M. Fogele stāstīja, ka šim augam indīgas ir sēklas, tāpēc jau pagājušajā gadā mazie čiekuriņi, kuros veidojas sēklas, tika no dobēm nolasīti: "Pieredze gan rāda, ka sēklas rīciniem nemaz neienākas, vienus no pirmajiem augus nokož salnas, tāpēc tie no dobēm salīdzinoši agri tiek aizvākti. Gribu piebilst, ka bērniem nedrīkst ļaut raut visu, kas ienāk prātā, jo apkārt sastopams daudz indīgu augu – gan maijpuķītes, kas aug savvaļā, gan petūnijas (to sula), kas aug vai katrā mājā. Vecākiem vai vecvecākiem, kas bērnus pieskata, jāraugās, lai viņi nekāptu puķu dobēs, jo diez vai būtu pareizi aiztikt arī citas puķes, kas galu galā stādītas visu priekam."

M. Fogele norādīja, ka rīcīni, kas dažos augstajos puķu podos ir nokaltuši, drīzumā tiks aizvākti.

Komentāri

  1. Vispār jau bērniem, līdzko šamie sāk izrādīt pirmās saprāta pazīmes uzreiz ir jāizskaidro, JĀIZSKAIDRO, ka mutē drīkst likt TIKAI ēdienu un zāles/puķes/ogas, ko ir iedevuši vecāki. Citādi jebkurā pļavā var galu atrast un ko tad, arī domi vainos?

  2. Tev bērni ir? Ja ir, tad tavi bērni VIENMĒR dara to, ko esi tiem izskaidrojis? Tad tev ir vieni riktīgi indigo bērni… Droši vien jau 10 gados universitātē studē…

  3. VIENK BŪSIM KULTURĀLI GAN PRET TIEM KAS STĀDA UN RŪPĒJAS PAR SMUKUMU TUKUMĀ, GAN LAIKUS MĀCĪSIM SAVIEM BĒRNIEM KO DRĪKST UN KO NEDRĪKST ( IET UN LAUZT APSTĀDĪJUMUS)

  4. Ļoti pareiza M. Fogeles atbilde. Bērnu visatļautībai nav robežu. Vecākiem bērni jāpieskata un jāaudzina, ka vispār nekādus ziedus nedrīkst no puķu dobēm plūkt. Tie nav domāti ne ēšanai, ne spēlēm.

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *