Kādu spoguļkameru izvēlēties iesācējam?

Mūsdienās gandrīz neviens cilvēks neiztiek bez bildēšanas. Mēs fotografējam svētkus un ikdienišķas situācijas, dzīvniekus un dabu, bērnus, citus ģimenes locekļus un sevi. Pārsvarā šos mirkļus mēs iemūžinām uz viedtālruņiem, jo tie vienmēr ir pa rokai. Lai iegūtu daudz kvalitatīvākus un izcilākus kadrus, būs nepieciešams nopietnāks aparāts – digitālā spoguļkamera

Mūsdienās gandrīz neviens cilvēks neiztiek bez bildēšanas. Mēs fotografējam svētkus un ikdienišķas situācijas, dzīvniekus un dabu, bērnus, citus ģimenes locekļus un sevi. Pārsvarā šos mirkļus mēs iemūžinām uz viedtālruņiem, jo tie vienmēr ir pa rokai. Ņemot vērā, ka telefonu kameras ar katru gadu kļūst arvien progresīvākas, daudziem no mums ar šādu bilžu kvalitāti pilnībā pietiek. Taču dažiem pienāk apziņas brīdis, ka fotografēšana viņiem nozīmē kaut ko vairāk. Attiecīgi rodas arī dziļa interese par fotogrāfiju kā radošas pašizpausmes veidu. Šādos gadījumos ar parasto telefonu vai kompaktkameru jau būs par maz. Lai iegūtu daudz kvalitatīvākus un izcilākus kadrus un sāktu pamazām caur fotografēšanu atklāt savu māksliniecisko potenciālu, būs nepieciešams nopietnāks aparāts – digitālā spoguļkamera jeb DSLR (digital single-lens relfex camera), kura jau sen tiek uzskatīta par klasiku augsti kvalitatīvu fotogrāfiju uzņemšanā.

Ar ko tad īsti spoguļkamera ir labāka par citiem fotoaparātu veidiem? 

  • Kvalitatīvākas bildes. Spoguļkamerās ir daudz lielāki sensori jeb matrica, kas ir cieši saistīts ar bilžu kvalitāti. Jo lielāka matrica, jo vairāk gaismas aparāts uzņem. Attiecīgi ir mazāks trokšņu līmenis un labāka fotosensitivitāte. Rezultātā Jūs iegūstat izcilu kvalitāti – piesātinātas, skaidras krāsas un augstu detalizāciju. Uz kameras vai datora ekrāna, iespējams, šī starpība uzreiz nav tik izteikti pamanāma. Taču, izdrukājot bildes vai pietuvinot, atšķirība ir acīmredzama. Ņemot vērā to, ka uzņemtie kadri bieži vien tiek apstrādāti, tostarp arī apgriezti, tas ir ļoti nozīmīgs moments, kas palīdzēs nepazaudēt sākotnējo bildes kvalitāti.
  • Iespēja mainīt objektīvus un lietot papildaprīkojumu (piemēram, ārējo zibspuldzi). Tie ir tie galvenie iemesli, kāpēc spoguļkameras tiek augsti vērtētas profesionāļu vidū. Kā zināms, fotografēšanas mērķi mēdz atšķirties – portrets, makro, ainava utt. Lai saņemtu izcilu rezultātu, katram no tiem būs nepieciešams savs objektīvs. Dažādie fokusa garumi, leņķi, filtri, zibspuldzes ļaus Jums uzņemt izcilākos kadrus. Protams, ja pērkat šādu aparātu pirmo reizi, nevajag uzreiz ķerties klāt dažāda veida objektīvu meklēšanai. Iesācējiem pilnībā pietiks ar universālo kit objektīvu. Un tikai ar laiku, kad atradīsiet savus iemīļotākos fotogrāfijas žanrus, varēsiet iegādāties papildaprīkojumu un nonākt pavisam jaunā fotografēšanas līmenī. Un Jums nemaz nevajadzēs mainīt pašu kameru!
  • Milzīgas iestatījumu regulēšanas iespējas. Ne visas telefonkameras un tā saucamie „ziepju trauki” piedāvā mainīt svarīgus attēla parametrus, tostarp sensora gaismjūtību (ISO), ekspozīcijas ilgumu, baltās krāsas balansu, diafragmas atvērumu. Spoguļkamera šajā ziņā sniedz visplašākās iespējas, ļaujot maksimāli pielāgoties fotografēšanās apstākļiem.

Jāpiebilst, ka spoguļkamera ir diezgan apjomīga un pasmaga ierīce. Ikdienā diez vai to var paķert līdzi ar domu „varbūt noderēs”. Tā ir domāta cilvēkiem, kas patiešām ir nobrieduši sākt iepazīt fotografēšanu profesionālā līmenī. Spoguļkamera paredz ne tikai automātisko režīmu izmantošanu. Uzsvars ir tieši uz manuāliem iestatījumiem, vēlmi pielāgot tos bildēšanas apstākļiem. Un pamazām atkožot ierīces tehnisko un savu radošo potenciālu, Jūs varēsiet uzņemt iespaidīgus dabas skatus, detalizētus pietuvinātus kadrus, mākslinieciskus portretfoto studijās, sērijveida bildes (noderīgi, fotografējot sporta sacensības, bērnus), par kurām izjust gandarījumu un lepni atrādīt citiem.

Padomi pirmās kameras izvēlei

Fotoaparāts pats par sevi ir diezgan sarežģīta ierīce ar lielu parametru daudzumu. Protams, iesācējam ir viegli pazaudēties šajos tehniskajos raksturojumos un milzīgajā tirgus piedāvājumā. Ņemot vērā arī to, ka cenu diapazons ievērojami atšķiras – no trīsciparu līdz četrciparu skaitļiem. Priecīgā ziņa ir tāda, ka pat lētākā no šīm kamerām ļaus uzņemt augstāka līmeņa bildes, nekā ar telefonu. Taču, lai pilnībā trāpītu desmitniekā un nepārmaksātu, apskatīsim galvenos spoguļkameras izvēles kritērijus iesācējiem.

Sensora izmēri. Pirmais parametrs, kam nepieciešams pievērst uzmanību, jo ar to ir cieši saistīta gan bilžu kvalitāte, gan kameras cena. Sensori mēdz būt divu veidu – pilna izmēra (full frame) un mazā izmēra (crop frame). Pilnais izmērs nodrošina vismazāko trokšņu līmeni un visaugstāko kvalitāti. Taču šādu aparātu cenas likumsakarīgi ir vislielākās. Diez vai iesācējiem ir vērts maksāt par fotoaparātu tādu naudu, jo pēc laika tomēr var izrādīties, ka nemaz nebildēsiet tik bieži, cik sākotnēji plānojāt. Tādēļ ir ieteicamas kameras ar crop frame. Piemēram, 1,5 un 1,6 crop (APS-C) sniegs ļoti baudāmu acīm rezultātu. Izmēru mazāku par 1 collu tomēr labāk neizvēlēties, sliktāka apgaismojuma apstākļos rezultāts diez vai Jūs apmierinās. Savukārt full frame kameras būs laba motivācija izaugsmei.

Objektīvs. Ja neesat vēl izpratis, kurš fotogrāfijas virziens Jums ir tuvākais un, attiecīgi, kāds tieši objektīvs ir vajadzīgs, piemērotākā izvēle ir kit komplekti. Tajos ietilpst kamera un objektīvs, kas pielāgots universālam fotografēšanas stilam. Ar laiku varēsiet iegādāties papildus objektīvus, vadoties pēc savām interesēm, – teleobjektīvu tuvplāniem, Fisheye platiem leņķiem, „gaišo” objektīvu tumšiem laikapstākļiem utt. Attiecībā uz Zoom jeb fokusa attālumu, šim parametram sākotnējā līmenī jābūt 18-50 mm diapazonā.

Iebūvētā zibspuldze. Profesionāļi parasti lieto ārējās zibspuldzes, kas ir krietni jaudīgākas un nodrošina nepieciešamo apgaismojumu dažādos apstākļos. Taču tas prasa jau dziļākas zināšanas un iemaņas. Ja tādu pagaidām Jums nav, izvēlieties kameru ar iebūvēto zibspuldzi.

Optiskais stabilizators (fotoaparāta nosaukumā parasti tiek apzīmēts ar „IS”). Palīdz iesācējiem uzņemt labus kadrus neatkarīgi no apgaismojuma (arī sliktākā) un samazināt vibrāciju. Ļoti noderīgi fotografēšanas mākslas apgūšanas sākumposmā, tātad – ļoti vēlami!

Izšķirtspēja un ISO. Attiecībā uz izšķirtspēju izveidojies maldīgs priekšstats: jo lielāks pikseļu skaits, jo labāk! Patiesībā, ja netaisāties izdrukāt lielformāta bildes, īpašas nozīmes šim parametram nav un nav arī jēgas pārmaksāt par lielākiem pikseļiem. Turklāt atzīts, ka spoguļkameras ar maziem megapikseļiem tāpat pārspēj kompaktkameras ar augstu pikseļu skaitu. Labāk pievērsiet uzmanību ISO parametram (kameras gaismas jūtībai), kas nosaka sensora spēju apstrādāt gaismu. Tas ir svarīgi, bildējot sliktā apgaismojumā. Iesācējiem ieteicams izvēlēties ISO ap 25 000. Tas ļaus teicami izmantot visus fotoaparāta režīmus.

WiFi savienojums. Nav primārais, bet mūsdienīgs un noderīgs papildinājums, lai ātri un vienkārši pārsūtītu bildes datorā vai telefonā.

Vadoties pēc minētajiem parametriem, Jūs noteikti spēsiet  iegādāties sev spoguļkameru par adekvātu cenu. Protams, nevar aizmirst, ka fotoaparāts pats par sevi bildes neuzņem. Daudz kas ir atkarīgs no Jūsu iemaņām un vēlmes tās attīstīt. Visracionālāk līdz ar kameras iegādi būtu pievērsties fotografēšanas tehniku izzināšanai kursos vai patstāvīgi. Un tikai šāda kombinācija – kvalitatīva kamera + pamatzināšanas fotografēšanas mākslā sniegs Jums izcilāko rezultātu!

Iesākumam tiešām nav vērts pirkt visdārgāko fotoaparātu. Interneta veikalā www.220.lv Jūs varēsiet iegādāties savu pirmo spoguļkameru par izdevīgu cenu. Te piedāvātie nedārgie fotoaparāti  (tostarp arī no jomas vadošajiem ražotājiem Nikon un Canon) ir vienkārši saprotami un aprīkoti ar visu vajadzīgo fotografēšanas pamatprasmju apgūšanai. Tieši tas, kas ir vajadzīgs iesācējam, – laba kvalitāte un pieņemama cena! Pērciet, gremdējaties fotografēšanās mākslā un radiet pirmos kadrus, ar kuriem lepoties!

 

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *