Pirmssvētku laikā – iepērcieties pārdomāti!

Tuvojoties Ziemassvētkiem un Jaunā gada sagaidīšanas svinībām, Pārtikas un veterinārais dienests aicina iepirkties droši! Šis nav pamudinājums naski doties veikala virzienā, bet gan aicinājums pārtikas produktus pirkt pārdomāti, gatavot ar prātu un uzglabāt pareizi.

Tuvojoties Ziemassvētkiem un Jaunā gada sagaidīšanas svinībām, Pārtikas un veterinārais dienests aicina iepirkties droši! Šis nav pamudinājums naski doties veikala virzienā, bet gan aicinājums pārtikas produktus pirkt pārdomāti, gatavot ar prātu un uzglabāt pareizi.

1. Pārtikas produktus iegādājieties tikai legālā tirdzniecības vietā – veikalā, tirgū vai no zināma, jau pārbaudīta zemnieka. Lai pasargātu savu un tuvinieku veselību – nepērciet nezināmas izcelsmes, apšaubāmas kvalitātes pārtikas produktus, neiegādājieties tos neatļautās tirdzniecības vietās – pagalmos, tirgū no tā saucamajiem ratiņtirgotājiem, no automašīnu bagāžniekiem, kāpņutelpās.

2. Iepērkoties, pievērsiet uzmanību tirdzniecības vietas tīrībai un apstākļiem, kādos tiek tirgoti pārtikas produkti. Nedodieties uz vietām, kur elementāra higiēna un tīrība ir svešas.

3. Lai gan parasti ap svētku laiku tirdzniecības vietās valda liela burzma un no tām gribas tikt ārā pēc iespējas ātrāk, nesteidzieties! Kārtīgi izpētiet produkta marķējumu:

paskatieties, kāds ir tā derīguma termiņš – vai nebeidzas jau šodien;

ja Jums vai kādam no ģimenes locekļiem ir pārtikas alerģijas – vai produkta sastāvā nav alerģiju izraisošo sastāvdaļu;

kādā temperatūrā produkts jāuzglabā, lai tas nesabojātos.

4. Pārliecinieties, vai pārtikas produkta iepakojums nav bojāts un vai tas arī veikalā ir uzglabāts atbilstošos apstākļos, iepirkumu grozā lieciet pārtikas produktus, kurus izmantosiet ražotāja norādītā derīguma termiņa ietvaros.

5. Nebaidieties preci pasmaržot, lai pārliecinātos, vai tai nepiemīt produktam netipiska smarža.

6. Cerams, ka nebūs nepieciešams, bet tomēr – saglabājiet pirkuma čeku, lai nepieciešamības gadījumā pierādītu pirkuma faktu. Par novērotiem pārkāpumiem pārtikas tirdzniecības vietās informējiet PVD, zvanot uz uzticības tālruni – automātisko atbildētāju 67027402.

7. Atgriežoties mājās, pārtikas produktus, kas jāuzglabā aukstumā no 0°C līdz +6°C, piemēram – gaļu un gaļas produktus, pienu un piena produktus, zivis un zvejas produktus, salātus ar krējumu, saldos ēdienus, konditorejas izstrādājumus ar krēmu, nekavējoties ielieciet ledusskapī.

8. Atcerieties – jēlos produktus no gatavajiem gan uzglabā, gan apstrādā atsevišķi. Ledusskapī neturiet svaigus dārzeņus vai, piemēram, sieru, blakus jēlai gaļai vai zivīm, gatavojot – lietojiet atsevišķus virtuves piederumus – dēlīšus, nažus, traukus vai arī nomazgājiet ar trauku mazgāšanas līdzekli pēc tam, kad esat tos izmantojuši jēlproduktu apstrādei.

9. Sasaldētos pārtikas produktus atkausē vai nu tekošā aukstā ūdenī vai mikroviļņu krāsnī. Produktus, kas vienreiz ir atkausēti, nedrīkst atkārtoti sasaldēt.

10. Higiēnas prasības jāievēro ne tikai tirgotājiem, bet arī pašiem! Sākot gatavot, ar ziepēm nomazgājiet rokas! Mazgājiet rokas arī pēc darbošanās ar jēlproduktiem, tualetes apmeklējuma un kontakta ar dzīvniekiem.

11. Ēdienu pasniedziet uzreiz pēc pagatavošanas vai arī uzglabājiet to karstumā no +60°C līdz +65°C ne ilgāk kā divas stundas vai arī strauji atdzesējiet un novietojiet aukstumā. Vajadzētu izvairīties no ēdienu atkārtotas sildīšanas, taču, ja to darāt – ne biežāk kā divas reizes, jo tā ēdiens zaudē kvalitāti, turklāt tas vairs nebūs arī tik drošs. Ēdienu jāsilda vismaz +75°C temperatūrā.

12. Salātus – rasolus, siļķes kažokā, kulinārijas izstrādājumus neuzglabājiet pārlieku ilgi, pat ja tie ievietoti ledusskapī. Ja neapēdat visu tajā pašā dienā, atstājiet aukstumā un apēdiet ne vēlāk kā nākamajā dienā. Mērces, kuru gatavošanā izmantots krējums un majonēze, salātiem pievienojiet neilgi pirms ēdiena celšanas galdā.

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *