Otrajā Latvijas Olimpiādē

No 13. līdz 15. jūnijam Ventspilī notika Latvijas II Olimpiāde, kurā piedalījās 26 LR rajona un septiņu valsts lielāko pilsētu komandas, kas par medaļām cīnījās 27 sporta veidos. Ventspilī bija ieradušies gandrīz 4000 dalībnieku (visplašāk pārstāvētais sporta veids bija vieglatlētika – 485 sportisti).

Galda tenisistiem – medaļas

Pirmie no Tukuma rajona pārstāvjiem Ventspilī medaļas izcīnīja Tukuma rajona vīru izlase (Jānis Apse, Jānis Zaicāns, Raimonds Lasmanis un Rihards Mencis). Pēc veiksmīga starta grupu turnīrā mūsējie iekļuva finālturnīrā un cīņā par 3. vietu ar 3:1 pieveica Jēkabpils rajona sportistus. Individuālajā turnīrā R. Lasmanis un R. Mencis iekļuva pusfinālā. R. Mencis ieņēma 3. vietu, bet R. Lasmanis – 4. Tukuma rajona sieviešu izlase (Gunta Kuzmane, Ieva Vēja, Irina Paščenko, Māra Upīte) ieņēma 3. vietu.

Riteņbraukšanā Rozem – 3. vieta

25 km individuālajā braucienā riteņbraukšanā uzvarēja titulētais pedāļminējs no Ventspils – Raivis Belohvoščiks. Labākais no Tukuma rajona – Artis Roze finišēja augstajā 5. vietā. 23. vietu ieņēma Jānis Dakteris.

Riteņbraukšanā grupas braucienā (140 km) labākais no tukumniekiem Edgars Sipovičs finišēja 29. vietā, bet J. Dakteris ieņēma 36. vietu.

Airēšana un šaušana

Airētāji sacentās nevis kā vairums Olimpiādes dalībnieku Ventspilī, bet gan Jūrmalā. 2000 m distancē sievietēm 4. vietu vieniniekos izcīnīja Vineta Moča (Tukuma rajons).

Arī stenda šaušanas sacīkstes nenotika Ventspilī, bet gan Liepājas rajona Grobiņā. Šaušanā pa kustošu mērķi 37 dalībnieku konkurencē 6. vietu ieņēma mūsu rajona pārstāvis Aldis Āboltiņš.

Ložu šaušanā 7. vietu izcīnīja Vineta Trampedaha (vingrinājums «PŠ-40»), 5. vietā Liene Rugāja (vingrinājums «MP-30+30»). Vingrinājumā «PP-40» 4. vietā ierindojās Inga Eizevgranda (piedalījās 11 dalībnieces), vingrinājumā «PP-60» 5. vietā Inārs Zaļums (piedalījās 16 dalībnieki), 13. vietā – Maigonis Gudovskis, bet 14. – Vladislavs Gedjuns. Vingrinājumā «MŠ-60» 5. vietā Mārtiņš Grigorjevs (piedalījās 13 dalībnieki). Vingrinājumā «MP-60» 1. vietu izcīnīja I. Zaļums, kas vienīgais izcīnīja olimpisko zeltu, vingrinājumā «MP-30+30» 2. vietu ieguva Ilze Blanka.

Tenisā startē Agnese Mertena

Lai gan Tukumā nav neviena lielā tenisa korta, Olimpiādē mūsu rajonu pārstāvēja Agnese Mertena, kas trenējas Jūrmalā. Sieviešu vienspēļu 1. kārtā Agnese pieveica Elīnu Seņko no Jūrmalas, bet 2. kārtā zaudēja Diānai Bukajevskai (Rīga). Cīņā par 5. vietu tukumniece pieveica Beāti Valdmani un Montu Reinfeldi.

Pludmales volejbols

Pludmales volejbolā sievietēm Tukuma rajons (Andromeda Bērziņa un Santa Izvekova) 1. kārtā ar vienādiem rezultātiem 2:0 pieveica Rēzekni un Jelgavas rajonu, bet 2. kārtā ar 2:1 arī Kuldīgas rajonu, nodrošinot vietu pusfinālā (pirmajā četriniekā). Pusfinālā spraigā cīņā mūsējās ar 1:2 piekāpās Talsu rajonam, bet cīņā par 3. vietu ar 0:2 Rīgas rajonam.

Vislielākais medaļu birums – vieglatlētikā

Kā jau to varēja gaidīt, visvairāk godalgu Tukuma rajons izcīnīja vieglatlētikā. 4×100 m stafetes skrējienā sievietēm 2. vietu un sudraba godalgas izcīnīja Tukuma rajons (Ieva Bļusina, Laura Ozola, Agnese Pakere, Karīna Helmane), kas piekāpās tikai Rīgai. Sudraba medaļas 10 000 m skrējienā izcīnīja Agnese Pakere (1.65), kas 7. vietu ieņēma trīssoļlēkšanā (11,45 m). Tāllēkšanā 6. vietu ieņēma Laura Ozola (5,57 m). 10 km soļošanā 6. vietā ierindojās Baiba Račuka (0.53,55). 100 m skrējienā 6. vietu ieņēma Ieva Bļusina (11,66). Augstlēkšanā 11. vietu ieņēma Māris Stūre (1,95 m). Tāllēkšanā 5. vietu ieņēma M. Stūre (14,59 m), bet 6. vietu Juris Kožeurovs (14,08 m). 800 m skrējienā 15. vietu ieņēma Artūrs Rūtiņš (2:00.21). Šķēpa mešanā vīriem 8. vietu ieņēma Edgars Rūtiņš (67.06). Tāllēkšanā 12. vietā ierindojās J. Kožeurovs (6,42 m). 20 km soļošanā vīriem sacīkstes nepabeidza Modris Liepiņš un Gatis Kukša. 1500 m skrējienā A. Rūtiņš ieņēma 11. vietu (04:08.57). 100 m skrējienā – 17. vietā Ēvalds Zunda (11,48).

Burātāji startē Usmā

Burāšanas sacensības notika Usmas ezerā. «S-Raceboard» klasē sievietēm 4. vietu ieņēma Estere Bērza. Klasē «Formula» 9. vietu ieguva Tālis Pētersons (Tukuma rajons).

Rajona ļaudis pārstāv arī citas pašvaldības

Vairāki Tukuma rajona pārstāvji Olimpiādē pārstāvēja citas pašvaldības. M. Dakša izcīnīja 2. vietu (15,48), aizstāvot Rīgas pilsētas godu. Basketbolā vīriem 2. vietu izcīnīja Jelgavas rajona izlase, kurā spēlēja Jānis Bambis (Kandava).

Neilgi pirms Olimpiādes mūsu laikraksts saņēma arī Ragaciema SK «Brāļi» vadītāja Aivara Ritenieka sašutuma pilnu sūdzību, ka rajona izlasē nav iekļauti Ragaciema svarcēlāji un bokseri. A. Ritenieks uzsvēra, ka viņa sportisti Olimpiādē startēs tāpat, pārstāvot citas komandas. Komentējot šo sūdzību, Tukuma rajona padomes delegācijas šefs Indulis Matīss presei uzsvēra: "Jāsaka, diemžēl manā rīcībā bija neprecīza informācija, proti, tika ziņots, ka Ritenieki pēc starta Pekinas olimpisko spēļu kvalifikācijas turnīrā vairs nestartēs Latvijā, tāpēc arī nesazinājos ar bokseriem no Ragaciema. Iespējams, man vajadzēja tomēr piezvanīt Riteniekam, lai uzzinātu par svarcēlāju iespējamo startu Ventspilī."

"Varējām nostartēt arī labāk," tā I. Matīss

Pēc Olimpiādes I. Matīsu aicinājām izteikt savu vērtējumu par Tukuma rajona olimpiešu startu Ventspilī. I. Matīss: "Ja runā par II Olimpiādes organizētības līmeni, – kā vienmēr visi sportisti ar to bija ļoti apmierināti. Ventspilnieki jau pirms četriem gadiem pierādīja, ka prot sarīkot tik plaša veida sacensības, atklāšanas ceremoniju ieskaitot.

Ja runā par rajona sportistu startu, jāatzīst, ka Ventspilī varējām nostartēt arī labāk. Kopumā ieguvām sešas medaļas (vienu zelta, divas sudraba un trīs bronzas). Šoreiz ne tik labi veicās mūsu vieglatlētiem, uz ko likām lielākās cerības. Ir redzams, ka vieglatlētikas rezultāti rajonā neiet "uz augšu", jo sportisti kļūst vecāki. Startos tomēr nepiedalījās Ieva Zunda, kas bija saslimusi, un Līga Kļaviņa (ja viņas abas startētu, medaļu birums būtu daudz lielāks). Neveicās arī riteņbraucējiem, uz ko klusībā likām cerības. Tomēr bija arī priecīgi brīži. Piemēram, labi startēja šāvēji, pārsteidza mūsu pludmales volejbolistes, kas ieņēma augsto 4. vietu (nemaz necerēju, ka viņas spēs izkļūt no kvalifikācijas grupas). Lai gan šogad Olimpiādē oficiāli netiek vērtēts komandu kopvērtējums, ir vairāk nekā skaidrs, ka atšķirībā no 2004. gada, kad Tukuma rajons komandu vērtējumā izcīnīja 6. vietu, šogad palikām ārpus tā."