Nodzēstā kūlas laukā atrasta bojā gājusi sieviete

Aizvadītajā diennaktī, laika posmā no 2. maija 6:30 līdz 3. maija 6:30, Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienests (VUGD) saņēma 196 izsaukumus. Kopumā dzēsti 157 ugunsgrēki, to skaitā 117 kūlas ugunsgrēki, veikti desmit glābšanas darbi, bija arī 20 maldinoši izsaukumi. Ugunsgrēkos gājis bojā viens cilvēks.

Aizvadītajā diennaktī, laika posmā no 2. maija 6:30 līdz 3. maija 6:30, Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienests (VUGD) saņēma 196 izsaukumus. Kopumā dzēsti 157 ugunsgrēki, to skaitā 117 kūlas ugunsgrēki, veikti desmit glābšanas darbi, bija arī 20 maldinoši izsaukumi. Ugunsgrēkos gājis bojā viens cilvēks.

Vakar 17:12 VUGD saņēma informāciju, ka Dagdas novada Andrupenes pagastā deg kūla. Ierodoties notikuma vietā, ugunsdzēsēji glābēji konstatēja, ka liesmas jau plosījās lielā platībā un izplatījušās arī uz mežu. Dzēšot degošo pērnā gada zāli, ugunsdzēsēji glābēji uz lauka atrada 75 gadus vecu sievieti bez dzīvības pazīmēm. Valsts policijas darbinieki skaidro notikušā apstākļus. Šajā vietā pērnā gada zāle dega trīs hektāru un mežs piecu hektāru platībā.

Kūlas dedzināšanas rezultātā aizvadītajā diennaktī nodegušas arī vairākas ēkas. Olaines novadā pērnā gada zāles dedzināšanas rezultātā nodega arī siltumnīca. Ogres novada Taurupes pagastā pērnā gada zāle dega trīs hektāru platībā un degošajā laukā sadega arī septiņi salmu ruļļi un trīs elektrības stabi. Rēzeknē Noliktavu ielā, Jūrmalā Vecajā ceļā un Talsos Arāju ielā kūlas dedzināšanas rezultātā nodega dārza mājiņas.

Aizvadītajā diennaktī ugunsdzēsēji glābēji dzēsa 117 kūlas ugunsgrēkus, lielākie no tiem reģistrēti:

10 hektāri – Daugavpils novada Medumu pagastā,

7 ha – Jelgavas novada Zaļenieku pagastā,

6,5 ha – Ogres novada Rembates pagastā,

5 ha – Ludzas novada Istras pagastā, Vecumnieku novada Bārbeles pagastā, Daugavpils novada Naujenes pagastā, Jēkabpilī Zīlānu ielā, Viļakas novada Susāju pagastā, Ķeguma novada Birzgales pagastā, Krustpils novada Krustpils pagastā,

3,5 ha– Jaunjelgavas novada Staburaga pagastā, Viesītes novada Saukas pagastā,

3 ha– Rēzeknes novada Maltas pagastā, Babītes novada Spilvē, Līgatnes novada Līgatnes pagastā, Ķeguma novada Birzgales pagastā, Jēkabpilī Slimnīcas ielā, Daugavpils novada Tabores pagastā, Ventspils novada Piltenē, Viļānu novada Sokolu pagastā.

Aizvadītajā diennaktī reģistrēti arī deviņi mežu ugunsgrēki. Ludzas novada Rundēnu pagastā dega pērnā gada zāle trīs hektāru un jaunaudze piecu hektāru platībā. Savukārt, Saldus novada Jaunlutriņu pagastā, kūla un meža jaunaudze dega 1,4 ha platībā. Ogrē Strēlnieku prospektā meža zemsedze dega 2000m2 platībā. Daugavpilī Stropu mežā meža zemsedze dega 300 m² platībā. Savukārt, Daugavpilī Rudeļos pērnā gada zāle dega 1,7 hektāru platībā un meža jaunaudze 5000 m² platībā. Stopiņu novada Cekulē kūla, krūmi meža zemsedze un priežu jaunaudze dega viena hektāra platībā.

VUGD brīdina, ka kūlas dedzināšana nodara ne tikai ievērojamu kaitējumu dabai un apkārtējai videi, bet var apdraudēt arī cilvēku veselību un dzīvību. Īpaši bīstami ar kūlas dedzināšanu vai kūlas ugunsgrēka dzēšanu ir nodarboties veciem cilvēkiem, kuri, liesmām un uguns izplatībai kļūstot nekontrolējamai vai mainot virzienu, var nepaspēt laicīgi izkļūt no degošā kūlas lauka.

Saistībā ar kūlas ugunsgrēkiem Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienests kontrolē, vai tiek ievērotas Ministru kabineta 2004.gada 17.februāra noteikumu Nr.82 «Ugunsdrošības noteikumu» prasības. Ja konstatēts pārkāpums, tiek uzsākta administratīvā lietvedība saskaņā ar Latvijas Administratīvo pārkāpumu kodeksu.

Ugunsdrošības noteikumu 3.punktā noteikts, ka ikvienas personas pienākums ir nepieļaut ugunsgrēka izcelšanos vai darbības, kas var novest pie ugunsgrēka.

Savukārt 20.punkts nosaka, ka objekta teritoriju sistemātiski attīra no degtspējīgiem atkritumiem, bet ap ēkām 10 metrus platu joslu attīra no sausās zāles un nenovākto kultūraugu atliekām.

Noteikumu 21. punkts nosaka, ka zemes īpašnieks (vadītājs) veic nepieciešamos pasākumus, lai objekta teritorijā nenotiktu kūlas dedzināšana.

Saskaņā ar Administratīvo pārkāpumu kodeksa 179. pantu par normatīvajos aktos noteikto ugunsdrošības prasību pārkāpšanu – fiziskajām personām uzliek naudas sodu no divdesmit līdz simts latiem, bet juridiskajām personām – no divsimts līdz tūkstoš latiem. Par kūlas dedzināšanu – uzliek naudas sodu fiziskajām personām no 200 līdz 500 latiem vai piemēro administratīvo arestu līdz 15 diennaktīm.

VUGD atgādina, ka kūlas dedzināšana ir aizliegta un tās rezultātā var tikt nodedzināti cilvēku īpašumi, aizdegties mežs, un pat nodarīts kaitējums cilvēka veselībai un dzīvībai.

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta.