Tim Graham

Klasiskais cūku mēris – arī mājas cūkām

Trijās saimniecībās mājas cūkām ir konstatēts klasiskais cūku mēris. Divas saimniecības atrodas Piedrujas pagastā, viena – Svariņu pagastā. Abi pagasti ir klasiskā cūku mēra inficētajā teritorijā. Pārtikas un veterinārais dienests (PVD) slimības skartajās saimniecībās ir noteicis slimības ierobežošanas pasākumus un uzsācis epidemioloģisko izmeklēšan

Trijās saimniecībās mājas cūkām ir konstatēts klasiskais cūku mēris. Divas saimniecības atrodas Piedrujas pagastā, viena – Svariņu pagastā. Abi pagasti ir klasiskā cūku mēra inficētajā teritorijā. Pārtikas un veterinārais dienests (PVD) slimības skartajās saimniecībās ir noteicis slimības ierobežošanas pasākumus un uzsācis epidemioloģisko izmeklēšanu, lai noskaidrotu slimības izcelsmi un saslimšanas laiku, kā arī saimniecības uz un no kurām cūkas pārvadātas, lai veiktu pārbaudes arī tajās.

Lai ierobežotu slimības tālāku izplatīšanos, klasiskā cūku mēra skartajās saimniecībās:

1. Stingrā PVD uzraudzībā tiks nogalinātas visas cūkas. Visās trijās saimniecībās kopā tās ir 17 cūkas.

2. Cūkgaļa, kā arī visas substances, dzīvnieku barība un atkritumi, kas varētu būt piesārņoti ar slimības ierosinātāju, kas iegūta laikā no iespējamā dzīvnieku saslimšanas brīža līdz ierobežojumu noteikšanai, tiks pārstrādāta kā augsta riska materiāls.

3. Pēc cūku iznīcināšanas un līķu sadedzināšanas, tiks veikta novietnes telpu, transporta līdzekļu un ekipējuma mazgāšana un dezinfekcija.

Trīs kilometru rādiusā ap slimības skartajām saimniecībām ir noteikta aizsardzības zona, bet desmit kilometru rādiusā – uzraudzības zona, kurās tiks kontrolēta dzīvnieku transporta līdzekļu kustība.

Aizsardzības un uzraudzības zonā:

1. PVD pārbaudīs visas saimniecības, kurās tiek turētas cūkas un ņems cūku asins paraugus laboratoriskai izmeklēšanai. Cūku īpašniekiem nekavējoties jāinformē PVD par saslimušām vai mirušām cūkām!

2. Ir aizliegts pārvietot cūkas no saimniecības uz saimniecību, kā arī izvest tās ārpus aizsardzības zonas. Cūkas no aizsardzības zonas nedrīkst izvest vismaz 30 dienas pēc slimības skarto saimniecību dezinfekcijas. Tiks atļauts dzīvnieku tranzīts caur zonu.

3. Bez PVD atļaujas nedrīkst pārvietot arī citus mājdzīvniekus.

4. Pēc cūku un iespējami inficēto materiālu pārvadāšanas, nekavējoties jāveic transportlīdzekļu dezinfekcija. No aizsardzības zonas drīkst izbraukt tikai dezinficēti šāda veida transportlīdzekļi.

5. Jebkurai personai, kura ierodas vai atstāj aizsardzības zonā esošu saimniecību, kurā tiek turētas cūkas, jāievēro biodrošības pasākumi – jāizmanto vienreiz lietojamais apģērbs un jāveic apavu un roku dezinfekcija.

 

Aktuālā informācija par inficētajā teritorijā* pārbaudītajām saimniecībām un nomedīto mežacūku pārbaudēm (uz 26. novembri)

Pārtikas un veterinārais dienests (PVD) karantīnas zonā ir pārbaudījis 1463 saimniecības, konstatējot, ka 314 no tām tiek turētas mājas cūkas.

Vispārīgais veselības stāvoklis pārbaudīts 1450 cūkām, 682 cūku asins paraugi nosūtīti laboratoriskai izmeklēšanai. Trijās saimniecībās konstatēts klasiskais cūku mēris.

Mājas cūku novietņu pārbaudes turpinās.

Atgādinām, ka slimības konstatēšanas gadījumā, saimniecība saņems kompensācijas no valsts, lai segtu klasiskā cūku mēra radītos zaudējumus.

Latgalē, Krievijas un Baltkrievijas pierobežā nomedītas vairāk kā 100 mežacūkas. Kā jau esam informējuši, esam konstatējuši 16 seropozitīvas mežacūkas, no kurām 8 atrasts arī vīruss.

Papildus PVD veic visā Latvijas teritorijā nomedīto mežacūku monitoringu. Klasiskā cūku mēra antivielas un vīruss līdz šim konstatēts tikai karantīnas zonā nomedītajām mežacūkām.

Kā jau informējām iepriekš, Baltkrievijas Veterinārās un pārtikas uzraudzības departaments no 23. novembra ir noteicis pagaidu ierobežojumus dzīvu cūku, mājas un meža cūku gaļas un gaļas produktu, ādu, bioloģiskā materiāla, dzīvnieku barības un barības piedevu, kā arī medību trofeju importam no Dagdas novada Latvijā, kur mežacūkām tika konstatēts klasiskais cūku mēris.

Kas ir klasiskais cūku mēris?

Klasiskais cūku mēris ir lipīga infekcijas slimība, ar kuru slimo kā meža, tā arī mājas cūkas. Slimības pazīmes – augsta ķermeņa temperatūra (40°C), konjunktivīts, kustību koordinācijas un centrālās nervu sistēmas darbības traucējumi. Uz saslimušā dzīvnieka ādas – īpaši uz ausīm, astes, vēdera un kāju iekšpusē, novērojami asins izplūdumi. Slimās sivēnmātes var abortēt, sivēni piedzimt vārgi, atsevišķos gadījumos – nedzīvi. Saslimšana parasti beidzas ar cūku nobeigšanos. Klasiskais cūku mēris nav bīstams cilvēkiem.

PVD ieteikumi mājas cūku turētājiem

PVD aicina mājas cūku turētājus, it īpaši Latgales reģionā dzīvojošos, sekot līdzi cūku veselības stāvoklim un nekavējoties informēt veterinārārstu, ja cūkas izskatās neveselas vai nobeidzas.

Slimības ierosinātāju no novietnes uz novietni var pārnest ar piesārņotu barību, ūdeni, inventāru, apģērbu un transporta līdzekļiem, termiski neapstrādātām, cūkgaļu saturošām virtuves ēdienu atliekām.

Lai pasargātu mājas cūkas no slimībām, ko pārnēsā mežacūkas, tai skaitā klasiskā cūku mēra un Āfrikas cūku mēra, PVD atgādina:

1. Cūkas jātur iekštelpās; nedrīkst pieļaut to kontaktu ar mežacūkām.

2. Cūkām nedrīkst izbarot nomedīto mežacūku gaļas atliekas un virtuves atkritumus.

3. Cūku novietnē nevajag ielaist nepiederošas personas vai arī jāparūpējas par vienreiz lietojamo apģērbu.

4. Apģērbu, kas valkāts medībās, nedrīkst vilkt, dodoties apkopt cūkas.

5. Pie ieejas novietnēs jāizvieto dezinfekcijas paklāji.

6. Regulāri jāveic deratizācija.

 

* Isnaudas, Pureņu, Ņukšu, Pildas, Nirzas, Briģu, Rundēnu, Istras, Stoļerovas, Kaunatas, Mākoņkalna, Lauderu, Pasienes, Zaļesjes, Andrupenes, Andzeļu, Asūnes, Bērziņu, Dagdas, Ezernieku, Konstantinovas, Ķepovas, Svariņu, Šķaunes, Aulejas, Indras, Izvaltas, Kalniešu, Kaplavas, Kombuļu, Krāslavas, Piedrujas, Robežnieku, Skaistas, Ūdrīšu pagasti.

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *