Agris Jansons

Gūti jauni dati balto stārķu pētījumam

Latvijas Ornitoloģijas biedrības pētījumu „Baltā stārķa monitorings” jau otro gadu atbalsta AS „Latvenergo”. Tajā secināts, ka 2012. gadā uz elektrolīniju balstiem savas ligzdas uzvijuši 66,5% Latvijā mītošo balto stārķu. Informāciju par putnu ligzdošanas paradumiem sniedza arī iedzīvotāju iesūtītās „Stārķa dienasgrāmatas”. Monitorings ir palīdzējis sabiedrībai skaidrot un risināt situācijas ar stārķu ligzdām uz elektrolīniju balstiem.

AS „Latvenergo” šogad jau otro gadu atbalstīja Latvijas Ornitoloģijas biedrības (LOB) pētījumu „Baltā stārķa monitorings”. Tā kā uz meitassabiedrības AS „Sadales tīkls” elektrolīniju balstiem savas mājvietas ir izvēlējusies vairāk nekā puse Latvijas balto stārķu, uzņēmuma atbildībā ir rast risinājumus, nodrošinot balto stārķu ligzdošanu un vienlaicīgi rūpējoties par elektroapgādes kvalitāti. Monitorings sniedz ne tikai ornitologiem nozīmīgu informāciju par baltā stārķa ligzdošanas paradumiem, bet arī ļauj AS „Sadales tīkls” uzlabot komunikāciju ar iedzīvotājiem, risinot situācijas ar stārķu ligzdām uz elektrolīniju balstiem.

2012.gada stārķu monitoringa rezultātu analīze atspoguļo līdzšinējo tendenci, ka palielinās uz elektrolīniju balstiem uzbūvēto stārķu ligzdu skaits – par 3,1% salīdzinājumā ar 2011. gadu, sasniedzot 66,5% no visām ligzdām. Kā novērojuši ornitologi, ik gadu sarūk iedzīvotāju atbalsts stārķiem būvēt ligzdas uz mākslīgiem pamatiem kokos un uz ēku jumtiem, līdz ar to stārķi arvien vairāk izvēlas brīvāk pieejamos elektrolīniju balstus. Pētījums apliecina, ka patlaban visvairāk ir tādu ligzdu, ko stārķi uz šiem balstiem būvē paši bez cilvēka līdzdalības – 62,7%, un šis skaits 2012. gadā ir pieaudzis par 1,6% salīdzinājumā ar 2011. gadu.

Pirms 80 gadiem ap 90% stārķu ligzdu atradās kokos, kur to būvēšanu veicināja cilvēki, izliekot mākslīgus ligzdu pamatus, bet mūsdienās situācija ir mainījusies, un vairāk nekā puse ligzdu atrodas uz elektrolīniju balstiem,” komentē Māra Janaus, dr.biol., Latvijas Universitātes Bioloģijas institūta vadošā pētniece.

Savukārt stārķa ligzdu skaita pieaugums atstāj ietekmi uz AS „Sadales tīkls” balstiem un elektroenerģijas piegādes kvalitāti. Stārķi gadu gaitā ligzdā veido jaunu slāni, tā kļūst arvien lielāka un smagāka un atbalstās uz elektroenerģijas vadiem. 2011. gadā reģistrēti 2039 ar stārķu ligzdošanu saistīti bojājumi.

2012. gada pavasarī AS „Latvenergo” aicināja Latvijas iedzīvotājus aizpildīt Stārķa dienasgrāmatu. Atsaucās iedzīvotāji no visas Latvijas. Visās vēstulēs ir pausta mīlestība un atbalsts mūsu dabas lepnumam – baltajam stārķim. Atbilstoši putnu vērotāju sniegtajām ziņām 2012. gada ligzdošanas sezona Latvijas baltajiem stārķiem bijusi visai ražena – vidēji visās apdzīvotās ligzdās izauguši 2,4 mazuļi.

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *