Graustā atrod pagātnes liecības un iekārtotu dzīvokli

Pagājušo piektdien, kad īpašumā Baznīcas ielā 13/15 norisinājās ēkas nojaukšanas darbi, skatam atklājās zīmējumi uz ēkas otrā stāva sienām un kāds dzīvoklis.

Pagājušo piektdien, kad īpašumā Baznīcas ielā 13/15 norisinājās ēkas nojaukšanas darbi, skatam atklājās zīmējumi uz ēkas otrā stāva sienām un kāds dzīvoklis.

Zīmējumi no 1883. gada

 

Notikuma vietā pārliecinājāmies, ka bēniņu stāva sienas vairākās vietās rotā vienkārši zīmējumi – mājas, cilvēku sejas, dzirnavas. To kontūras ar šuvojamo lāpstiņu visdrīzāk pats ēkas cēlājs ievilcis kaļķa apmetumā. Tādā paša stilā turpat blakus ievilkts gadaskaitlis – 1883.

Objektā sastaptie vīri stāstīja, ka māja tapusi no šuvota ķieģeļa, pareizāk – divām ķieģeļu sienām, kam pa vidu atstāta sprauga gaisam. Otrais stāvs, kur atrasti zīmējumi, jau no sākuma celts kā apdzīvojams – par to liecina skaidu pakojums un kleķa siltinājums. Iespējams, agrāk ēkai bijis dakstiņu jumts, taču šais laikos – kvadrātveida jeb lapu šīferis.

Vakar šai pašā vietā sastapām Tukuma muzeja ļaudis, kas vecajā ēkā atraduši gan senas eņģītes, gan citus dažādus, muzejnieciski vērtīgus sīkumus.

To, kas šai vietā taps, strādnieki nezināja pateikt, – viņu uzdevums ēku nojaukt līdz pamatiem. Viņiem vienīgi zināms, ka tos sarkanos ķieģeļus, kas labāki, iespējams, izmantos. Interesējoties, kas šai vietā paredzēts, izvaicājām uzņēmēju Andreju Jokstu. Viņš skaidroja, ka patlaban šai vietā nebūs nekas – ēka tiks nojaukta un vieta nolīdzināta.

 

Kāds tomēr dzīvo

 

Lai arī jau iepriekš domē tika teikts, ka ēkas nojaukšana atļauta un ka visas personas no tās izdeklarējušās, otrā stāva vidus dzīvoklis izrādījās pilnībā apdzīvots – apklāta gulta, uz galda un plaukta – personīgās lietas, bet skapī – drēbes. Viss sakopts, tīrs un kārtīgs. Pie gultas noliktās čības liecināja, ka saimnieks vai saimniece devusies dienas gaitās, lai vakarā atgrieztos… mājās, kuru tikpat labi varētu arī nebūt. Tukuma domē pārliecinājāmies, ka neviena persona šajā īpašumā dzīvesvietu nav deklarējusi. Arī A. Joksts apstiprināja, ka neviens šajā mājā nedzīvo, vismaz nevienam tur nevajadzētu dzīvot. Vienīgi, ja kāds tajā iemitinājies patvaļīgi. Viņš nebija informēts par iekārtoto dzīvokli un personīgajām mantām un solīja pārliecināties par patieso situāciju un ēkā atrastās personīgās mantas neiznīcināt.

Sazinoties ar Tukuma patversmes vadītāju Intu Konradi, noskaidrojām, ka neviens cilvēks no šīs mājas patvērumu patversmē nav meklējis. Viņa arī nezināja, kas šajā ēkā varētu dzīvot. Savukārt domes dzīvokļu nodaļā uzzinājām, ka ēkā reiz bijuši deklarēti cilvēki, taču viņi vai nu izdeklarējušies, vai viņu dzīvesvieta anulēta nepatiesi sniegto ziņu dēļ. Par to, kurš šajā ēkā varētu dzīvot, nebija informācijas. Nodaļas vadītājas palīdze Aiga Kasilova stāstīja, ka no šīs mājas neviens cilvēks nav nācis uz domi prasīt palīdzību: "Taču šajā ēkā nevienam nav jābūt. Cilvēkam, kas tur bija deklarējies, dome rindas kārtībā piešķīra dzīvokli."

Komentāri

 1. Zeel, ka tiek zaudeeta tipiska Bazniicas ielas maajele. Ar visu dveeseliiti piedevaam!
  Starpcitu,kur miit koloriitaa ,par Tukuma Ruukjiiti deeveetaa sieviete, kas luudz naudinju pie Rimi?

 2. Nu nezinu par ko tu te gvelz, bet es personīgi esmu priecīgs ka Tukumā viens grausts mazāk.

  Kura tad ir tas tukuma rūķītis??? Tā kura sēž pie Rimi prasa naudu un pēc tam sutina divlitrīgos aliņus??? Ja domā to pašu tad tur līdz rūķītim vēl tālu, jo es nevienu rūķīti kurš katru dienu lūdz naudu lai varētu iemest neesmu manījis un pat pasakās par tādiem neraksta. Tad jau narkomāns ir sniegbaltīte…

 3. Ja ēka laikus tiktu renovēta, par graustu nebūtu tapusi. Nu neprotam vēl atšķirt graudus no sēnalām. Tie ātrbūvējamie angārtipa monstri drīzāk mūsu pilsētas vaigu neglābjami noplicina, padara bezpersonisku!
  Prieks, ka viesnīca Arka pilnībā atguva savu oriģinālo skatu, protams īpašniekam šis prieks top dārgāk, ķēpīgāk… tāpēc – visu cieņu, kas to kvalitatīvi paveic!

 4. Man arī žēl to sarkanā ķieģeļa ēku,kas vēl saglabājušās ap Katrīnas laukumu…Gan jau,ka reiz nojauks tās visas,- kuram gan Tukumā rūp kolorītas vecpilsētas vietiņas?!Ja rūpētu- taptu kāds mājīgs krodziņš,senlietu veikaliņš,kamīnzāle kamerstila pasākumiem…
  Pie mums prot tikai nojaukt visu veco,vietā uzceļot vai nu kādu crazy "pilīti" vai "Naf-Nafa namiņu"…

 5. kas tur par zimejumiem, kaut kadi kepajumi ko bomzis uzkepajis un uzrakstijis gadu, un kadas tur mantas, uzreiz redzams ka bomzi dzivojushi!

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta.