Patēriņa kredīts vai kredītkarte – kas ir labāks risinājums aizņēmējam?

Jebkādi darījumi, kas saistīti ar naudu, ir jāveic apzinīgi un atbildīgi, tajā skaitā arī kredītu un kredītkaršu izmantošana. Katrs cilvēks nosaka pats, kādā vajadzībām tie ir nepieciešami. Šajā rakstā tiek apskatīti divi izplatīti finanšu pakalpojumi – kredītkarte un patēriņa kredīts, lai labāk saprastu to būtību, kopīgo, atšķirīgo un arī saistītos riskus.

Kas ir patēriņa kredīts un kredītkarte?

Patēriņa kredīts ir finanšu pakalpojums, kas ļauj aizņemties mazu vai vidēji lielu naudas summu (parasti – ne vairāk kā 25000 eiro) un to atmaksāt vairāku mēnešu vai gadu garumā ar ikmēneša maksājumiem. Patēriņa kredīts tiek izmantots, lai finansētu konkrētu pirkumu vai pakalpojumu, piemēram, televizora iegādi vai zobārsta apmeklējumu, un tam ir fiksēta procentu likme. Jau aizņemšanās brīdī ir zināms, cik daudz naudas būs nepieciešams atmaksāt.

Kredītkarte ir bankas karte, kas darbojas līdzīgi kā debetkarte – ar to ir iespējams norēķināties tirdzniecības vietās. Tai gan ir kāda būtiska priekšrocība, proti, kredītkartei tiek piesaistīts kredītlimits, kas pirkuma vai rezervācijas veikšanai ļauj aizņemties nepieciešamo naudas summu. Kredītkartēm parasti ir bezprocentu periods, kas lielākoties ilgst 30-50 dienas. Šajā laikā atmaksājot iztērēto naudu, nav jāveic procenta maksājumi.

Jāpiemin, kā jebkura prece vai pakalpojums arī finanšu pakalpojumi ir jāsalīdzina pēc cenas un citiem nosacījumiem, proti ir jāveic – kredītu salīdzināšana. Šeit lieti noderēs kredītu salīdzināšanas platforma – Sortter.

Kādi riski ir abiem pakalpojumiem?

Izmantojot patēriņa kredītu, tā priekšrocība ir zināmais atmaksas grafiks. Kredīta aizņēmējam ir skaidri zināms, kurā datumā un cik liela naudas summa būs jāatmaksā kredītdevējam. Tomēr, ja maksājums netiek veikts laicīgi, praktiski vienmēr tiek piemēroti procenti par nokavējumu, kas aug katru dienu.

Neapdomīgi izmantojot kredītkarti, iespējams sabojāt savu kredītvēsturi. Vērā jāņem tas, ka kredītkarte liek rūpīgi sekot līdzi veiktajiem pirkumiem un kredīta atmaksai, lai nepārsniegtu bezprocenta periodu. Ļoti svarīgi ir nesasniegt negatīvu bilanci, jo tādā gadījumā procenti parasti tiek aprēķināti katru dienu, līdz ar to atmaksājamā summa pieaug visai strauji.

Kādās situācijās izvēlēties patēriņa kredītu un kādās – kredītkarti?

Atbilde uz šo jautājumu lielā mērā ir atkarīga no konkrētiem patēriņa kredīta vai kredītkartes nosacījumiem. Salīdzinot, piemēram, Swedbank kredītkarti un šīs pašas bankas piedāvāto patēriņa kredītu, kredītkartei procentu likme gadā ir vismaz 20%, bet patēriņa kredītam – sākot no 11,9% (procentu likme abiem pakalpojumiem tiek noteikta katram klientam individuāli). Papildus izdevumi kredītkartes gadījumā ir 1,42 eiro (piesakoties kredītkartei šī gada jūlijā, ikmēneša maksa līdz 31. oktobrim netiks iekasēta), savukārt patēriņa kredītam tiek pielāgota komisijas maksa divu procentu apmērā (minimums – 25 eiro).

Līdz ar to iespējams secināt, ka patēriņa kredīts ir piemērotāks gadījumos, kad pirkums tiek apmaksāts ilgākā laika periodā, savukārt kredītkarte būs izdevīgāka, ja par pirkumu iztērēto naudas summu atmaksāsiet dažu nedēļu laikā. Kredītkarti ieteicams izvēlēties arī ceļojumiem, jo ar kredītkartes palīdzību iespējams veikt dažādas rezervācijas, kā arī tā piedāvā dažāda veida apdrošināšanas pakalpojumus.

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *