Bez pašvaldības atbalsta pašu uzņēmumi neiztiek

Vēl pagājušā gada 22. decembrī Tukuma novada pašvaldības deputāti lēma papildināt SIA «Tukuma slimnīca» un SIA «Jaunpils pils» pamatkapitālu, kopumā abās iestādēs ieguldot gandrīz 100 000 eiro. 

Kur paliek mūsu nauda?

«Tukuma slimnīcai» piešķir 56 361 eiro projekta pabeigšanai

Juriste Sanita Limanska skaidroja, ka saņemts SIA «Tukuma slimnīca» valdes locekles Dzintras Rabkevičas iesniegums, kurā lūgts palielināt uzņēmuma pamatkapitālu, lai varētu turpināt Eiropas reģionālā attīstības fonda līdzfinansēto projektu «Kvalitatīvas un profilam atbilstošas veselības aprūpes infrastruktūras pieejamības uzlabošana SIA «Tukuma slimnīca»». S. Limanska skaidroja, ka jau iepriekš četru novadu pašvaldības bija lēmušas par piedalīšanos šajā projektā, un tagad ir pienākusi kārta pēdējam maksājumam 56 361 eiro apmērā, no kura atbilstoši 2019. gadā sastādītajam grafikam 34 943,98 eiro ir Tukuma, 10 144,98 eiro – Kandavas, 8454,15 – Engures un 2818,05 eiro – Jaunpils novada finansējums. Kopumā pašvaldības šajā projektā ieguldījušas 148 103 eiro. Savukārt ERAF finansējums ir 655 052,50 eiro. Deputāti šo ieguldījumu atbalstīja bez jautājumiem vai iebildumiem – vienbalsīgi.

SIA «Jaunpils pils» lūdz naudu saimnieciskajiem izdevumiem

S. Limanska skaidroja, ka 22. decembrī saņemts SIA «Jaunpils pils» valdes locekles Kristīnes Liepiņas iesniegums, kurā uzņēmuma pamatkapitāla palielināšanai tiek lūgti 40 103 eiro saimnieciskās darbības nodrošināšanai. Kā norādīts lēmuma projektā, atbilstoši valdības rīkojumam par ārkārtējās situācijas izsludināšanu un ierobežojumu noteikšanu laikā no 2021. gada 21. oktobra līdz 2022. gada 11. janvārim normāla darbība kapitālsabiedrībai ir liegta. Tāpēc ieņēmumi 2021. gada novembrī bijuši 8200 eiro, bet izdevumi – 20 006 eiro, decembrī ieņēmumi (tobrīd vēl plānoti) 8222 eiro apmērā, bet izdevumi – 16 969 eiro, bet janvārī plānots ieņemt vien 5 050 eiro, savukārt izdot 24 600 eiro. Lielākie SIA «Jaunpils pils» izdevumi saistīti ar darbinieku algām un nodokļiem – ap 11 996 eiro mēnesī un kroga produkcijas izmaksām – vidēji 3250 mēnesī, savukārt vēl finansējums papildu izdevumiem muzeja pirmā stāva ekspozīcijas pabeigšanai – 4725 eiro, kā arī apkures avārijas situācijas novēršanai un sakārtošanai – 5626 eiro.

Deputāti noteica, ka šis naudas ieguldījums izmantojams sabiedrības saimnieciskās darbības nodrošināšanai līdz 2022. gada 31. janvārim, kā arī likumā noteikto nodokļu apmaksai līdz 2022. gada 28. februārim. Arī šo lēmumu deputāti atbalstīja vienbalsīgi, vien deputāts Mārtiņš Limanskis aicināja kapitālsabiedrības šādus jautājumus neatstāt uz pašu gada nogali.

Ieguldījums ir pamatots

Pēc sēdes pašvaldības vadītājam Gundaram Važam vaicājām, kā viņš vērtē to, ka pašvaldībai nākas ik pa laikam atbalstīt savas kapitālsabiedrības – iepriekš arī SIA «Tukuma ledus halle» – ar reāliem naudas ieguldījumiem? G. Važa skaidroja, ka slimnīcas gadījumā pašvaldības jau 2019. gadā bija lēmušas, ka atbalstīs slimnīcas projektu, nodrošinot prasīto līdzfinansējumu: “Savukārt SIA «Jaunpils pils» problēmas radījis kovids, kas ietekmējis iestādes, to vidū arī kafejnīcas darbu, jo nebija iespēja apkalpot cilvēkus. Turklāt pašvaldību kafejnīcām nebija iespējas saņemt dīkstāves un citu veidu atbalstu, līdz ar to šāds atbalsts jāsniedz pašvaldībai. Kas attiecas uz Tukuma ledus halli, viens no risinājumiem ir izbeigt SIA darbību un noteikt halli kā Tukuma sporta skolas filiāli, pašvaldības budžetā paredzot naudu tās uzturēšanai. Līdz ar to vairs nebūtu ik pa laikam jāpieņem lēmums par naudas ieguldīšanu uzņēmuma pamatkapitālā, jo šāds finansējums budžetā jau būtu paredzēts. Iepazīstoties ar citu pašvaldību pieredzi, redzams, ka daudzviet tās ir pašvaldību iestādes nevis kapitālsabiedrības.”

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *