Attēlam ir ilustratīva nozīme

Daudz jautājumu par Tukuma tirgus iespējamo attīstību

«A» ir pateikts, kurš un kad teiks «B»? Tā šobrīd var teikt par pašvaldības rīcību Tukuma tirgus jautājumā. Izmantojot pirmpirkuma tiesības un atpērkot no SIA «Tukuma patērētāju biedrības» vairāk nekā 20 tirgus būves, ir sperts plats solis, lai sakārtotu 90. gadu privatizācijas laika atstāto mantojumu, tas ir, – mazinātu spiedienu, ko tirgus attīstībai radījis dalītais īpašums.

Proti, tirgus zeme pieder pašvaldībai, bet vairums būvju līdz šim bijis vairāku desmitu īpašnieku rokās. Savukārt tirgus pārvaldību un apsaimniekošanu līdz šim realizējis Irinas Taubes vadītais uzņēmums «Tukuma patērētāju biedrība».
Šobrīd, pāris nedēļu pēc ēku iegādes ir sākušās diskusijas par to, ko darīt tālāk. Kurš un kā apsaimniekos tirgu? Kurš un kad veiks joprojām tik nepieciešamos ieguldījumus tirgus infrastruktūrā? Cik tas vispār izmaksās un kur ņemt naudu? Kā noprotams no šī brīža diskusijām ar tirgotājiem, kā arī pašu politiķu un domes atbildīgo vidū, skaidru atbilžu uz šiem būtiskajiem un tirgus nākotnes attīstībai arī izšķirīgajiem jautājumiem nav.

Pārejas posms – līdz 2021. gada martam
Kā skaidroja pašvaldības vadītājs Normunds Rečs, 5. jūlijā Tukuma novada dome noslēgusi līgumu ar Tukuma patērētāju biedrību par Tukuma tirgus ēku pirkšanu atbilstoši pašvaldības deputātu lemtajam šī gada maijā. Ēkas ir ierakstītas zemesgrāmatā uz pašvaldības vārda, un tagad tai jāizskata jautājums par ēku un teritorijas turpmāko apsaimniekošanu. Pašvaldības mērķis esot šajās ēkās ilgtermiņā saglabāt tirgu un dod iespēju cilvēkiem pārdot savus ražojumus un produkciju, kā tas ir noticis līdz šim un cerībā, ka viņiem pievienosies vēl citi tirgotāji, paplašinot piedāvājumu.
Šobrīd, kā skaidroja N. Rečs, pašvaldības atbildīgie nolēmuši, ka jānosaka pārejas posms, kas ilgs līdz nākamā gada 1. martam. Līdz šī gada beigām tirgu apsaimniekos Tukuma patērētāju biedrība, ar kuru ir spēkā noslēgtie līgumi, savukārt gada nogalē tikšot rasts risinājums, kā un ar ko varēs pārslēgt līgumus.
Apsteidzoši skaidrojot jau iepriekš arī mūsu laikrakstā iztirzātās tirgus infrastruktūras problēmas, N. Rečs izteicās, ka pirmā lieta, ko pašvaldība grasās darīt, ir atvērt sabiedrisko tualeti: “Ceram, ka deputāti atbalstīs naudas piešķiršanu dežuranta algošanai vismaz uz tirgus darbības laiku otrdienās, ceturtdienās un sestdienās no 6.00 līdz 14.00. Par maksu šobrīd vēl nedomājam, mēģināsim saprast, kas notiek pārējās publiskajās tualetēs. Plānojam, ka tualete varētu sākt darboties no augusta. Neko vairāk solīt šobrīd negribētu, bet par citiem ieguldījumiem varēs runāt nākamā gada pavasarī, kad redzēsim, kāda nauda tiek iekasēta un ko par to var izdarīt.”
Kā var nezināt!?
Šis domes priekšsēdētāja apgalvojums jau vēlākajā diskusijas gaitā izsauca vairāku tirgotāju sašutumu:
– Pēc kā deputāti vērtēs to, kas būs apsaimniekotājs? Vai pēc šīs tabulas par stiprajām un vājajām pusēm [šādu nelielu analīzi diviem apsaimniekošanas modeļiem sniedza domes speciālists A. Doveiks], kas ir tikai burti, vai arī jums ir vairāk informācijas, plāni, aprēķini, reāla nauda? Varbūt Tildes pārstāvis var pateikt, vai viņš ir gatavs to uzņemties? Vai jums ir skaidrs, ko jūs tirgū gribat panākt? Tas ir galvenais jautājums, jo tualetes, laukuma segums ir sekundāri risināmi apsaimniekošanas jautājumi.
Valdis Mitenbergs, Tildes valdes loceklis:

– Esam gatavi tirgu pārņemt, bet galvenais ir redzēt ieņēmumu daļu un šībrīža situāciju, ko mēs nezinām.
N. Rečs:

– V. Mitenbergam vēl nav uzdevuma modelēt, kā notiks turpmākā darbība, kamēr deputāti to nav ar lēmumu uzdevuši.

– Bet kā tad deputāti balsos, pēc kā vadīsies, ja nav informācijas?

– Aprēķinus varēsim modelēt, kad redzēsim, kādus ieņēmumus ieņem no tirdzniecības vietu iznomāšanas, jo šobrīd mums šādas informācijas nav – ne par ieņēmumiem, ne izdevumiem. Bet, kā jau minēju, aktīvu darbību sāksim nākamā gada sākumā.

Bet to taču nedēļas laikā var uzzināt, cik un kas maksā, visu taču pieraksta?!

Agris Zvaigzneskalns, domes priekšsēdētāja vietnieks:
– Reālos ieguldījumus mēs varētu plānot 2022. gadā, jo vēl nākamajā gadā mums ir jāsamaksā otra daļa par tirgus iegādi. (Šobrīd ir samaksāta puse no pirkuma summas. – Red.) Protams, deputāti var par to lemt agrāk, taču ir jātiek skaidrībā, cik maksā tirgus uzturēšana, kādi ir elektrības, kanalizācijas, ūdens rēķini. Kad mēs tos saņemsim, tad zināsim. Taču, protams, risināsim jautājumu par lietus ūdens kanalizāciju, saimniecisko kanalizāciju, ūdens ņemšanas vietām utt. Taču neredzu iespēju nākamajos trijos gados pieķerties paviljoniem, jo tas prasīs lielas izmaksas, bet, ieguldot līdzekļus siltumapgādē, piemēram, skaidrs, ka vietas izmaksas pieaugs.

– Bet tie ir meli, ka jūs to nezināt, jo pagājušajā gadā šajā pašā zālē Taubes kundze teica, ka viņa strādā ar zaudējumiem un ka tirgu uzturējusi no ieņēmumiem, kas gūti, apsaimniekojot citus īpašumus. Jūs zināt, ka ziemā tirgus ir gandrīz tukšs… Tagad jūs stāstāt, ka jūs nezināt, cik tirgus ienes? Kā jūs to varat nezināt?! Un ko tad jūs taisāties cilvēkiem piedāvāt – ja jums nav nekādas vīzijas? Sabrukuši galdi, beņķi, ar tādu bardaku nevar piesaistīt cilvēkus. Sakārtojiet infrastruktūru un tad skaitiet naudu!

A. Zvaigzneskalns, N. Rečs:

– Taubes kundze nerunā skaitļos. Mēs veiksim aprēķinus un tad lemsim par ieguldījumiem. Un situācija apliecina, ka privātais nomnieks nav ticis ar apsaimniekošanu galā, bet, ja strādās pašvaldības uzņēmums, arī tad pārmaiņas nenotiks uzreiz.
Vairāk ir lasāms piektdienas, 17. jūlija, laikrakstā ŠEIT=>

Komentāri

 1. Tirgus nav īstā vietā…Tirgu vajag citā vietā uzcelt jaunu,jo tur ir bardaks .GALU tirgo kopā ar lupatām..drēbēm
  Kārtību.vēlos īstu tirgu pretī veikalam pa ceļam.,pašvaldības zeme,kur tagad aug latvijai. Tur būtu īstā vieta…

 2. Tirgum ir jàbùt Tukumà.Tas ir bijis gadu gadiem un arì jàbùt turpmàk!Bùtu labi ja atrisinàtu jautàjumu par mùsdienìgàm TÌRÀM toletèm!!

 3. nu klausoties to domes klaunu nekaunīgo aizbildināšanas muldēšanu ritīgi dusmu uzrauj,par ko šiem nekompetentajiem,maziglītotajiem “nezinīšiem”algu maksā?!
  P.s. intresanti sanāk-kad kādam jautā,kas balsojis par tādiem klauniem kā saeimā KPV un to atspulgam takgadējās mūsu domes pozīcijas personā,tad visi šamējos lamā un liedzas-bet kāds tad “puspuvuša banāna”elektorāts tad tos savēlēja

 4. Liekas, ka rečs un zvaigžņukalns no mēness nokrituši un tieši pie tirgus trāpījuši! vai tad nezināja cik maksā tirgus uzturēšana pirms nolēma pirkt? Vai tad pirka kaķi maisā? Taube slēpa izmaksas un ieņēmumus? Tad jau Valsts kontrolei un knab darbs, ja pašvaldība nopirkusi ēkas, bet nav bijis aprēķins izmaksām! Mūsu, nodokļu maksātāju nauda ir iztērēta bez ekonomiska pamatojuma! Cik tas radīs zaudējumus pašvaldības budžetā!?

  1. Gudriiti tu.Un ko tad pašvaldībai vajadzēja darīt,nepirkt tirgu?Liekas,ka visi šie tupie rakstītāji to tik vien dara kā rej,bet saprašana ta nav.

  2. Labāk, lai mārelis rudais no savas pils kā karalis ik rītu nāk laukā, sēžas savā lepnajā auto un brauc uz domi gar saviem entajiem zemes īpašumiem un tirgus vietā sakārto konkursa nolikumus savam čomam raivim? Tā tev labāk patiktu?

  3. Man ir ierosinājums. Reču par ekonomikas ministru un Zvaigzneskalnu pa finanšu ministru. Ideāls tandēms.

   Bet, ja nopietni, viņi paši saprot, ko ir nopirkuši un, ko tālāk ar pirkumu darīs? Izskatās, ka dirsā mums būs ar šādiem vadoņiem.

  1. Sevišķi vecajiem tantukiem ar rateļiem. Droša iešana. Sākumā uz tirgu, pie reizes uz kapiem.
   Beidziet murgot smurguļi ar krutajiem auto! Ja katrs no jums aizvedīs 1 tanti uz tirgu, tad var padomāt.
   Vai zeme Raudas ielā nepieder “Lauksargu” saimniekiem?

 5. Galigi debili,kura vieta tirgus ir bijis ara no centra ,tagad ir laba vieta ,tikkai jauuzlabo invertars,kadi laukuma tie soli un klajumam uz zemi lidzenam ,tuolete jauzlabo !!!

 6. Zvaigzneskalns un Rečs zināja, ka tirgus strādā ar zaudējumiem, tāpēc to arī nopirka, jo ja to aizvērtu, tad Tukumam nebūtu tirgus. Uzskatu, ka to obligāti vajadzēja pirkt, deputāti visu pareizi izdarīja. Sakārtos infrastruktūru un tirgus nestrādās ar zaudējumiem. Paldies, ka viņi lēma pirkt, iepriekšējā koalīcija tik tālu pat nav tikusi.

 7. Jāstrādā nav? Sēdi tik un pats sev slavas dziesmas raksti? Sakārtotājs atradies! Par savas civilsievas zelta raktuvju naudu?

 8. Tukuma tirgus ir lielisks,varetu nepara dienas tirgot tautas izstradajumus,malku,kramus ,bet para darzenus ,galu ,zivis un nekancelejas preces !

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta.