Vents Dubrovskis

Matkules sākumskolai – pēdējais mācību gads

25. februārī redakcijā vērsās kāda Matkules skolēna vecmāmiņa ar vēsti, ka vietējā skola tikšot slēgta! Turklāt visvairāk sarūgtinājis, kā tas noticis – varot teikt, ka divu stundu laikā.

25. februārī redakcijā vērsās kāda Matkules skolēna vecmāmiņa ar vēsti, ka vietējā skola tikšot slēgta! Turklāt visvairāk sarūgtinājis, kā tas noticis – varot teikt, ka divu stundu laikā. Otrdien skolas direktorei Ilzei Oliņai piezvanījusi novada Izglītības pārvaldes vadītāja Silvija Tiltiņa, bet 14.00 viņa kopā ar novada vadību jau bijusi skolā un paziņojusi, ka lēmums pieņemts. Bet kā tad ar bērnu vecākiem, kāpēc viņi nav sasaukti, kāpēc ar viņiem nav runāts? Tikai baumu veidā dzirdēts, ka nu visus bērnus vedīs uz Vāni. Bet šai skolai jau izsenis matkulnieku acīs bijusi slikta slava, tāpēc vecāki jau runājuši – savus bērnus nu vedīs pie kaimiņiem, uz Kabili. Vai tad tas novadam būs izdevīgāk? Un – ja Matkulē nebūs skolas, kas tad te vairs vispār paliks? Vecāki esot šokēti un gatavi doties uz domi protestēt, kā arī rīkot piketu pie skolas 4. martā!

Lai noskaidrotu situāciju, vispirms sazinājāmies ar Matkules sākumskolas direktori Ilzi Oliņu, kas bēdīgo ziņu apstiprināja, tikai ar atšķirīgu skatījumu – skolas slēgšana esot objektīvi pamatota… Lūk, direktores stāsts:

Ilze Oliņa:

– Problēma ir tā, ka mūsu pagastā ļoti strauji sarūk bērnu skaits. Šogad vēl esam 33 sešās klasēs, taču pēc sestās klases aizies prom deviņi bērni un tālāk matemātika vienkārša – paliks 24 bērni, bet uz 1. klasi atnāks divi, nu, varbūt trīs bērni… Līdz ar to skolēnu skaits ir palicis kritisks. Esmu arī skatījusies prognozi skolēnu skaita iespējamām izmaiņām turpmākajos piecos gados. Lūk, kāds būs iespējamais pirmklasnieku skaits: 1 – 2 – 0 – 2 – 3…. Tādi ir pagastā apzinātie dzimstības rādītāji. Ja vēl tā dzimstības bedre būtu viena, divu gadu garumā, protams, sakostu zobus un ar tādām algām, kādas tās ir, strādātu nākotnei, bet tagad jau nav vairs bedre, bet lejupejoša taisne… Bērnu skaits Matkulē ir gandrīz nekāds! Piemēram, 2011. gadā nav neviena jaundzimušā un, ja uz 1. klasi atnāk viens, divi bērni, pateikšu, kas seko: vecāki saprotot, ka skolā darbojas tikai apvienotās klases un šo skolu vairs neizvēlas. Ir tikai daži vecāki, kas tagad ir ļoti, ļoti norūpējušies – zvana man un cenšas kaut ko izcīnīt, taču – ko varu teikt?!…

Tālāk lasiet laikraksta piektdienas, 27. februāra, numurā ŠEIT!

Komentāri

 1. Ja Kandavas novada domes deputāti pieņemtu gudru lēmumu reorganizēt tādus mazam novadam nevajadzīgus, dažu personu ambīciju apmierināšanai nodibinātus, veidojumus kā Izglītības un Kultūras pārvalde, līdzīgi citu, daudz lielāku novadu praksei, tās apvienojot vai pārveidojot par vienkāršām domes nodaļām ar dažu darbinieku štatiem, tad atrastos finanšu līdzekļi arī parasto novada iedzīvotāju vajadzībām.

 2. Tiltiņas kundzes dzīvokļa remontam nauda ir, bet kaut vai dažu bērnu izglītošanai naudas nav.Veram visu ciet,bērnu nav,bet kāpēc mums jādodas pasaulē??? Kad domē atvērs acis un sāks strādāt,kad radīs jaunus uzņēmumus,kad smadzenes sāks darboties? Cik ilgi kungi tērēs nodokļu maksātāju naudu un bīdīs mākoņus.Kam mums tā skolu valde,tikai nodokļu maksātāju naudas patēriņam.Tā vietā varētu vienu ražotni organizēt,lai cilvēkiem ir darbs un maize,un ir paši cilvēki.Tiltiņai dzīvoklis,mašīna,šoferis. Varbūt dome varētu publicēt skolu valdes izmaksas!Drīz visas skolas varēs aizvērt,tas tikai sākums,palūk cik bērnu vidusskolā? cik internātskolā?Kāpēc Pūrē prot radīt darba vietas,bet Kandavā domnieki tikai parazitē.

  1. Kā gan var salīdzināt prastu darba tautu ar novada dižciltīgajiem! Tie taču jums jau tā ir daudz devuši: gan sevi regulāri ievēlēt atļauj, gan siltu zupiņu ar divām maizes šķēlītēm zupas virtuvē izsniedz. Protieties taču kaunu un ziniet savu vietu!

 3. 100% piekrītu SECINĀJUMAM! Tiltiņas kundze pati sev izveidoja superīgu darba vietu, bet Kultūras pārvaldes vadībai lika rīkot konkursu. Kur te taisnība?

  1. Piekrītu,dibināt pārvaldes,pieņemt vadītājus un vadītāju vietniekus u.t.t.nauda atrodas,bet skolām nē.ko tad drīz pārvalde pārvaldīs,ja mācību iestādes sarūk? ā,nu protams,izdomās sev citus amatus un sēdēs tik tālāk.

   1. Kandavas novada domē ir fantastisks darbinieku skaits. Ar tādu novadam vajadzētu plaukt un zelt. Diemžēl esam viens no trūcīgākajiem novadiem Latvijā. Algas gan vadošajiem darbiniekiem ir mācējuši pielikt!

    1. Darbinieku skaitu samazināt nav iespējams pat teorētiski. Iedomājieties šādu situāciju: lai ar rokām izkrautu vienu vagonu vajag vai nu veselu ordu knapu sīkpiržu, vai arī kādus četrus kārtīgus tēviņus. Garīgā darbā nodarbinātajiem ir līdzīgi.

 4. Un kas tad notiks ar pašu skolas ēku? Ja jau biznesa miestā nav, tad varēšu braukt pēc materiāliem vai tomēr……
  Ļoti gribētos dzirdēt domes redzējumu par pagastu nākotni, kādi tie būs pēc gadiem 10. Jaunu neko, visu tikai likvidē.

 5. Ja nav skolēnu ,tad skola jāslēdz,lēmums ir loģisks.
  Bet viss ir jāplāno laicīgi ,nevar tā vienā dienā pateikt ,rīt slēdzam skolu.
  Līdz šim ir bardaks -šogad izgāž lielu naudu par remontiem ,bet jau nākamajā gadā skolu slēdz.
  Tā bija ar Grenču skolu un tepat esošo Zelmeņa skoliņu.

 6. Piekrītu tam ka sen to vajadzēja. Vai tiešām ir vajadzīgs uzturēt skolu dēļ 33 skolēniem?
  cik tas izmaksā?!!
  Protams lēmums sāpīgs, prieks ka beidzot pašvaldība šo nepopulāro lēmumu ir pieņēmusi…

 7. Un kādus sakarīgus lēmumus vēl mūsu dome pieņēmusi? Izņemot to kā pašiem algas palielināt!Jā,gribētos gan nākotnes redzējumu no domniekiem saklausīt!

 8. Kandavas dome daudz mūsdienīgu un atzīstamu lēmumu pieņem, kas te uzdrošinās to apšaubīt. Kā jau viena no lielākajām pašvaldībām, ar senām savstarpējās deputātu saticības tradīcijām un pilsēts izeju uz jūru (pastarpināti), tad lēmumi no gada gadā tādi viedi…. Vispareizākais lēmums laikam bija pa kluso atbrīvoties no bāriņtiesas vadītājas, jo, iedomājaties tikai šo nekaunību!, uzskatīja, ka jāstrādā bērnu interesēm. Paldies dievam, ka nu viss kārtībā. Kas tad var būt labāks par sen pārbaudītām vērtībām, vēl no otrā pasaules kara laika un vētrainajiem piecdesmitajiem. Tagad jau, cerams, viss kā senāk- pretim Domei nerunā, dārgajiem audžuvec pazvana, ka tad un tad brauks pārbaudīt, lai var biški māju piekopt un rokas pievaldīt. Un te jau re, varbūt arī Ginesa rekordos ar laiku Kandava tiks. Par visilgāk strādājošajiem ierēdņiem! Līdz pilnīgam maņu, iemaņu, samaņu trūkumam.

 9. vai tad pasvaldibai nav gadijuma karjera-grants atradnes? Vai tas izstrades tiesibas gadijuma nav nodotas slokenbekai? cik esmu dzirdejis, tad tur ir viena no labakajam celu grantim LV?! Vai tiesam pasvaldibai butu janodod sis karjeras ar nomas tiesibam privatuznemejiem lai izstrada un par to sanemt grssus? Vai tad pasi nevar iegadaties kadu karjeras aprikojumus (nu tos verkus-sijatajus, kratitajus) un tirgot granti uz pillu klapi uz visam LV malam? te butu ari darbavietas vismaz kadam “MIRSTIGAJAM” (NE JAU SAKOT NO 1,400-2,300) bet kaut ko vismaz nopelnitu. un seit butu laba iespeja nopelnit… vismaz man ta skiet…. a kads no pasvaldibas vispar kontrole cik tiek izvasts no tas karjeras?

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta.