Mazie Latvijas lidlauki – drauds valsts drošībai?

Pagājušajās brīvdienās, 14. un 15. septembrī, tukumnieki bija liecinieki skaistam lidmašīnu šovam gandrīz virs savām galvām.

Pagājušajās brīvdienās, 14. un 15. septembrī, tukumnieki bija liecinieki skaistam lidmašīnu šovam gandrīz virs savām galvām.

Fotogrāfijas liecina, ka lidmašīnu sinhronais lidojums bija tiešā pilsētas nomaļu tuvumā. Tas noteikti skāra mazo piepilsētu – Jauntukums un Durbes – iedzīvotāju intereses. Šoreiz man gribas ne tikai uzteikt lidotāju profesionalitāti, kas robežojās ar pasaules līmeņa standartu, šoreiz gribas šo jautājumu apskatīt no visu drošības aspektu – militārā, politiskā, ekonomiskā un kriminālā – puses. Esmu vairākus gadus bijis gaisa spēku dienestā un zinu lidlauku darbības principus. Zinu, kādas postošas sekas ir pēc helikoptera avārijas, tam iekrītot ēkā caur jumtu. Ir zināms, ka aviācijas šovu laikā nereti notiek nopietnas sadursmes ar lielu skaitu cilvēku upuriem. Arī Tukums ir piedzīvojis vairākas mazo lidmašīnu avārijas un redzējis to sekas.
Tātad pašvaldību un Latvijas valsts atbildīgajām amatpersonām ir jāpastiprina drošības pasākumi vietējo lidmašīnu treniņa lidojumos Tukuma pilsētas gaisa telpā. Jo L-39c treniņlidmašīnas ar savu svaru, kas sasniedz trīs tonnas, un degvielas daudzumu no 100 līdz 300 litriem, faktiski ir smagas un ārkārtīgi bīstamas aviācijas bumbas. Ar savu lidojuma ātrumu – 700 km/h, tās spēj pārsist jebkuras dzīvojamās mājas betona segumu un izraisīt kolosālus bojājumus ar daudzu desmitu, ja ne simtiem cilvēku bojāeju.
Daudzi tukumnieki šodien nezina, ka slavenais Vācijas pilsoņa Matiasa Rusta lidojums 1987.gadā maršrutā Stoholma-Maskavas-Sarkanais laukums beidzās ne tikai ar PSRS aizsardzības ministra, bet arī ar deviņu ģenerāļu un 300 atbildīgo virsnieku noņemšanu no amatiem. Tajā skaitā arī Tukuma pretgaisa aizsardzības telpas komandiera pulkveža izdzīšanu no armijas.
Latvijai līdzīgi incidenti nedraud. Mūsu gaisa telpu apsargā NATO valstu gaisa militārās aviācijas pārstāvji. Tomēr par politiskajām sekām ir jādomā visos valsts aizsardzības līmeņos. Civilie lidlauki Ventspilī, Cēsīs, Daugavpilī un Tukumā konflikta situācijās noteikti var tikt izmantoti naidīgās valsts karaspēku interesēs. Jo vairāk tāpēc, ka Tukuma bijušais kara lidlauks ir labi zināms citu valstu militārajās aprindās.
Zinu, ka mūsu armija, neskatoties uz aprobežotu cilvēciņu un provokatoru puses apgalvojumiem, ir spējīga aizsargāt visus civilos lidlaukus no desantu lidmašīnu nosēšanās briesmām. Mūsu armijai ir pretgaisa un uz zemes esoši bruņutehnikas iznīcināšanas ieroči. Tie ir pretgaisa aizsardzības lielgabali, granātmetēji un smagie lielgabali. Šie ieroči no 800 m līdz 20 km attālumam ir spējīgi iznīcināt jebkuru objektu un sabojāt lidlauka segumu. Cerēsim, ka šādu konfliktu nebūs. Tomēr paliek jautājums par ekonomisko un kriminālo drošību civilajos lidlaukos.
Nav noslēpums, ka mazie lidlauki visā pasaulē tiek izmantoti narkotiku, cilvēku iekšējo orgānu, ieroču un nolaupīto bērnu transportēšanai ārpus valsts robežām. Strīdā par Tukuma lidlauka darbības paplašināšanu es nostājos tā darbības paplašināšanas virzienā. Tas ir ne tikai ekonomiskās infrastruktūras paplašināšanas un jaunu darba vietu jautājums. Kāpēc? Ja Tukuma lidlauks sāks pieņemt pasažieru plūsmu, tad lidlaukā nekavējoties būs jāievieš robežsardzes un muitas kontroles sistēmas. Tas būs garants, ka minētās noziedzīgās darbības Tukuma civilajā lidlaukā tiks kontrolētas un nebūs iespējams veikt. Līdzīgi būtu jārīkojas visos Latvijas civilajos lidlaukos.
Tādas īsumā pārdomas man izsauca pagājušā nedēļā novērotais skaistais treniņa lidojums Tukuma gaisa telpā…

 

 

Komentāri

 1. Nevaru izturēt, ka Durbe un Jauntukums tai lidmašīnu jautājumā uzskata sevi par nez kādiem izredzētajiem! Es tās lidmašīnas redzēju, Veļķos būdama! Tā ka – šovs tika plašākām darbaļaužu masām.

 2. Nu tad arī virs Veļķiem lai viņi taisa savus akrobātiskos lidojumus !!! Būs Veļķi tad "izredzētie" … Citur pasaulē tādus taisa virs lidlaukiem, upēm vai jūras .

 3. Es par lidostu, ar noteikumu, ka samazina NĪN par 80% un visiem Tukuma pilsētas un Smārdes pagastā dzīvojošiem ikgadu pienākas pilna bezmaksas veselības pārbaude.

 4. Par 80% samazināsies tikai tava īpašuma cena. Pārējais būs par labu Saladuhiem un Co.:)) Var man ticēt. Izvēli varēsi izdarīt nākamajās pašvaldības vēlēšanās.

 5. Krīt, bīstamas,bet tomēr lai lido tam rakstītājam smadzeņu vietā salmi. Man gan tas šovs nelikās tika jauks, jo troksnis un bīstamība ir neizmērojama.

 6. Izrādās.ka šāda tipa lidmašīnas ir plaši pazīstamas pasaulē. Lietotas maksājot 200 000- 500 000.

  Nezinu,kāpēc Latvijas armija nevar tās iegādāties. Arī bruņojumu uz tām var uzlikt ļoti nopietnu.
  Ja jau varēja par Krājbanku adot 150 miljonus…..
  Par Parex banku 200 miljonus.

 7. leon,vinjas vairaak skaitaas trenirofkas:) teoreetiski var,bet praktiski to neizmanto shinii gadsimtaa;)
  paaraak leenas,prieksh kara.
  bet,visaa visumaa – vechi lido perfekti,+5

 8. Diemžēl tiem mēsliem ir tendence ik pa laikam novelties zemē. Gan treniņlidojumos, gan pa tēmu, gan gluži ne pa tēmu.gan cilvēku,gan tehnikas vainas,gan riepa saplīst kā L39 u.t. Tepat Tukumā nav tālu atpakaļ jāatceras..

 9. Labs raksts! Ar labu domu. Esma tādās pašās domās ar autoru. Lielvarde grimst… Rīgai rezerves varētu būt Jūrmalas (Tukuma) lidlauks + VIPiem + sporta + rezerves karalidlauks Latvijas un NATO lidaparatiem. Protams arī kravas. Tā varētu nodrošināt lielāku drošību Rīgas lidostā…, jo ei Tu sazin, ar kādām promilēm tie kravas AN lido…

  Par L-39 autors nedaudz saputrojās, to masa ir no 3500 līdz 4500kg, atkarībā no degvielas un t.t., maksimālā bīja ja nemaldos ap 4800kg (ar "peregruzu"), bet degvielas tur līdz kakliņam ielīdīs nepilna tonna. Tā kā, ja kritīs, tad ar lielu BUUUUM. Virs pilsētas "vikrutasus" veikt točna nav prāta darbs ruļļāt 🙂

  Ar cieņu R

  1. Sagribēji darbavietas….?Lai maksā nodokļus,nevis minimālo!Protams ka lidostai jābūt,tikai ne ar tādu vadību,kāda tur “sēž” tagad!

 10. L39 raksta:on,vinjas vairaak skaitaas trenirofkas:) teoreetiski var,bet praktiski to neizmanto shinii gadsimtaa;)
  —————————————————–
  Te ir drusku nepareizs vērtējums. L39 dažādas modifikācijas sastāv militārajā bruņojumā ļoti daudzās šodienas mazo valstu armijās.
  Par to var pārliecināties ieejot google.lv .Viņu bruņojums ir ārkārtīgi efektīvs. Aizstāvēšanās karā, helikopteru nomākšanai, lielu bandformējumu apstādināšanai,mazo lidmašīnu kontrolei un izlūklidojumu rīkošanai L39 ir ļoti efektīvas un salīdzinoši ekonomiskas.

 11. Anonīmais raksta:18.09.2012. 17:10:01
  kādus mēslus raksta autors????
  ————————————————————-
  Ja polemikā ir tikai nicinošas frāzes,tad tas izsaka daudz par šo repliku autoru. Katram apgalvojumam ir jābūt pamatojumam.
  Mērķis bija:
  -paskaidrot,kas par lidmašīnām lidoja Tukuma apkārtnē;
  -pasniegt nedaudz Tukuma lidlauka vēsturi,ko visi nezina;
  – likt padomāt par lidojuma un Tukuma cilvēku drošību;
  -padomāt arī par Tukuma un citu lidlauku drošību un lomu sevišķā perioda laikā;
  – izteikt savas domas par nepieciešamību nodrošināt, lai Tukuma lidlauks netiktu izmantots kontrobandas mērķiem.Protams, tas nenozīmē,ka tur notiek ne likumīgas lietas. Man nav tādas informācijas. Domāju,ka otrādi,saimnieki ir ieinteresēti, lai viņu uzņēmums plauktu normālām biznesam.
  -Pēdējais. Izteikt savu atbalstu Tukuma lidlauka attīstībai.

 12. riebj, tie penši, kuri redz iedomājās, ka viņu īpašumiem cena samazināsies- nu tad pārdod tagad un tinies uz kkādu Džūksti vai Slampi!

  Un vecākiem nepatīk ka lidmašīnas lidinās virs bērniem? Sviests! Tad taisiet bunkurus zem zemes un nelaidiet viņus ārā! 😀 tarp citu Autoavārijas notiek daudz biežāk, nekā krīt lidmašīnas! – tad jau stadioni jāpārceļ uz mežu 😀

  Tukumam lidostu vajag! Būs darbs, būs tūristi! Un nevajadzēs katru dienu braukt uz Rīgu, lai pelnītu, varēsim palikt savā visforšākajā pilsētā uz zemes -Tukumā!

 13. leons48L39 20.09.2012. 09:30:42
  —————
  jaa!,ekonomiskas ir vinjas,bet kara uzdevumaa vinjas nav nekas! ja tu taisies kaadaa vidusaafrikaa pret kalashnjikovu karot,tad der.

 14. nu tā nu bija sanācis, ka pagājušo 6dien apmeklēju musu dižpilsētu Rīgu, stundas laikā, ko pavadīju ārtelpās, saskaitīju vismaz 5 zemu lidojošus objektus virs sirmās Rīgas, tagad jāiet viņu mājaslapā un jāskatās, vai ir sākusies kampaņa pret lidostu, jo tas tak ir trakki, var nokrist, un kāds Rīgā apbūves blīvums, ar Tukumu nesalīdzināt!!

 15. Sasmējos ne pa jokam. Zemu lidojoši 5 OBJEKTI virs Rīgas !!! Laikam kinoteātrī pārāk tuvu ekrānam sēdēji :))))) Vai arī brillēm lielie +. Un te arī tie teksti par tūrisma pieplūdumu Tukumā. :)) Katra stjuarte vai kravas lidmašīnas pilots par savu pienāķumu uzskatīs vispirms un katru reizi apmeklēt Durbes piili vai aizbraukt pasēdēt Karē.. Alise Brīnumzemē :))

 16. Sasmējos ne pa jokam. Zemu lidojoši 5 OBJEKTI virs Rīgas !!! Laikam kinoteātrī pārāk tuvu ekrānam sēdēji :))))) Vai arī brillēm lielie +. Un te arī tie teksti par tūrisma pieplūdumu Tukumā. :)) Katra stjuarte vai kravas lidmašīnas pilots par savu pienāķumu uzskatīs vispirms un katru reizi apmeklēt Durbes piili vai aizbraukt pasēdēt Karē.. Alise Brīnumzemē :))

 17. "Anglijā lidostā avarē Lietuvas lidmašīna «Boeing 737»..
  (apollo.lv 22.09.2012)
  Nu avarē tomēr viņas ik pa laikam. tie lidojošie objekti.. Un pārsvarā tieši paceļoties vai nolaižoties..

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta.