Attēlam ir ilustratīva nozīme

Kā reaģēt uz lapsu – “pilsētnieci”?

Jūs jautājat: “Mani satrauc tas, ka Tukumā ir savairojušās lapsas. Tās staigā pa pilsētu – regulāri ir sastopamas pie «Cirkle-K», pie «Swedbankas» sastaptas nākam no stacijas puses. Man ir jautājums – ko cilvēkam darīt, ja sanāk saskrieties ar šādu – lapsu pilsētnieci? Es arī gāju staigāt ar suni un viena šāda lapsa man skrēja pakaļ, bet, kad apstājos, arī lapsa apstājās. Aizejot uz darbu un runājot ar kolēģiem, uzzināju, ka ļoti daudzi no viņiem ir sastapušies ar lapsām –“pilsētniecēm”… Bet neviens nezina, kā rīkoties – iet viņai garām, mukt prom vai stāvēt un gaidīt, ka tā aizies prom.”

Sazinājāmies ar Dabas aizsardzības pārvaldes Dabas aizsardzības departamenta Savvaļas sugu aizsardzības nodaļas vecāko ekspertu Rihardu Miķelsonu. Viņš skaidroja: “Lapsas pilsētvidē ir normāla parādība, jo pilsētā pietiek, ar ko baroties, un cilvēku klātbūtne tām daudz netraucē. Tomēr gadījumā, ja lapsa izskatās slima, bezpalīdzīgā stāvoklī vai agresīva, jāziņo vietējai pašvaldībai. Pašvaldība tālāk organizēs dzīvnieka ķeršanu, ja nepieciešams, iesaistot attiecīgās kompetentās valsts iestādes.

Šīs konkrētais gadījums, kad lapsa seko cilvēkam, arī ir normāla uzvedība. Iespējams, ka lapsai tuvumā atrodas ala, visticamāk, ar mazuļiem. Lapsas zina, ka cilvēki un suņi ir bīstami, un par lielu, lai ar tiem cīnītos, jo pastāv augsts risks iegūt traumas. Lai nenodotu alas atrašanās vietu un neriskētu konfrontēt, lapsas izseko viesi un pārliecinās, ka viņu teritorija tiek pamesta.

Lēni un mierīgi ejot prom un turot suni pavadā, nekas nenotiks. Svarīgi arī lapsu nebarot, jo sekošana nav draudzīguma pazīme. Protams, nav izslēgts, ka tas ir ziņkārīgs jaunulis, bet šajā sezonā mazie no vecākiem vēl ir viegli atpazīstami. Pastāv arī variants, ka šīs lapsas ir piebarotas, bet šis skaidrojums ir mazāk ticams.”

Komentāri

  1. Nu vispār šausmas, ko tagad darīt??!!!Kad ierauga lapsu vajag tūlīt slēpties, staigāt skafandrā un līdzi nēsāt gāzes pistoli….Vājpāts, cik tālu esam no dabas, priecājies ka ir iespēja redzēt.!!Tas vājprāta pieņēmums, ka visas lapsas ir trakas…

  2. Kā jāreaģē sastopot lapsu? – Trīs reizes jāapgriežas ap savu asi, jāsasit plaukstas un tad kūlenis uz aizmuguri!

  3. Ak,Dievs,cik tie cilvēki stulbi palikuši! Lapsu Tukumā ieraudzījuši ! Nu, baigā problēma! Vai tiešām jautājuma uzdevējai nav reālu problēmu ko risināt? Un vispār – vai viņa savu suni staidzina pavadā ar uzpurni un savāc kakas aiz sava lopa un neļauj viņam pacelt kāju uz ēku sienām/stūriem?

  4. Tiešām cik var rakstīt šādas stulbības? Nākošais būs ko darīt ja satiec gliemezi??

  5. Pie Swedbankas sastaptās lapsas ģimene dzīvo netālu no tās. Redzu bieži visu ģimeni. Ir vecāki un 3 bērni. Ir pilnīgi skaidrs, ka lapsas pilsētā nedzīvo tāpat vien, ja esam ievērojuši, tad mūsu meži tiek izcirsti, un dzīvnieki meklē labāku dzīvesvietu! Manī vairāk nepatiku rada suņu staidzinātāji Saules dārza teritorijā, kuri aiz sevis nesavāc pilnīgi neko! Jāatzīst, ka šobrīd gan šī teritorija ir aizaugusi, ar garu zāli, latvāņiem utt., – bet lapsām patīk:)!

  6. Pie Swedbankas sastaptās lapsas ģimene dzīvo netālu no tās. Redzu bieži visu ģimeni. Ir vecāki un 3 bērni. Ir pilnīgi skaidrs, ka lapsas pilsētā nedzīvo tāpat vien, ja esam ievērojuši, tad mūsu meži tiek izcirsti, un dzīvnieki meklē labāku dzīvesvietu! Manī vairāk nepatiku rada suņu staidzinātāji Saules dārza teritorijā, kuri aiz sevis nesavāc pilnīgi neko! Jāatzīst, ka šobrīd gan šī teritorija ir aizaugusi, ar garu zāli, latvāņiem utt., – bet lapsām patīk:)!

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *