Atkal prasa papildu finansējumu Tukuma 2. vidusskolas pārbūvei

Kur paliek mūsu nauda

Novada domes finansu komitejas sēdē

 

Finanšu komitejas sēdē 16. jūnijā Tukuma novada domes Attīstības nodaļas vadītājas vietniece Inga Helmane informēja, ka dome saņēmusi Tukuma 2. vidusskolas būvnieka SIA «Bildberg» iesniegumu par nepieciešamību pašvaldībai finansēt papildu darbus. Galīgo lēmumu šajā jautājumā deputāti pieņems Tukuma novada domes sēdē 22. jūnijā.

Papildus jāmaksā 316 000 eiro

I. Helmane skaidroja, ka papildu darbi ir veikti par kopējo summu 316 000 eiro, kas kopumā ir 4,23% no kopējo izmaksu summas. Ņemot vērā, ka neplānotiem darbiem atļauts papildus izmantot līdz 15% (1 124 358,23 eiro) no kopējām būvdarbu izmaksām, pēc šī – nu jau trešā – palielinājuma – būs sasniegti 8,4%. Domes būvinženieris Artis Magers skaidroja, ka papildu darbos iekļauts: aktu zāles aprīkojums, ugunsdzēsības skapji, šahtu jumti, ailes trauku mazgātuvei, parapeta stikla daļas tonēšana, starpsienas, logus slēdzošie rokturi, virtuves iekārtas, fasādes aiļu apdare, griestu lūku izbūve, labiekārtošana, skatuves kāpnes, logu automātika, ieejas jumtu pārbūve, polipropilēna aizsargtīkls sporta zāles apgaismojumam un citi darbi.

Atbildot uz deputātu Sergeja Kovaļova, Kaspara Liepas un Modra Liepiņa jautājumiem, vai šie darbi nebija paredzēti projektā, kā arī, kurš noteicis, ka tie vispār ir nepieciešami un vai šie būs beidzamie papildu darbi skolas pārbūvē, A. Magers skaidroja, ka visi šie darbi radušies darba procesā: “Kad tika atsegtas dažādas vietas objektā, kļuva skaidrs, ka ir jāgatavo risinājumi, lai tos izdarītu. Savukārt lēmums konkrētas lietas darīt ticis pieņemts būvsapulcēs, kur visi jautājumi tikuši pārrunāti. Tad arī secināts, ka bez atsevišķiem papildu darbiem nav iespējams pilnvērtīgi izmantot telpas, piemēram, aktu zālē bija paredzēts izveidot skatuvi, bet nebija ieplānotas kāpnes, tāpēc tika lemts, ka kāpnes bērnu drošībai ir nepieciešamas. Tā kā darbi pakāpeniski tiek pabeigti, jācer, ka nekas liels vairs nebūs jādara.“

SIA «Bildberg» valdes loceklis Gatis Bērziņš skaidroja, ka rekonstrukcijas darbos, tikai atsedzot konkrētas vietas, ir iespējams redzēt, kāda ir situācija ar konstrukcijām. Tā bijis, piemēram, noņemot ieejas mezgla jumtu, kad ticis secināts, ka nesošās konstrukcijas ir bīstamas, tāpēc pieņemts labākais lēmums tās pārbūvēt, lai radītu drošu vidi. Vai arī – sporta zālē ir ierīkotas energoefektīvas lampas, bet tām nebija paredzēts aizsargsiets, tāpēc tika pieņemts lēmums tādu tīklu uzlikt. Kopumā papildu darbi ir gan tādi, kas nebija projektā paredzēti, gan tādi, kas ir projekta uzlabojums, lai būtu efektīvāk un drošāk. S. Kovaļovs interesējās, vai nebūs problēmas ar citiem būvniekiem, kas arī piedalījās skolas pārbūves konkursā un kas tagad varētu teikt, ka viņi šos darbus būtu izdarījuši par lētāku cenu. G. Bērziņš skaidroja, ka uzņēmums pieturas pie tām izmaksām, kas ir noteiktas, savukārt par visiem darbiem tiek kopīgi lemts, tiem tiek veiktas ekspertīzes, turklāt liela daļa darbu nav jaunas pozīcijas, ja neskaita tās, kas tagad ir minētas.

Pat sīkums var pārvērsties lielā lietā

Tukuma 2. vidusskolas direktore Anita Locāne, komentējot nepieciešamību veikt papildu darbus, skaidroja, ka vēl projekta tapšanas laikā bijušas diskusijas par dažādiem risinājumiem, taču toreiz ticis teikts, ka daudzas lietas nevar ieplānot, jo tās radīs izmaksas, kuras nevar uz šo projektu attiecināt: “Bet, veicot tik plašu būvniecību, kāda ir tagad, ir darbi, kas ir jādara papildus. Piemēram, ja aktu zālē projekta laikā netiktu ierīkots aprīkojums, lai varētu uzlikt, piemēram, prožektorus, tad pēc projekta pabeigšanas būtu kaut kas jālauž un jābūvē no jauna. Tāpēc tagad, kad pārbūves pabeigšana atcelta līdz 1. novembrim, vācam informāciju, kā skolu iekārtot un sakārtot, lai viss būtu paredzēts. Ir dažādi sīkumi, kas patiesībā nemaz nav sīkumi, ja mēs gribam, lai projektā ieplānotais būtu ļoti kvalitatīvi uztaisīts un lai pēc tam neviens neteiktu – kāpēc neteicāt par to ātrāk?! Kaut vai jautājumā par skatuves amortizāciju – agrāk, kad bērni polkas solī lēca zālē, rībēja viss apakšējais stāvs, tāpēc to gribējām uzlabot, izveidojot skaņas izolāciju. Tāpat par slēdzamajiem logiem – ir vietas, kur tādi ir nepieciešami, lai padarītu skolu drošu.”

Mēbeļu piegāde kavējas  

Informējot par kopējām izmaksām, I. Helmane skaidroja, ka par 5 300 000 eiro pašvaldībai ir iespējams ņemt aizņēmumu: “Par 3 700 000 eiro aizņēmums jau ir paņemts, bet vēl varam ņemt 1,5 miljonus eiro, par ko esam plānojuši segt mēbeļu iegādes konkursa izmaksas. Konkurss ir noslēdzies, tajā uzvarēja SIA «Rīgas krēslu fabrika» ar cenu 633 281,5 eiro 1. daļā un 11 926,51 eiro otrajā daļā, savukārt otrs pretendents SIA «Certes.lv», kas iesniedza sūdzību Iepirkumu uzraudzības birojā un tagad ir vērsusies tiesā pret Iepirkumu uzraudzības biroju, nosauca cenu 1 226 126,35 eiro pirmajā daļā un 32 343,8 eiro – otrajā. Tā kā ir paredzēta tiesas sēde, tiesa ieteica pašvaldībai līgumu ar konkursa uzvarētāju neslēgt, lai gan Iepirkumu uzraudzības birojs ar lēmumu bija atļāvis līgumu slēgt. To, kā viss virzīsies tālāk, zināsim jūnija vidū.”

Kāpēc skola vēl nav gatava?

Deputāts Mārtiņš Limanskis interesējās, kāpēc tikai tagad tiek saņemta informācija par šiem papildu darbiem, jo pēc līguma skolai jūnijā bija jābūt gatavai. ”Pagarinājumu pagājušajā mēnesī mēs piešķīrām lifta dēļ, bet par pārējiem darbiem tika teikts, ka tie iekļaujas līguma termiņā. Tagad redzam, ka  būvapjoms ir iekavēts,” tā M. Limanskis.

I. Bērziņš skaidroja, ka ļoti daudzi no šiem papildu darbiem ir saistīti ar tehniskajiem risinājumiem, ekspertīzēm, kas nākušas vēlāk, nekā pašvaldība tika brīdināta par termiņa pagarinājumu. Tikai pagājušajā nedēļā, piemēram, tika saņemts ekspertīzes slēdziens ieejas mezglu jumtiņiem, kurus vajadzēs mainīt. Vaicāts, vai šos papildu darbus varēs izdarīt, ievērojot nolikto papildu termiņu, G. Bērziņš skaidroja, ka šie darbi nav tik darbietilpīgi, tāpēc ir izdarāmi, taču vēl jārēķinās ar to, kādus darbus liks papildus veikt Būvniecības valsts kontroles birojs, kas piedalīsies ēkas pieņemšanā ekspluatācijā un visu vērtēs.

Savukārt skolas direktore Anita Locāne skaidroja, ka pārceltais darbu pabeigšanas datums – 1. novembris – ir milzīgs apgrūtinājums, jo, ja tiks noteiktas klātienes mācības, tas nozīmēs divus mēnešus strādāt skolas ēkā Lauktehnikā un vienlaikus iekārtot lielu skolas ēku, ko vislabāk būtu bijis izdarīt vasarā. Turklāt skolas tehnika, piemēram, 38 projektori ir izvietoti citās mācību iestādēs un mācību gada pirmos divus mēnešus vēl būs nepieciešami darbam, līdz ar to tos nevarēs ierīkot lielajā skolas ēkā. Deputāts M. Limanskis atkārtoti lūdza skaidrot, vai 1. novembris ir reāls datums visu darbu pabeigšanai? G. Bērziņš skaidroja, ka uzņēmums plāno, sākot ar jūlija beigām, skolai nodot kabinetus, lai varētu sākt tos iekārtot.

Jau pēc sēdes, sazinoties ar I. Helmani un interesējoties, vai ir kāds darbu grafiks, noskaidrojām, ka par visiem darbiem, kas šobrīd objektā tiek veikti, no uzņēmēja tiek pieprasīti darbu izpildes grafiki, kas arī jau tikuši iesniegti. Tāpat ir solīts jūlijā noņemt sastatnes.

Lielāks finansējums, garāks termiņš

Atgādinām, ka līgumu ar SIA «Bildberg» par skolas būvniecību pašvaldība noslēdza 2020. gada februārī. Līguma summa – 7 495 721,52 eiro (ar PVN). Taču nu jau trīs reizes radušos papildu darbu dēļ pašvaldībai bija jāiegulda papildu līdzekļi – šī gada janvārī dome ieguldīja 141 734 eiro ar PVN (1,89%), bet pirms tam, 2020. gada septembrī, dome piešķīra 171 396,39 eiro. Kopējais papildu darbu apjoms tagad sasniedzis 4,18%. Jāpiebilst, ka līgums ar uzņēmēju paredz: papildu darbu apjoms nevar pārsniegt 15% jeb 1 124 358,23 eiro ar PVN no kopējās ar SIA «Bildberg» slēgtā līguma summas par Tukuma 2. vidusskolas pārbūvi, kas ir 7 495 721,52 eiro ar PVN.

Līgumā arī minēts, ka uzņēmējs ir apņēmies darbus pabeigt līdz 2021. gada 11. jūnijam, taču šī gada aprīlī pašvaldība pēc uzņēmēja lūguma līguma izpildes termiņu pagarināja līdz 1. novembrim.

Agita Puķīte

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *