Saeima redz vienu lielu Tukuma novadu

Otrdien Saeimas valsts pārvaldes un pašvaldību komisijas pārstāvji, Reģionālās attīstības un pašvaldību lietu ministrs Edgars Zalāns un valsts sekretāra vietnieks Arvīds Pīlēģis tikās ar to Kurzemes novada pašvaldību vadītājiem, kam ir iebildumi pret novadu veidošanu. Vēlā pēcpusdienā pienāca arī Tukuma rajona neapmierināto – Engures, Lapmežciema, Smārdes, Jaunpils, Viesatu, Pūres, Tukuma – kārta.

Otrdien Saeimas valsts pārvaldes un pašvaldību komisijas pārstāvji, Reģionālās attīstības un pašvaldību lietu ministrs Edgars Zalāns un valsts sekretāra vietnieks Arvīds Pīlēģis tikās ar to Kurzemes novada pašvaldību vadītājiem, kam ir iebildumi pret novadu veidošanu. Vēlā pēcpusdienā pienāca arī Tukuma rajona neapmierināto – Engures, Lapmežciema, Smārdes, Jaunpils, Viesatu, Pūres, Tukuma – kārta.

Par naudu neviens pat netaisījās runāt

Kā vakar stāstīja Tukuma domes priekšsēdētājs Juris Šulcs, šāda saruna par pašvaldību apvienošanos novados jau nokavēta: "To vajadzēja rīkot daudz ātrāk, vēl pirms vēl pašvaldības vērsās Satversmes tiesā un sāka protestēt. Jo ne jau mēs vieni iebilstam – protestētāji ir katrā rajonā.

Komisija mūs noklausījās, lai varētu ierakstīt, ka konsultācijas ir notikušas, kā tas Administratīvi teritoriālās reformas likuma 2. lasījumā pateikts. Katram deva vārdu un prasīja, kāpēc negrib apvienoties. Teicu to, ko pateikusi dome – ja neizpilda nosacījumus par reformas finansēšanu, esam pret apvienošanos. Ja tajā neieklausās, notiks vardarbīga novadu izveidošana. Deputāts Artis Kampars teica, ka novada finansēšanas un veidošanas dokumenti būtu jāskata kompleksi, taču komisijas priekšsēdētājs Oskars Spurdziņš iebilda, ka par naudu nav runas, tikai par novadu karti. Taisnība Saeimas deputātam Gunāram Laicānam – valsts novadus veido tāpat kā čigāns reiz pirka zirgu – par naudu neiet runas, bet karti uzspiež. Prasījām, kāda jēga no sarunām, ja arguments – lauki atšķiras no pilsētas un apvienojoties paliks vēl tukšāki – netika uzklausīti. Pūres pašvaldības vadītājs Aivars Volfs izteicās, ka ne jau iedzīvotāju skaits, bet pašvaldības saimnieciskā aktivitāte nosaka novadu izdzīvošanu, taču to neviens vērā neņēma."

Vaicāts, kāda būs jaunā Tukuma novada karte, domes priekšsēdētājs skaidroja, ka atbilstoši likuma grozījumiem veidojas viens liels Tukuma novads, jo Saeima nesaredz atsevišķus Engures, Pūres, Jaunpils novadus. Satversmes tiesā iesniegtās lietas pat nav pieminētas.

Ne mēs, bet citi lemj mūsu vietā

Jaunpils pašvaldības vadītāja Ligita Gintere atzina, ka jaunizceptie kritēriji par 4000 iedzīvotājiem novadā, no tiem 2000 novada centrā, vēl nav apstiprināti, taču komisija pēc tiem jau vadās: "Iedzīvotāju skaits nu tagad ir tā augstākā vērtība, kas nosaka ekonomiskos ieguvumus. Un iznāk, ka tieši tik daudz cilvēkiem būs tiesības uz savu novadu, uz demokrātiju un visu pārējo, bet pārējiem – ne. Tāpēc mēs esam vieni no bīstamajiem, jo tieši iedzīvotāju skaita ziņā neizturam kritiku, lai gan mums ir gan teritorijas plānojums, gan vidusskola. Taču mūsu argumenti, kā uzskata komisija, nav argumenti."

Vaicāta, vai Jaunpils saredz sevi Tukuma novadā, L. Gintere atzina, ka nevar saredzēt savu pagastu Tukuma novadā, jo pats Tukums tur sevi neredz: "Bet patiesībā nevienu neinteresē, kur mēs gribam būt un ar ko apvienoties. Jo nav runas par demokrātiju, tāpat nav runas par naudu – ar mums par to neviens nediskutē. Redziet, ja novadā būtu daudz naudas, neviens – arī mēs, daudz pretī neturētos, taču ir pētījums, ka Tukumā novadā naudas pietrūks. Ja pasliktināsies tukumnieku stāvoklis, vai lauki tāpēc paliks laimīgāki? Un iznāk tikai tāda bezjēdzīga plānā deķīša raustīšana. Ja paliekam paši par sevi, mums pašiem ir tiesības lemt par savu budžetu, vienalga – tas ir liels vai mazs. Un tad mēs esam saimnieki, kam jāiztiek. Nevis nemitīgi domāt – kam lūgt, kam prasīt…

Bet… Mūsu valstī augšas labāk zina, kā jādzīvo. Notiek gluži kā kādreiz, kad kāds izdomāja, ka padomju savienībā mums būs labāk un padomju vara ar tankiem iebrauca Latvijā. Tagad notiek tāda maza atkārtošanas – kāds nolēma, ka lielajā novadā mums būs labāk un tagad piespiedu kārtā mūs tajā ievedīs."

Jāpiebilst, ka patlaban vēl nav zināms, kad jaunā novadu karte tiks apstiprināta, taču, kā pieļāva J. Šulcs, ilgas kavēšanās nebūšot: "Ja ne pirms svētkiem, tad drīz pēc tiem noteikti viss būs zināms."

Sarunām nebija nekādas jēgas

Smārdes pagasta padomes priekšsēdētājs Gundars Važa savu versiju par apvienošanos ministrijā izstāstījis, bet tajā neviens neklausījās: "Sarunas bija nesakarīgas. A. Pīlēģis pat izteica versiju, ka mūs varētu pievienot Tukumam, lai gan no ministra Zalāna sapratu, ka karte varētu palikt tāda, kāda ir tagad. Kad teicām, ka vēlējāmies novadu nosaukt par Milzkalnes novadu, bet tagad ir Engures novads, Pīļēģis teica: "Tā skanējis labāk…" Tas apliecina, ka mūsu vēlmes nevienam nav svarīgas. Zaļo zemnieku deputāti teica, ka vajadzētu ļaut Jaunpilij, Pūrei, Smārdei un Engurei, Lapmežciemam veidot savus novadus. Piekrišanas nebija."

Mums pārmet nevalstisku domāšanu

Pūres pašvaldības vadītājs Aivars Volfs atzina, ka sarunas notikušas pēc principa – nu ko jūs, mazie kukainīši, spārdieties, viss tāpat jau nolemts: "Vismaz man tā šķita. Mūsu argumentus novērtēja kā nebūtiskus – iznāk, Saeima labāk zina, kā mums dzīvot. Tāpat mums pārmet, ka domājam šauri, lokāli, nevalstiski un netālredzīgi. Tā vienmēr teicis ministrs Zalāns. Ministrija apšaubīja mūsu spējas ar tik mazu iedzīvotāju skaitu veikt novadam paredzētās funkcijas, īpaši izglītības un sociālās palīdzības funkciju. Manuprāt, mums nav problēmu, bet ministrija neko nekonkretizēja. Tas, ka pašvaldība šogad iztiek pati ar saviem ieņēmumiem un nesaņem dotāciju, nevienu neinteresē, tāpat nav svarīgi argumentēt, kāpēc noteicošais novada veidošanā ir iedzīvotāju skaits.

Ministrs arī atzina – tieši rajonu centru pilsētas – kā Tukums – velk reformu. Bet ir negodīgi – valstij sadalīt naudu deviņām lielajām pilsētām un pārējās atstāt bez naudas. Un tāpēc viss novads kļūs dotējams, lai gan šobrīd arvien vairāk pašvaldību Tukuma rajonā iztiek saviem spēkiem vai pat atbalsta citus."

Komentāri

  1. Ak, nabaga pagastveči, šito grūto darbiņu, saprast, ko nozīmē likums utt. Jāprasa, cik tādi viņi ir kompetenti, ja runā šādas muļķības…

  2. Jaaprasa, kur dziivo tu un, kas, draudzinj, dziivo tavaa galvaa, ja tik uzstaajiigi veelies dziivot suudiigaak!?
    Vajag tachu ar pirms tam par teemu paintereseeties, pirms saac savas “peerles” te baarstiit!

  3. man jau 4 gadus liekas, ka jātaisa revolūcija, bet līdz ar šīs reformas pabeigšanu točna beigšu šai valstij maksāt nodokļus!

  4. Vajag tachu ar pirms tam par teemu paintereseeties, pirms saac savas “peerles” te baarstiit!]

  5. Man šī ākstīšanās atgādina pēckara kolektivizāciju. Jebkura teritoriālā veidojuma pamatā ir ražošana, kura veido budžetu. Kur novadi to ņems. Šķiet, Saeimas deputātu galviņās smadzeņu vietā ir saskābis piens.

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *