Dziesmu un deju svētki ir klāt

Klāt viens no šī gada grandiozākajiem pasākumiem – XXIV Vispārējie Dziesmu un Deju svētki, Mežaparka lielajā estrādē.

Klāt viens no šī gada grandiozākajiem pasākumiem – XXIV Vispārējie Dziesmu un Deju svētki, Mežaparka lielajā estrādē.

Kandavas kultūras centra vadītāja pastāstīja, ka ceļā uz Dziesmu un deju svētkiem šogad pošas seši Kandavas novada kolektīvi kopumā ap 150 dalībnieku. Viņu vidū ir trīs dziedošie kolektīvi: Kandavas internātvidusskolas zēnu koris un 5. līdz 9. klašu jauktais koris, kurus vada mūzikas skolotāja Inta Pakalns-Paleja, kā arī jauktais koris «Kandava» Dzintras Lindes vadībā. Svētkos Kandavas novadu pārstāvēs arī trīs deju kolektīvi: senioru deju kolektīvs «Kandavnieks» (vadītāja Agrita Rožkalne) un divas Deju skolas grupas – sestā un jauniešu deju grupa. Lielai daļai dalībnieku šī būs pirmā līdzdalība svētkos, bet ir arī daudz tādu enerģisku pašdarbnieku, kas Dziesmu svētkos pabijuši vairākkārt.

Jau 13. reizi

Jau 13. reizi uz svētkiem dosies jauktā kora «Kandava» dalībniece Zinaīda Leimane, bezgala jauks, atklāts un sirsnīgs cilvēks, kuram mūzika un dziesma ir kļuvusi par neatņemamu dzīves sastāvdaļu. Kaut arī mūža ritums Zinaīdai nav bijis no vieglajiem, spēku, sirds degsmi un ticību labajam viņa allaž pratusi rast sev un arī dāvāt citiem. Kandavu par savām mājām Zinaīda sauc no trīs gadu vecuma un atceras, ka bērnu dienās kora koncerti un dziedāšana korī nav bijusi tā tīkamākā nodarbe, bet uz to vēlāk pamudināja vecākā māsa. Ar prieku Zinaīda iesaistījās dramatiskajā kolektīvā, spēlēja teātri un labprāt dziedāja vokālajā ansamblī. Arī viņas tēvs savulaik, pagājušā gadsimta 20. gados, bijis apkārtnē pazīstams kāzu muzikants, tāpēc mīlestība uz mūzika un dziesmu bija raksturīga it visiem ģimenes locekļiem. Bērni ne tikai dziedājuši, bet arī apguvuši kāda iznstrumenta spēli, tā savulaik Zinaīda izmēģinājusi arī mutes ermoņiku spēli.
Gadu gaitā Zinaīdas balss izlocīta dažādos dziedošajos kolektīvos, tostarp vokālajos ansambļos, sieviešu korī, kamerkorī, arī jauktajā korī.

Sapnis, kurš tikai nesen guvis piepildījumu

Jau gadiem Zinaīdas dzīvoklī klusā stūrīti nolikts glabājas 80 basu akordeons. Mazliet mulsi, kā nevilšus Zinaīda atklāj, ka viņai, gluži kā mums katram, savulaik bijuši savi sapņi, un viens no tiem – iemācīties spēlēt akordeonu. To lieliski pieprata viņas jaunākā māsa. Kad traģisks negadījums pārtrauca māsas dzīvi, zaudējuma smeldze un sāpīgas atmiņas atturēja Zinaīdu no sava sapņa īstenošanas. Tagad, kad mūžībā aizgājis arī Zinaīdas dzīvesbiedrs un citi tuvinieki, pagājušā gadā viņa kādā skumjā Veļu laika novakarē pievērsās savam akordeonam. Skumjas un emocijas bija tik patiesas, ka pirksti kā rotaļādamies ar akordeona taustiņiem, izvilināja smeldzīgu melodiju. Tādējādi Zinaīdas dziesmu krājumam pievienojusies arī pašas radīta melodija.

Sirdij tuvāks jauktais koris

Zinaīda uzteic saliedēto kora «Kandava» kolektīvu un kora vadītājas Dzintras Lindes profesionālo prasmi, sirds siltumu un cilvēcisko attieksmi pret dziedātājiem. Bijis laiks, kad vīru piesaistīšana dziedošajam pulkam radīja grūtības, bet šobrīd kora kolektīvs var lepoties ar 11 stiprā dzimuma dziesmu mīlošiem dalībniekiem.
Zinaīda ir aktīva, tāpēc allaž centusies pabūt un iesaistīties dažādās aktivitātēs. Bija laiks, kad viņa dziedāja Daugavas Vanadžu dziedošajā grupā, bet pārlieku lielās slodzes dēļ un rūpēs par savu veselību no kaut kā nācās atteikties. Tā kā jauktais koris jau izsenis sirdij tuvāks, Zinaīda palika uzticīga šim kolektīvam. Bet atgriežoties pie sarunas par Dziesmu svētkiem, Zinaīda atceras, ka pirmo reizi uz Dziesmu svētku skatuves kāpusi tālajā 1965. gadā un tā līdz šim neiztrūkstoši šo tradīciju turpinājusi jau 12 reizes.
Taujāta par emocijām, kas saistās ar grandiozajiem svētkiem, Zinaīdas atbild nevilcinoties: "Tās sajūtas nav vārdos izsakāmas, tās ir jāizjūt. Jāizdzīvo ik mirklis, kad emocionālais gandarījums liek asarām ritēt. Dziedātāju sagatavošanās darbs, kas ieguldīts ceļā līdz Dziesmu svētkiem nav viegls, bet, kad esi uz lielās skatuves, tikai tad apzinies, ka grūtības bija šīs iespējas vērtas!
Lai emocijām bagāti šie Dziesmu un Deju svētki it visiem dalībniekiem, īpaši Zinaīdai, kurai šie raksturojas ar maģisko skaitli 13!

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *