Dānijā šodien parlamenta vēlēšanas

Otrdien Dānijā notiks parlamenta vēlēšanas, un pirmdien publicētie sabiedriskās domas aptauju rezultāti liecina, ka pašreizējais premjerministrs Anderss Fogs Rasmusens varētu saglabāt savu amatu trešo leģislatūras periodu pēc kārtas.

Otrdien Dānijā notiks parlamenta vēlēšanas, un pirmdien publicētie sabiedriskās domas aptauju rezultāti liecina, ka pašreizējais premjerministrs Anderss Fogs Rasmusens varētu saglabāt savu amatu trešo leģislatūras periodu pēc kārtas.

Pašreizējo valdību veidojošās partijas – Rasmusena vadītie liberāļi un konservatīvie – var cerēt uz 86 no 179 parlamenta deputātu vietām.

Pašlaik abām partijām kopā ir 94 mandāti.

Savukārt opozīcijā esošie sociāldemokrāti kopā ar sociālliberāļiem, Sociālistisko tautas partiju un Vienotības sarakstu varētu izcīnīt 83 vietas likumdevēju sapulcē.

Tas liek domāt, ka Rasmusena likteni izšķirs nesen izveidotā centriskā Jaunā alianse.

Pēdējās televīzijas debatēs svētdien Sīrijā dzimušais Nasers Haders, kas pārstāv Jauno aliansi, izteicās, ka viņa partija atbalsta Rasmusena kandidatūru premjera amatam.

Lai gan Jaunās alianses popularitāte trīs nedēļas ilgās priekšvēlēšanu kampaņas laikā kritusies no desmit līdz četriem procentiem, tā tomēr varētu parlamentā iegūt četras līdz sešas vietas, kas nodrošinātu Rasmusenam minimālo 90 deputātu atbalstu, liecina sabiedriskās domas organizāciju "Ramboll" un "Catinet Research" veiktās aptaujas.

Sociāldemokrātu līdere Helle Torninga-Šmita cer, ka viņas partija pārspēs 2005.gada vēlēšanu rezultātu un saņems vairāk nekā 25,8% balsu.

Pat ja sociāldemokrāti saglabās līdzšinējās pozīcijas, viņi kļūs par vispārstāvētāko partiju parlamentā, jo premjerministra liberāļu atbalstītāju skaits kopš 2005.gada samazinājies no 29% līdz 24%.

Aptaujas arī liecina, ka Sociālistiskā Tautas partija, kuru šobrīd parlamentā pārstāv 11 deputāti, dubultos savu vietu skaitu.

Ja Rasmusens vēlēšanās uzvarēs, viņu gaida smagas sarunas, lai atrastu kompromisu starp Dānijas Tautas partiju un Jauno aliansi, starp kurām valda asas domstarpības daudzos būtiskākajos jautājumos.

Dānijas tautas partijas līdere Pīa Kersgorda paziņojusi, ka vēlas saglabāt "stabilitāti", kā arī pašreizējo nodokļu likmju līmeni.

Vēlēšanās startē deviņas partijas, kas cīnās par 179 deputātu vietām. Vēl četras parlamentāriešu vietas rezervētas Grenladei un Farēru salām.

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta.