Tukuma ledus hallē notiek šortreka treniņi

Augustā Tukuma ledus hallē norisinājās olimpiskā ziemas sporta veida šortreka starptautiskā treniņnometne, kurā piedalījās viesi no vairākām pasaules valstīm. Šis sporta veids nākotnē varētu tikt attīstīts tieši Tukuma ledus hallē, tāpēc uz sarunu aicinājām Latvijas slidošanas asociācijas ģenerālsekretāru Edvīnu Silovu.

Augustā Tukuma ledus hallē norisinājās olimpiskā ziemas sporta veida šortreka starptautiskā treniņnometne, kurā piedalījās viesi no vairākām pasaules valstīm. Šis sporta veids nākotnē varētu tikt attīstīts tieši Tukuma ledus hallē, tāpēc uz sarunu aicinājām Latvijas slidošanas asociācijas ģenerālsekretāru Edvīnu Silovu.

Latvijas slidošanas asociācijā ietilpst vairāki ziemas sporta veidi?

– Latvijas slidošanas asociācija ir Starptautiskās slidošanas asociācijas locekle. Gan Latvijā, gan ārzemēs slidošanas asociācija sadalīta divos sporta veidos: ātrslidošanā un daiļslidošanā. Savukārt abi šie sporta veidi dalās vēl vairākos slidošanas paveidos: daiļslidošana iedalās sinhroniskajā un pāru slidošanā, bet ātrslidošana – ātrslidošanā un šortrekā. Šortreks olimpisko spēļu programmā iekļauts kopš Lilehammeres olimpiskajām spēlēm (1992. gada), tomēr tam jau ir vairāk nekā 100 gadu. Šobrīd pasaulē šortreks attīstās ļoti strauji.

Kādu valstu pārstāvji bija pārstāvēti Starptautiskajā šortreka nometnē, kas nedēļu norisinājās Tukuma ledus hallē?

– Tukumā nometni organizēja Starptautiskā slidošanas asociācija, kurā piedalījās Latvijas, Ungārijas (šīs valsts pārstāvji 2006. gada ziemas olimpiādē šortrekā izcīnīja augstās – 4. un 5. vietas), Lietuvas, Baltkrievijas, Igaunijas, Austrijas un Horvātijas pārstāvji. Īpašs prieks, ka nometnē viesojās pazīstamais treneris Īds Nadu no Kanādas (Monreālas), kas savulaik sagatavojis savas valsts šortreka izlasi (Ī. Nadu audzēkņi – Kanādas izlases šortrekisti – izcīnījuši trīs olimpiskās zelta medaļas, bet pasaules čempionātos – 17 augstākā kaluma medaļas). Šobrīd Ī. Nadu ir Kanādas izlases (Kanādā vispār ir vairāk nekā 2000 šortrekisti, un konkurence ir milzīga) konsultants, tomēr jāuzsvet, ka viņš piedalījies arī šobrīd divu labāko Latvijas šortrekistu – Haralda Silova un Evitas Krievānes ;0 sagatavšanā. Ir gan viena interesanta lieta – Ī. Nadu pats nemaz nav slidotājs, bet gan kanoe airētājs, taču kā šortreka treneris un konsultants strādā ļoti labi.

Esmu dzirdējis, ka abi labākie Latvijas izlases šortrekisti reāli kandidē arī uz medaļām 2010. gada ziemas olimpiādē.

– Ja runā par H. Silovu, tad viņš šobrīd tiešām ir titulētākais Latvijas šortrekists, jo 2008. gada sākumā kļuva par absolūto Eiropas čempionu. Protams, ka 2010. gada ziemas olimpiādē ceram ne tikai uz Haralda, bet arī citu šortrekistu panākumiem. Haralds ir vienīgais Austrumeiropas pārstāvis, kam ir izdevies izcīnīt Eiropas čempionāta titulu.

Ja atceras šortreka vēsturi Latvijā, tad nāk prātā laiks pirms 11 gadiem, kad šo sporta veidu sākām attīstīt. Tad, ja godīgi, mūs – šortrekistus, neviens galvā nopietni neņēma. Bet nu, kad pagājuši vairāk nekā 10 gadi, mums ir savs Eiropas čempions.

Ar kādām īpašībām jābūt apveltītam slidotājam, lai viņš kļūtu par labu šortrekistu?

– Ja runā par bērniem, tad slidot var sākt no sešu gadu vecuma, bet šortrekam var pievērsties, sākot no 10 gadu vecuma. Ir bieži gadījumi, kad sportists bērnībā tikai slido, bet vēlāk sasniedz lielas virsotnes sportā. Te var nosaukt savulaik izcilo Latvijas hokeja miestaru Helmutu Balderi. Man prātā nāk arī Ivita Krūmiņa, kas šortrekistu vidū bērnībā bija viena no lēnākajām sportistēm, bet, pārejot uz sieviešu hokeju, ātruma ziņā bija līdere (šobrīd I. Krūmiņa spēlē klubā «Ice Girls», kas ir LR sieviešu hokeja izlases bāzes komanda).

Lai sasniegtu labus rezultātus, šortrekistiem bez talanta jābūt ļoti mērķtiecīgiem cilvēkiem, kas apveltīti ar lielu jo lielu gribasspēku.

Tiek runāts, ka šortreku varētu attīstīt arī Tukumā.

– Protams, ka no tā Latvijas šortreks tikai iegūtu. Pluss, ka uz Tukuma ledus halles uzzīmētas arī šim sporta veidam nepieciešamās līnijas. Galvenais, lai Tukumā pastāvīgi sportistus trenētu kāds zinošs entuziasts. Kā zinu, – pirms kāda laika E. Krievāne jau Tukumā vadīja slidošanas nodarbības. Un, domāju, ka treniņnodarbības varētu piekrist vadīt arī man vecākais dēls Helmuts Silovs, kas savulaik spēja kļūt pat pirmo Latvijas čempionu, bet šobrīd trenē jaunāko vecuma grupu šortrekistus, īpaši pārzinot šortreka tehniku. Ceru, ka Tukumā atradīsies šortreka entuziasti un spēs pulcēt sev apkārt bērnus, kas vēlēsies piedalīties šortreka nodarbībās.

Edvīna Silova CV

Edvīns Silovs. Latvijas slidošanas asociācijas ģenerālsekretārs. Eiropas čempiona Haralda Silova tēvs un treneris. Savulaik trenējis arī Latvijas riteņbraukšanas sprinta izlasi (sportā sagatavojis vairākus olimpiešus – riteņbraucējus). Jaunībā startējis kā riteņbraucējs, iegūstot Starptautiskās klases sporta meistara nosaukumu. Uzvarējis vairākas Starptautiskās riteņbraukšanas sacensībās, bet PSRS tautas Spartakiādē ieņēmis augsto 4. vietu.

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *