Pirmdiena, 2019. gada 24. jūnijs
Jānis

Iespēja pacīkstēties ar šaha lielmeistari

Twitter
FaceBook
print
2019. gada 6. februāris 17:00

Aicināt bērnus attīstīt prātu, uzmanību un pacietību – ar šādu mērķi Tukuma 2. vidusskolas vecāku biedrība pirms diviem gadiem nāca klajā ar iniciatīvu izveidot interešu izglītības pulciņu šaha spēlē, savukārt, piesaistot pašvaldības finansējumu, bērni tika nodrošināti ar šaha galdiņiem. Šajā mācību gadā pulciņš darbu turpina, un piektdien, 1. februārī, uzņēmīgākajiem bija iespēja piedalīties simultānspēlē pret lielmeistari un Saeimas deputāti Danu Reiznieci-Ozolu.

Kā stāstīja vecāku biedrības vadītāja Aija Neimane, sākumā domājuši, ka vēlme spēlēt šahu būs vien dažiem bērniem, bet uz pirmo pulciņa nodarbību 2017. gada rudenī atnākuši 90 bērnu – visiem pat pietrūcis vietu! Savukārt līdz mācību gada beigām izturējuši 70. Pirmais pedagogs bijis Māris Zvaunis, kas gadu šīs nodarbības vadījis bez maksas ar pārliecību, ka tieši tā var attīstīt tās prasmes, kas bērniem varētu noderēt mācībās. Šobrīd pulciņu vada skolotāja Rita Helviga.

Spraiga simultānspēle

Divu gadu laikā šajā pulciņā izauguši arī sacensību dalībnieki, piemēram, Betija Šmite, kas bija arī viena no simultānspēles dalībniecēm; tāpat kā – Madara Eisimonte, Daniels Kedjuličs, Kristians Pētersons, Markuss Kovaļevskis, Vladislavs Černiševs, Harijs Kaspars Klementjevs un Adrians Gūtšmits.

Spēle ar lielmeistari ilga turpat stundu, un tā no pretinieku pulciņa prasīja ne mazums “nervu” – lai turētos godam gandrīz visu spēles laiku. Vislabāk tas izdevās Madarai Eisimontei, Vladislavam Černiševam un Betijai Šmitei. Taču visiem tā bija arī laba mācību stunda – Dana Reizniece-Ozola norādīja gan uz kļūdām, gan aplamiem gājieniem: “Man ļoti patīk šī spēle; es ieraudzīju ne vienu vien talantu, kas ļoti smuki un koordinēti liek figūriņas. Tas gan visiem jāmācās – ka jāspēlē ar visām figūrām, nevis tikai ar bandiniekiem. Tas ir kā karā – nevar sūtīt kaujā tikai kājniekus, kamēr  kavalērija sēž krūmos… Paldies par darbu arī skolotājiem. Var redzēt, ka bērni labi spēlē šahu un ka viņiem tas patīk. Mūziku un šahu mācīties ir pareizi – tas ļoti labi strukturē prātu un attīsta radošumu, un tās ir nākotnes cilvēka prasmes, tāpēc tās jāapgūst visiem.

Vladislavs Černiševs, kas bija otrais labākais, pēc spēles atzina, ka tā viņam patikusi, taču par savas veiksmes pamatu viņš uzskata to, ka bijis laiks izdomāt nākamo gājienu: “Kamēr lielmeistare spēlēja ar citiem, es varēju sagatavoties, bet, ja būtu jāspēlē tikai vienam pret otru, – noteikti spēli pabeigtu daudz ātrāk…”Komentēt

Komentāru secība: dilstoši

 1. zinātājs teica:

  Lielmeistare viņa ir šodien uz vispārēja plānprātības fona, bet padomju laikā uz neko vairāk kā kādu jaunatnes sporta klasi nevilktu!

 2. seniols teica:

  Jā, padomju savienībā viss bija labāks, kādi tik lielmeistari tolaik nebija , nu gluži kā Kaives dižozoli, pat trīs vīri nevarēja aptvert.
  Eh, tādu dižu valsti sagrāva, dzīvojām bēdu nezinādami, kā tikai tolaik nebija.

 3. Snorke teica:

  Biju par viņu labās domās,pirms viņa ielika video,kur osta gruzdošu kadiķus!

 4. jucis teica:

  Interesanti, kāda ir Ritas Helvigas kvalifikācija šahā? Cik kvalitatīvi viņa spēj apmācīt bērnus šahā?

 5. zinātājs teica:

  It kā esot piedalījusies simultānspēlē ar pašu Ostapu Benderu Vasjukos, bet tās tā.

 6. zinātājam teica:

  Ja zinātu,tad blēņas nerakstītu!Lm viņa sasniedza tieši PSRS laikos!Bet tev jau kā Irlavas čempim ir sava versija,pati pareizākā!

 7. shahs teica:

  Super iniciatīva no T2V vecāku biedrības puses! Šahs attīsta domāšanu, bet spēle ar lielmeistari motivē nepamest šo sporta veidu novārtē.

Pasākumu kalendārs
Visi pasākumi
Jaunākās galerijas
Mēness kalendārs
Jūnijs
Atvērt kalendāru
Horoskopi
Auns Vērsis Dvīņi Vēzis Lauva Jaunava Svari Skorpions Strēlnieks Mežāzis Ūdensvīrs Zivs Visi horoskopi
Facebook.com
Neatkarīgās Tukuma Ziņas iekš tā Facebook.com
Draugiem.lv
Eirokalkulators

coloring.cool