Iespēja pacīkstēties ar šaha lielmeistari

Aicināt bērnus attīstīt prātu, uzmanību un pacietību – ar šādu mērķi Tukuma 2. vidusskolas vecāku biedrība pirms diviem gadiem nāca klajā ar iniciatīvu izveidot interešu izglītības pulciņu šaha spēlē, savukārt, piesaistot pašvaldības finansējumu, bērni tika nodrošināti ar šaha galdiņiem.

Aicināt bērnus attīstīt prātu, uzmanību un pacietību – ar šādu mērķi Tukuma 2. vidusskolas vecāku biedrība pirms diviem gadiem nāca klajā ar iniciatīvu izveidot interešu izglītības pulciņu šaha spēlē, savukārt, piesaistot pašvaldības finansējumu, bērni tika nodrošināti ar šaha galdiņiem. Šajā mācību gadā pulciņš darbu turpina, un piektdien, 1. februārī, uzņēmīgākajiem bija iespēja piedalīties simultānspēlē pret lielmeistari un Saeimas deputāti Danu Reiznieci-Ozolu.

Kā stāstīja vecāku biedrības vadītāja Aija Neimane, sākumā domājuši, ka vēlme spēlēt šahu būs vien dažiem bērniem, bet uz pirmo pulciņa nodarbību 2017. gada rudenī atnākuši 90 bērnu – visiem pat pietrūcis vietu! Savukārt līdz mācību gada beigām izturējuši 70. Pirmais pedagogs bijis Māris Zvaunis, kas gadu šīs nodarbības vadījis bez maksas ar pārliecību, ka tieši tā var attīstīt tās prasmes, kas bērniem varētu noderēt mācībās. Šobrīd pulciņu vada skolotāja Rita Helviga.

Spraiga simultānspēle

Divu gadu laikā šajā pulciņā izauguši arī sacensību dalībnieki, piemēram, Betija Šmite, kas bija arī viena no simultānspēles dalībniecēm; tāpat kā – Madara Eisimonte, Daniels Kedjuličs, Kristians Pētersons, Markuss Kovaļevskis, Vladislavs Černiševs, Harijs Kaspars Klementjevs un Adrians Gūtšmits.

Spēle ar lielmeistari ilga turpat stundu, un tā no pretinieku pulciņa prasīja ne mazums “nervu” – lai turētos godam gandrīz visu spēles laiku. Vislabāk tas izdevās Madarai Eisimontei, Vladislavam Černiševam un Betijai Šmitei. Taču visiem tā bija arī laba mācību stunda – Dana Reizniece-Ozola norādīja gan uz kļūdām, gan aplamiem gājieniem: “Man ļoti patīk šī spēle; es ieraudzīju ne vienu vien talantu, kas ļoti smuki un koordinēti liek figūriņas. Tas gan visiem jāmācās – ka jāspēlē ar visām figūrām, nevis tikai ar bandiniekiem. Tas ir kā karā – nevar sūtīt kaujā tikai kājniekus, kamēr  kavalērija sēž krūmos… Paldies par darbu arī skolotājiem. Var redzēt, ka bērni labi spēlē šahu un ka viņiem tas patīk. Mūziku un šahu mācīties ir pareizi – tas ļoti labi strukturē prātu un attīsta radošumu, un tās ir nākotnes cilvēka prasmes, tāpēc tās jāapgūst visiem.

Vladislavs Černiševs, kas bija otrais labākais, pēc spēles atzina, ka tā viņam patikusi, taču par savas veiksmes pamatu viņš uzskata to, ka bijis laiks izdomāt nākamo gājienu: “Kamēr lielmeistare spēlēja ar citiem, es varēju sagatavoties, bet, ja būtu jāspēlē tikai vienam pret otru, – noteikti spēli pabeigtu daudz ātrāk…”

Komentāri

  1. Jā, padomju savienībā viss bija labāks, kādi tik lielmeistari tolaik nebija , nu gluži kā Kaives dižozoli, pat trīs vīri nevarēja aptvert.
    Eh, tādu dižu valsti sagrāva, dzīvojām bēdu nezinādami, kā tikai tolaik nebija.

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta.