«Tukuma siltumā» prēmijas nemaksā

Atspoguļojot pašvaldību un Eiroparlamenta vēlēšanu norisi Tukumā, otrdienas, 9. jūnija, laikrakstā bijām publicējuši arī balsotāju viedokļus par situāciju pilsētā.

Atspoguļojot pašvaldību un Eiroparlamenta vēlēšanu norisi Tukumā, otrdienas, 9. jūnija, laikrakstā bijām publicējuši arī balsotāju viedokļus par situāciju pilsētā.

To vidū bija rakstīts par «Tukuma siltumu», kurā joprojām tiekot maksātas prēmijas un kur apkurei izmantojot nekvalitatīvu šķeldu. Laikraksta iznākšanas dienā ar redakciju sazinājās uzņēmuma direktors Juris Kancāns un aicināja pašiem apskatīties, kādas ir algas un kādas kvalitātes šķelda tiek izmantota.

Uzņēmumā noskaidrojām, ka prēmijas netiek maksātas, to apliecināja arī uzņēmumā strādājošie. Arī algas atbilstoši rīkojumam samazinātas par 15%, kas jau ļāvis samazināt siltuma tarifu. Par to arī izdots īpašs rīkojums, ar kuru noteikts, ka vienīgie pabalsti, ko izņēmums turpinās maksāt, ir bērna piedzimšanai – līdz trim minimālajām mēnešalgām, tuvinieka nāves gadījumā – līdz divām mēnešalgām, savukārt par aizvietošanu – piemaksa līdz 20%. Nekādas citas piemaksas vai prēmijas netiek maksātas. Vaicāts, kādu algu saņem strādnieks, J. Kancāns stāstīja, ka alga atkarīga no nostrādāto stundu skaita un tiek rēķināta pēc stundas tarifa likmes. Vidējā strādnieku alga ir Ls 320; atbilstoši Darba likumam tiek maksāts par virsstundu darbu un darbu brīvdienās un svētku dienās. J. Kancāns arī atzina, ka viņa algu nosaka dome un tā ir astoņas minimālās mēnešalgas pirms nodokļu nomaksas. Tikai atbilstoši domes noteiktajam – tā joprojām tiek rēķināta pēc iepriekšējās minimālās algas likmes (Ls 160) un minimālās algas palielinājums šī gada janvārī uz to neattiecās.

Par šķeldu, mazutu un tarifu

Vaicāts, vai tiešām šķelda tik nekvalitatīva, J. Kancāns skaidroja, ka tā tiešām neesot tāda kā pirms pieciem sešiem gadiem: "Tagad ir krūmu šķelda un tā nu ir tāda, kā kuro reizi. Tomēr nav tā, ka neviens to nekontrolē un ko firmas kurināmo atved, izber un aizbrauc. Pirmkārt, katlu mājā ir kameras, kurās var redzēt, kādas darbības notiek šķeldas glabātavā, otrkārt kurinātāji katru kravu pieņem un žurnālā atzīmē. Viņi redz gan daudzumu, gan kvalitāti. Ja kvalitātes nav, cena tiek samazināta."

Interesējāmies arī par šķeldas iepirkumu. Uzņēmuma vadītājs skaidroja, ka piedāvājumus iesniegušas sešas firmas, to piedāvātā cena svārstoties no Ls 5,99 līdz nepilniem Ls 7 (bez PVN): "Tagad ir zināms, ko kurš piedāvā un tad slēgsim līgumus ar vairākām firmām, jo viens uzņēmums tādu daudzumu – 80 000 m³ sezonā – nemaz nevar piegādāt." Tikšot iepirkts arī 900 t mazuta; cik zināms, kredītlīnija ir atļauta, bet sarunas brīdī otrdien J. Kancāns tam apstiprinājumu vēl nebija saņēmis. To, kāpēc mazuts nav pirkts tad, kad cena bijusi zemāka, kā tas nereti ticis pārmests, J. Kancāns iebilda, ka ar domes atbalstu tas pirkts arī ziemā, taču par lētumu diez vai varot runāt – tas maksājis 170 Ls/t. Turklāt viss atkarīgs no naudas – var cena būt zeme cena, bet, ja nav naudas, tad nopirkt nevar.

Interesējāmies arī, vai nav plānotas kādas tarifa izmaiņas. J. Kancāns stāstīja, ka pavasarī algu samazinājuma dēļ reiz jau tarifs samazināts. Faktiskās izmaksas regulatoram ir iesniegtas, tās ir par 1% mazākas nekā aprēķinātās. Jaunais tarifs tiks izskatīts un iesniegts regulatoram: "Vēl nevaru pateikt, kāds tas būs, iespējams, samazināsies. Tomēr uzņēmumam jāmaksā kredītprocenti, jārēķinās ar elektrības, ūdens un materiālu un kurināmā cenām. Tieši kurināmā izdevumi tarifā aizņem vislielāko daļu – 46%.

Komentāri

  1. Kad uz siltumtrases tiek uzcelta privātmāja, bet Tukuma siltums izveido citu siltumtrasi, tad par šiem izdevumiem nesamaksājam mēs caur tarifu?

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *