Tukuma muzejs – akreditēts uz pieciem gadiem

Tukuma muzejs akreditēts uz pieciem gadiem. Muzeja direktore Agrita Ozola uzklausījusi ekspertu vērtējumu, ieteikumus un arī saņēmusi atzinību par piecu gadu laikā paveikto lielo darbu, īpaši – restaurācijas jomā.

Tukuma muzejs akreditēts uz pieciem gadiem. Muzeja direktore Agrita Ozola uzklausījusi ekspertu vērtējumu, ieteikumus un arī saņēmusi atzinību par piecu gadu laikā paveikto lielo darbu, īpaši – restaurācijas jomā.

Jādomā par krājumu, Durbi un etnogrāfijas kolekciju

Pašā atzinumā minēti trīs ieteikumi, tostarp viens no tiem saistīts ar etnogrāfijas kolekciju glabāšanas apstākļiem un Durbes pils izmantošanas aktivitāšu iekļaušanu muzeja gada plānā; bet nākamie divi – ar muzeja krājuma digitalizāciju un krājuma komisijas darba regularitāti.

Komentējot šos ieteikumus, A. Ozola skaidroja, ka vērtēšanas dokumentos muzejs norādījis – etnogrāfijas kolekcijas stāvoklis nav tāds, kādam tam vajadzētu būt: "Tā glabājas Pastariņa muzejā un vecajā klētī Durbē. Abas ēkas vecas, tās nav ideālas, tajās ir mitrums, zema temperatūra, īpaši ziemā. Vienīgā izeja ir uzbūvēt reģionālo restaurācijas centru, tautā saukto vāgūzi, kur būtu modernas glabātuves. Taču šodienas apstākļos pie vāgūža tik ātri netiksim… Komisija uzskata, ka remonta vai kādi citi risinājumi jāmeklē, taču apzināmies, ka par to sapņot patlaban nevaram. Taču iecere netiks aizmirsta. Kas attiecas uz Durbes pils izmantošanu. Katram muzejam ir izmantošanas plāns, kurā teikts, kā muzejs pelnīs naudu un piesaistīs cilvēkus, bet piekrītu, ka vienmēr var vairāk. Ieteikumi, kas attiecas uz krājumu, pēc Valsts kontroles pārbaudes rezultātiem citos muzejos tiek aktualizēti visā valstī. Krājuma digitalizāciju (visiem pieejamā elektroniskā datu bāzē www.nmkk.lv ievada informāciju par muzeja priekšmetiem) sākām pērn. Tajā jau ievadīta informācija par 2500 muzeja priekšmetiem, kopskaitā tādu ir ap 80 000. Jānosaka, kuras grupas ievadīs vispirms, pēc kādiem dokumentiem un kurš to darīs. Mūsu dokumentos tas nebija atrunāts, taču bijām izstrādājuši savu krājuma politiku.

Vērtējums svarīgs visam muzeja kolektīvam

A. Ozola atzina, ka akreditācija bijusi emocionāli liels pārbaudījums visam muzeja kolektīvam, kas reizēm pat saasināti uztvēris katru jautājumu – gluži kā eksāmenā: "Mums bija ļoti svarīgs šis Latvijā atzītu ekspertu (3. februārī muzeju novērtēja Rīgas vēstures un kuģniecības muzeja galvenā krājuma glabātāja Guna Resnais, Latvijas Nacionālā vēstures muzeja direktors Arnis Radiņš, Turaidas muzejrezervāta direktore Anna Jurkāne, Muzeju valsts pārvaldes vecākā referente Gundega Dreiblate.- Red.) novērtējums, jo tas apliecina – esam daudz izdarījuši. Turklāt dzīve tāpat ir negāciju pilna, arī uz mūsu pusi pa akmentiņam tiek pamests, ko, protams, ļoti pārdzīvojam…"

Vaicāta, ko eksperti teikuši par Durbes pili, A. Ozola stāstīja, ka eksperti izteikuši nožēlu, ka nav bijis iespēju attīstīt Durbi reģionālā vai nacionālā mērogā un ka muzeja darbinieki par to nav pat sapņojuši: "Es gan strikti iebildu, ka nevar zīmēt mākoņos fantāziju ainas, jādzīvo reālā pasaulē un jāskatās, ko Tukuma pašvaldība reāli var izdarīt un ko varēs izdarīt Tukuma novads turpmāk. Šobrīd svarīgākais ir saglabāt speciālistus un strādāt. Bet tuvākais uzdevums – nodot ekspluatācijā Durbes pili, kas plānots šonedēļ."

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *