Kataloga «LIECINIEKI. Latvijas piļu un kungu māju interjeri 19. gs – 20. gs sākumā» atvēršana

12. aprīlī 14.00 Durbes pilī (M. Parka iela 7, Tukums) notiks Tukuma muzeja izdotā kataloga «LIECINIEKI. Latvijas piļu un kungu māju interjeri 19. gadsimtā – 20. gadsimta sākumā» atvēršana un tikšanās ar autoriem – mākslas zinātniekiem Inu Līni un Daini Bruģi.

12. aprīlī 14.00 Durbes pilī (M. Parka iela 7, Tukums) notiks Tukuma muzeja izdotā kataloga «LIECINIEKI. Latvijas piļu un kungu māju interjeri 19. gadsimtā – 20. gadsimta sākumā» atvēršana un tikšanās ar autoriem – mākslas zinātniekiem Inu Līni un Daini Bruģi.

Katalogā ietverti 20 ļoti atšķirīgi mākslas priekšmeti no dažādām Latvijas pilīm un kungu mājām, kuri saglabājušies līdz mūsu dienām un kuri dokumentēti savā sākotnējā atrašanās vietā kādā līdz mūsu dienām nonākušā senā fotoattēlā. Līdzīgi kā izstāde arī katalogs «LIECINIEKI. Latvijas piļu un kungu māju interjeri 19. gadsimtā – 20. gadsimta sākumā» veidots kā neliels noveļu krājums, kurā katra priekšmeta vienreizējā un neatkārtojamā biogrāfija apvienota ar pārējām, veido aizraujošu, mazliet smeldzīgu stāstu par nu jau zudušo un līdz mums tikai atsevišķu lausku veidā nonākušu pasauli. Katalogā ietverti priekšmeti un fotogrāfijas ne tikai no Latvijas muzejiem un bibliotēkām un Valsts Kultūras pieminekļu aizsardzības inspekcijas, bet arī no Fīlipa Universitātes Mākslas vēstures institūra un Herdera institūta arhīviem Mārburgā, Vācijā.

Kataloga autori – Ina Līne un Dainis Bruģis – jau daudzus gadus nodarbojoties ar Latvijas piļu un kungu māju pētniecību un interjera priekšmetu restaurāciju, veidojot izstādes un ekspozīcijas, tostarp, vēsturiskā interjera ekspozīciju Durbes pilī Tukumā, Turaidas muižas pārvaldnieka mājā un Cēsu Jaunajā pilī, ir pārliecinājušies, ka muižu kultūrvēsturiskais mantojums joprojām ir viena no tām vērtībām, ar ko Latvija var pamatoti lepoties. Mākslinieku Ineses Hofmanes un Daira Hofmaņa veidotais kataloga dizains un „Jelgavas tiprogrāfijas” kvalitatīvā druka dod iespēju arī lasītājam ar šīm vērtībām iepazīties.

Divdesmit izstādes eksponāti ir tikai neliela daļa no desmitiem un simtiem tūkstošiem mākslas darbu, mēbeļu un lietišķās mākslas priekšmetu, kuru kādreiz piepildīja Latvijas pilis un kungu mājas, taču tā ļauj apjaust cik skaista un varena bijusi šī – nu jau zudusī pasaule.

Kataloga atvēršanas pasākumā, 12. aprīlī 14.00 Durbes pilī, muzicēs pianiste Ilze Zvaigznekalne un flautiste Rūta Īzāka, kas aktīvi kopā koncertē kopš 2011. gada rudens un pavisam nesen ieguva 1. vietu 20. Starptautiskajā Mūzikas konkursā «Premio Vittoria Caffa Righetti» Kortemilia, Itālijā.

Tukuma muzeja veidotā izstāde «LIECINIEKI. Latvijas piļu un kungu māju interjeri 19. gadsimtā – 20. gadsimta sākumā», kas divus gadus bija skatāma Durbes pilī Tukumā, patlaban eksponēta Cēsu Jaunajā pilī un tur būs skatāma līdz 2013. gada 20. oktobrim. Izstādes katalogs būs nopērkams gan Durbes pilī un citās Tukuma muzeja struktūrvienībās, gan arī Cēsu Jaunajā pilī.

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *