Aivars Gulbis

Slampē un Smārdē noteikta Āfrikas cūku mēra karantīnas zona

2. augustā Valsts galvenais pārtikas un veterinārais inspektors ir izdevis rīkojumu par karantīnas zonas noteikšanu Tukuma novada Slampes pagastā un Engures novada Smārdes pagastā. Tas nozīmē, ka no cūku novietnēm karantīnas teritorijā aizliegts izvest dzīvas cūkas.

Jau informējām, ka Tukuma novada Slampes pagastā atrastajām trim beigtajām meža cūkām saņemto laboratorisko analīžu rezultāti apstiprina Āfrikas cūku mēra (ĀCM) vīrusu. 29. jūlijā viena mežacūka atrasta Slampes pagastā kādā rapšu laukā, savukārt sestdien, 30. jūlijā, mednieki informēja Pārtikas un veterināro dienestu (PVD) par divu mežacūku atliekām.

2. augustā Valsts galvenais pārtikas un veterinārais inspektors ir izdevis rīkojumu par karantīnas zonas noteikšanu Tukuma novada Slampes pagastā un Engures novada Smārdes pagastā. Tas nozīmē, ka no cūku novietnēm karantīnas teritorijā aizliegts izvest dzīvas cūkas bez PVD inspektora atļaujas, aizliegts izvest cūkgaļas produkciju, neievērojot MK noteikumus «Āfrikas cūku mēra likvidēšanas un draudu novēršanas kārtība». Rīkojums nosaka, ka visi dzīvnieki jātur novietnē, kur nevar piekļūt savvaļas cūkas, pie novietnēm jānovieto ar dezinfekcijas šķidrumu piesūcināti paklāji un aizliegts novietnē ienest nomedītu savvaļas dzīvnieku līķus vai citus priekšmetus, kas varētu izraisīt infekcijas slimību. Noteikumi arī nosaka, ka visiem, kas atrod mirušas savvaļas cūkas vai to ķermeņa daļas, nekavējoties jāinformē PVD, zvanot pa bezmaksas tālr. 67027402.

Savukārt mednieku pienākums ir ziņot par visām nomedītajām un atrastajām mirušajām savvaļas cūkām PVD Rietumpierīgas pārvaldei (vadītāja Sarmīte Eisaka, tālr. 29473466).

S. Eisaka vaicāta, vai vietās, kur cūkas tika atrastas, tuvumā ir saimniecības, kurās tur mājas cūkas un kas tām jāievēro, S. Eisaka atzina, ka ciešā tuvumā nav šādu saimniecību: “Un arī tajās mājās, kuru tuvumā mirušās savvaļas cūkas atrastas, mājas cūkas netiek turētas, taču neatkarīgi no tā visām saimniecībām jāievēro biodrošības pasākumi. To, vai Slampes un Smārdes pagasta saimniecībās tie tiek nodrošināti, ievērojot drošības pasākumus, šajās dienā pārbauda veterinārie inspektori. Lielākoties abu pagastu saimniecībās cūkas izmanto pašpatēriņam, bet vienā saimniecībā Slampes pagastā gaļu arī pārdod.”

Komentāri

 1. Kurās vietās un kuros medību iecirkņos Smārdes pagastā tika atrastas beigtās mežacūkas, nav informācijas. Slepenā informācija, vai?

 2. Kad beidzot sāksies nopietna medību iecirkņu kontrole Zemgalē un Kurzemē un barotavu likvidācija cūku mēra epidēmijas apstākļos valstī?

 3. Paldies Neatkarīgajām Tukuma zinām. Jūs vienīgie sniedzat vismaz kaut kādu informāciju par vissvarīgāko, kas jāzina Tukuma un apkārtnes pagastos dzīvojošajiem.

 4. Gunča, mosties un sāc runāt taisnību, kas, kā un kur Tavā novadā tās beigtās cūkas konstatētas un kur noraktas. Tuvojas pašvaldību vēlēšanas!

 5. Vai būs zīmes uz ceļiem par karantīnas zonu? Vai varēs vest automašīnā gaļu mājās no tirgus un to kontrole uz ceļa neatņems, kā Latgalē?

  1. Jā,mani arī šis interesē visvairāk? Vai pietiks ar čeku no tirgus Skārņa,ka šo jēlo gaļu esmu pirkusi pie viņiem? Bet,ja es nebraucu ar mašīnu,bet ar vilcienu? Smārdes stacijā visas tantes izkratīs? Kā tas reāli notix?

 6. Kāpēc Dūklava kantoris tik ļoti sargā un aizstāv savvaļas cūku audzētājus? Ar rīkojumu būtu jānosaka, ka arī medniekiem pie savām mežacūku barotavām kviešu un rapšu lauku malās jānovieto dezinfekcijas paklājiņi. Vismaz… Citādi savvaļas cūkaudzētāji var audzēt gaļu mežā cik un kā vien tīk, bet mājas cūku audzētājiem visādi sodi un ganāmpulku izkaušanas.

 7. Piekritu! Nav nekadas kontroles par to, ko dara mednieki savas teritorijas! Lai tagad pasi ari samaksa par savu negausibu un stulbumu! Duklavam sen bija jaatkapjas!

 8. Interesanti kā tās cūkas tikušas līdz Smārdei un Slampei apejot citas pagastu teritorijas, būsim reāli, lai nebūtu smieklīgi un stulbi no malas……

  1. Nu taču visiem skaidrs, ka cūku mēris ir Kurzemē un Zemgalē. Līdz Tukumam tas ticis ne jau no Baldones puses. Kāpēc mednieki Kurzemē negrib atklāt patiesību? Karantīna. Komermedībām – čušs!

 9. Te Mednieku virsuzrauga citāts saka:
  Valters Lūsis, VMD Medību daļas vadītājs –
  “..medību saimniecība pēc būtības ne ar ko neatšķiras no zemnieku saimniecības. Mednieks audzē mežacūku tāpat kā zemnieks audzē savas cūkas – gan seko līdzi to populācijas attīstībai, gan piebaro.
  .. Un, tiklīdz mednieks izšķiras, piemēram, par dzīvnieku piebarošanu, viņam jāapzinās arī atbildība. Mednieka pienākums ir dzīvnieku noturēt tādā rāmī, lai tiktu nodarīts pēc iespējas mazāk ļaunuma citām saimniecībām vai nozarēm. Ja tas netiek ievērots, rodas konflikts.
  (Avots: Latvijas Avīze, 21.09.2014: )

 10. Jā, es tieši tādu vienu indivīdu pazīstu, kurš te Tukuma apkārtnē nodarbojas ar savvaļas cūkkopību, tā teikt, mežacūku pavairošanu uz apkārtnes zemnieku rēķina

 11. zināms, ka notiek ietekmes pārdalīšana, t.i. vietējo vai vēsturisko medību kolektīvu cīņa ar Latvijas valsts mežu darboņu netīro biznesu, kuri apvārdo vietējos zemju īpašniekus, lai iegūtu līgumus par medību teritorijām, un kuriem ir arī līgumi ar savu mātes kompāniju “Latvijas valsts meži” par vērienīgām platībām.. un tur ir lieeels bizness apakšā…un nu viss šis ir kopā ar cūku mēri..

  1. Medības ir pārsvarā tāda kā blakus nodarbe šiem valsts mežu šeftmaņiem. Galvenais kumās viņiem nāk no tiem pašiem kokiem valsts mežā.. . Kāda, nu jau aizsaulē aizgājuša mežkopja (īsta mežkopja) vārdi –„ turies pie meža. Bagāts nebūsi, ja nezagsi, bet paēdis būsi.” Nu tad katrs var izdarīt secinājumus pats..

 12. Latvijas mednieki apzināti vismaz gadus 20 kāpinājuši mēra risku un kaitējuši cūkkopības nozarei ne tikai Latvijā, bet arī citās ES dalībvalstīs. Izmaksas mērāmas miljonos – par administratīvajiem un dezinfekcijas pasākumiem, tāpat izkaušanas izmaksas un kompensācijas.

 13. Katram Latvijas valsts mežu sevi cienošam mežacirtējam ir savs privāts, izmēros vairāk vai mazāk iespaidīgs, medību klubs, un kuram ir līgumi par medību platībām mūsu valsts mežos. Līdz ar to visas iespējas tikt klāt pie valsts medību resursiem un rīkot regulāras biznesa medības ārvalstniekiem – zviedriem, dāņiem, vācīešiem un ar to llieliski pelnīt. Ja zināms, ka 1 viesmednieks par medībām valsts mežos šādam A/S „Latvijas valsts meži” darbinieka privātam medību klubam 1 reizē atstāj vairāk kā 1500EUR, tad – padomājiet paši! Šādu klubu darbība ir šī ienesīgā medību biznesa „aisberga” neredzamā puse.

 14. Mednieki mežacūku skaitu 20 gadus mākslīgi kāpinājuši – maksimāli apšāva vilkus & lūšus, bet cūkas šāva tikai pusi no limita un nobaroja visu cauru gadu. Nešaubīgi ĀCM izplatības riskus veicinājuši tieši mednieki!

 15. Nešaus mednieki tās mežacūkas savos iecirkņos, ja neviens gaļas pārstrādes cehs to II.zonas gaļu nav tiesīgs ņemt pretī Kurzemē. Cūku norakšana pa kluso garantēta.

 16. Te ļaudis te ne bez iemesla runā par Zemgales virsmežniecību. Līdz šim domāju, ka tikai mūsu medību kolektīvs ar viņiem ne īpaši… lietas tur godīgi netiek kārtotas. Valsts kontrolei tur būtu darbiņš. Nopietni.

 17. Un kas notiek Tukuma un Engures novadu Medību koordinācijas komisijās? Vienas un tās pašas personas – Ivars Šneiders (Engures novada komisijā kā Valsts meža dienesta pārstāvis, bet Tukuma novadā kā Latvijas mednieku asociācijas pārstāvis), Dzintars Laivenieks (Tukuma novadā kā Latvijas meža īpašnieku biedrības pārstāvis, Engures novadā – šīs pašas interšu grupas apvienības pārstāvis). Jājautā, vai tiešām šajos novados nav citu kompetentu šīs jomas pārzinātāju, ka jāvirza vienas un tās pašas personas? Turklāt pašiem tur pieder medību platības! Ir kādi jautājumi???

 18. Tas ir aizdomīgi. NTZ žurnālisti varētu izjautāt Tukuma un Engure novadu priekšstāvjus par šīm medību komisijām. Kāpēc tāda personu izvēle, ko tās dara šajā ārkārtas situācijā, kā kontrolē medību iecirkņus, vai nekontrolē, uzrauga, utt

 19. Komisijā jābūt personām, kurām var uzticēties. Piem. Ivars Lodiņš. Viņš vismaz nāca klajā ar informāciju par beigtajām meža cūkām un mēra epidēmiju ap Tukumu. Neslēpa mums informāciju. Bet citi medību kolektīvi klusē, kaut arī jau vismaz mēnesi mēris plešas Tukuma pusē un iet tālāk. Ja katru nedēļu apkārtnē medī, tad nu nekādi nevar būt, ka neviens no n-tajiem medību kolektīviem piecos pagastos nav pamanījis savos iecirkņos nevienu beigtu meža cūku! Un Lodiņš tomēr ir no citas mednieku paaudzes ar citu atbildības līmeni pret sabiedrību un vides drošību. Nesadzer un netaisa rebes ar veco gvardi.

 20. Ko saka Deputati Zarins, Volfs kuri ir mednieki un deputati Tukuma novada? Vai pasi nav pie vainas? Ir tacu mednieku komisija, kuru vada Volfs, vai es kludos?? Vai meris nav Zarina teritorija? NTZ ko saka un doma?

 21. NTZ jau jautāja PVD “spečukam” no centrālbiroja, un ielika arī rakstu šīsdienas laikrakstā. Šis ir atļāvies pateikt, ka viss esot atkarīgs no mednieku smadzeņu poda, kā kurš mednieks saprotot likumu un to interpretē savā galvā. Lūk tā. Viss ir izvēles jautājums šajā biznesā.

 22. Kļūst nelabi, iedomājoties, ka mednieki var patvaļīgi interpretēt likumu par barošanas aizliegumu un tāpēc ka valstī nedarbojas pārbaudes mehānisms, tad viss atkarīgs no katra indivīda godaprāta!!!!!! Ja valsts amatpersona postulē šādu pozīciju, tad tālāk jau vairs nav kur!!!!!!!! Tad jau ieroča pielietošana medniekam jebkurā situācijā arī būs atkarīga no likuma interpretācijas.

 23. Iesaku kontaktēties tikai ar PVD, ja tiek atrastas beigtas cūkas. Neuzticos ne Vofam ne Valeram. Principā nevienam esošajā pašvaldības medību komisijā

 24. Kamēr noris starpnozaru sadarbības modeļu vadlīniju izstrāde un to pilotēšana Tukuma un Engures novadu pašvaldībās, tikmēr mēris iet dziļāk Kurzemē!

 25. Kamēr pastāvās tā sauktā džentlmeniskā vienošanās starp Valsts meža dienestu, PVD un medniekiem par to pašu mežacūku nepiebarošanas ievērošanu, kuru PVD speciālists Seržants NTZ rakstā min kā tādu „vissvēto govi” un neaizskaramo šī biznesa tradīciju, un tā vietā nrbūs stingri sodi par barošanu un medību iecirkņu kontrole, tikmēr mēris ies arvien plašumā. Mēris un visai sabiedrībai nodarītie zaudējumi ir pierādījums, ka mednieku sapratni par noteikumiem nevar atstāt pašu mednieku ziņā.

 26. Valsts meža dienestam pat nav nekādas statistikas par meža cūku skaitu medību iecirkņos..cipariņi, ko viņi dod, ir sadomāti.. tas ir blēžu kantoris

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta.