Attēlam ir ilustratīva nozīme

Vai par samariešu aprūpes pakalpojumiem jāmaksā?

Jūs jautājat: Man ir jautājums par samariešiem. Viņi bija uzzinājuši, ka mums ir  1. grupas invalids, atbrauca un piedāvāja savu palīdzību. Autobusiņā, ar ko viņi atbrauc, gan var ieiet dušā, gan nogriezt nagus un matus utt. Viņi saka, ka mums nekas nav jāmaksā, bet pašvaldības sociālais dienests teica, ka samariešiem tomēr ir jāmaksā. Kā tad tur īsti ir? Un es neesmu vienīgā, kas to nesaprot.

Sazinājāmies ar Latvijas Samariešu apvienības komunikāciju speciālisti Baibu Pari, un viņa skaidroja: “Latvijas Samariešu apvienības dienests «Samariešu atbalsts mājās» aprūpes mājās pakalpojumus Tukuma novada iedzīvotājiem nodrošina jau kopš 2017. gada 1. janvāra, jo par to ir noslēgts līgums ar pašvaldību, tās sociālo dienestu. Šajā līgumā ir atrunāts – vai un kad cilvēkam ir jāmaksā par pakalpojumu, kad nav. Pakalpojums var tikt nodrošināts arī privāti, bez sociālā dienesta nosūtījuma, un šādā gadījumā persona vai tās radinieki apmaksu par mūsu pakalpojumu veic paši. Savukārt, ja sociālais dienests, izvērtējot apstākļus, ir nolēmis cilvēkam piešķirt šo pakalpojumu, tad ir divas iespējas – pakalpojums var būt pilnībā apmaksāts jau no pašvaldības puses un personai nav nekas jāmaksā, vai arī ir jāsedz neliels līdzmaksājums. Jebkurā gadījumā, konkrētā samariešu brigāde zina, kuram cilvēkam pienākas kurš pakalpojums, kuram ir jāmaksā līdzmaksājums un kuram – ne, un cilvēks pirms tam tiek par to informēts. Iespējams šajā gadījumā cilvēkam nav pietiekami skaidri izstāstīts par pakalpojuma saņemšanu vai cilvēks ir ko pārpratis.  .”

Sazinājāmies arī ar Tukuma novada sociālā dienesta vadītāju Inu Balgalvi. Viņa skaidroja, ka Tukuma novadā ir šāda kārtība: pēc tam, kad cilvēks ir vērsies Sociālajā dienestā ar lūgumu pēc aprūpes pakalpojuma, sociālais dienests vispirms izvērtējot, vai konkrētajā gadījumā tas ir nepieciešams. Un tad pēc vajadzības šis pakalpojums, ko realizē Samariešu atbalsta māja, tiekot iekļaut aprūpes pakalpojuma pakā. Bet esot arī nosacījumi samaksai – pēc samaksas par pakalpojumu cilvēkam ir jāpaliek 70% no ienākumiem, tātad, ja cilvēkam ir lielāka pensija, tad, iespējams, ka nāksies par aprūpes pakalpojumu piemaksāt. Un to izvērtē sociālais dienests, bet Samariešu apvienībai tiekot jau paziņots iepriekš, vai cilvēks veiks kādus līdzmaksājumus, vai nē. I. Balgalve sprieda, ka šajā konkrētajā gadījumā, iespējams, ka cilvēkam piešķirts mājas aprūpes pakalpojums un viņa ienākumi nav bijuši lielāki par pašvaldības noteikto summu, tāpēc arī cilvēkam par pakalpojumu nav bijis jāmaksā, jo tas esot jau iekļauts aprūpes pakalpojuma paketē. Tajā ir gan mobilā aprūpe, gan drošības poga, bet cilvēks varot izvēlēties arī ikdienas aprūpi mājās – produktu iegādi, uzkopšanu vai vienkārši kopā būšanu ar aprūpētāju.

Komentāri

  1. Labdien. Sakiet lūdzu vai Samariešu apvienība sniedz mobilās pirts pakalpojumu arī VALMIERAS pusē?
    Spēku, izturību, apņēmību un Debesu Dieva vadību ️
    PALDIES.

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *