Projektu palabos, lēmumu neapvienoties – nemainīs

6. novembrī, Tukuma novadā iekļauto pašvaldību – Degoles, Džūkstes, Irlavas, Jaunsātu, Lestenes, Pūres, Slampes, Sēmes, Tumes, Tukuma un Zentenes – vadītāji diskutēja par Reģionālās attīstības un pašvaldību lietu ministrijas vēstuli (publicējām 4. novembra laikrakstā). Tajā ieteikts pārskatīt izstrādāto apvienošanās projektu un izdarīt tajā ministrijas prasītos labojumus.

6. novembrī, Tukuma novadā iekļauto pašvaldību – Degoles, Džūkstes, Irlavas, Jaunsātu, Lestenes, Pūres, Slampes, Sēmes, Tumes, Tukuma un Zentenes – vadītāji diskutēja par Reģionālās attīstības un pašvaldību lietu ministrijas vēstuli (publicējām 4. novembra laikrakstā). Tajā ieteikts pārskatīt izstrādāto apvienošanās projektu un izdarīt tajā ministrijas prasītos labojumus.

Pēc sanāksmes Tukuma domes priekšsēdētājs Juris Šulcs stāstīja, ka tikšanās rīkota, lai izvērtētu ministrijas vēstulē minētos ieteikumus: "Uzskatām, ka būtu absurds labot pašu projektu, vēlreiz organizēt sabiedrisko apspriešanu. Mēs izskatījām ministrijas uzdotos jautājumus un protokolā ierakstījām, ko labosim un ko – ne. Pēc tam labojumus izskatīs katra pašvaldība savā padomes sēdē, un tad sūtīsim ministrijai."

Ja vēl jāpēta, lai dod naudu

J. Šulcs skaidroja – ministrija pārmetusi, ka atbilstoši 2008. gada augustā precizētajiem MK noteikumiem apvienošanās projektā nav noskaidrota vietējo pašvaldību rīcība rajona reorganizācijas procesā un noteikti pārejas perioda organizatoriskie pasākumi. Reāli gan bijis tā, ka augustā, kad šie precizējumi pieņemti, jau rīkotas projekta sabiedriskās apspriešanas pagastos, savukārt līgums ar firmu «Baltconsult» par izpēti noslēgts 2007. gada decembrī: "Uzdot firmai veikt papildu darbus nav korekti, jo tad nepieciešami papildu līdzekļi no valsts un jāizsludina jauns konkurss par šīs sadaļas izpēti. Mēs uzskatām, ka rajona reorganizācijas procesu nodrošina atsevišķi MK noteikumi, kas paredz izstrādāt rajona reorganizācijas plānu, un tam jau izveidota komisija. Turklāt šajā darbā iesaistās visi rajona teritorijā izveidotie vai veidojamie novadi, nevis Tukuma novads viens pats."

Visi iebildumi izvērtēti

Kopā ar pagastu vadītājiem izskatīti arī vēstulē minētie punkti, piemēram, šis "Likums neparedz pakalpojumu centru veidot arī Tukumā, kur būs novada centrs". J. Šulcs: "Likums «Par pašvaldībām» nosaka, ka pašvaldībā, kur būs novada administratīvais centrs, atsevišķu pakalpojumu centru neveido, tātad tāds nebūtu arī Tukumā, taču izpēte pierādīja, ka starp pagastiem un pilsētu ir lielas atšķirības, tāpēc Tukumā šāds pakalpojumu centrs vajadzīgs. Novada domes administrācijai nav korekti veikt pilsētas funkcijas, jo iznāk, ka tā lielākoties strādās pilsētai, bet pārējās pašvaldības būs nobīdītas malā. Mēs neveidojam jaunu pilsētas pārvaldi, bet gan novada domi."

"Divas policijas ir par daudz." J. Šulcs: "Taisnība, apvienošanās projektā ieviesies neprecīzs formulējums, tāpēc radies iespaids, ka būs divas policijas. Pašvaldības policija novadā būs viena, tiesa, salīdzinoši daudz lielāka."

"Divas būvvaldes un arhitektūras nodaļa ir par daudz." J. Šulcs: "Ja būs viena būvvalde pilsētai un pagastiem, veidosies birokrātija un jautājuma izskatīšana vilksies ilgi. Nolēmām, ka būs viena būvvalde ar divām nodaļām – laukiem un pilsētai, un vienu priekšsēdētāju. Arī arhitektūras nodaļa tiks saglabāta."

"Nepamatoti liels sociālais dienests – labklājības pārvalde ar nodaļām klientiem un nodaļas darbības nodrošināšanai, kā arī sociālie darbinieki pagastos." J. Šulcs: "Atbilstoši likumam uz 1000 iedzīvotājiem jābūt sociālajam darbiniekam. Mūsu izvērstā struktūra tam atbilst, tāpēc nedomājam samazināt pakalpojumu klāstu iedzīvotājiem. Ja pagastos uz vietas nebūs sociālo darbinieku, kā novads zinās, ko var cilvēkiem piedāvāt, un kā cilvēki zinās, ko piedāvā novads? Mēs esam izveidojuši pakalpojumus iedzīvotāju ērtībām un tos nedomājam likvidēt."

"Ministrija konstatē, ka novadā būs trīs bāriņtiesas un darbinieks pagastu pārvaldēs notariālo funkciju veikšanai." J. Šulcs: "Likums paredz, ka novadā var veidot vairākas bāriņtiesas; saprotam, ka ministrija iebilst pret trim, tāpēc nolēmām tādu izveidot katrā pakalpojumu sniegšanas vietā, kopskaitā – 11."

11. novembrī jāsniedz paskaidrojumi

Vaicāts, vai visas šīs darbības neliecina, ka izpētītajām pašvaldībām par katru cenu jāapvienojas un ka ministrija ne pētījuma secinājumus, ne pašvaldību iebildumus nemaz neņem vērā, J. Šulcs skaidroja, ka sanāksmes protokolā ierakstīs – izpētes projekts parādījis, ka bez papildu finansējuma apvienošanās nav racionāla un iedzīvotāju dzīves līmeni tā tikai pasliktinās: "Apvienošanās projekts ir izstrādāts, nauda no valsts saņemta un firmai samaksāta. Ja vajadzīgi labojumi, būs arī tie, bet, ja kādam nepatīk gala secinājumi, tur neko nevar darīt. Tad nevajadzēja teikt, ka pašvaldības jāizpēta un nevajadzēja tam tērēt naudu."

Domes priekšsēdētājs skaidroja, ka šobrīd, pirms novadu kartes apstiprināšanas Saeimā, norisinās sarunas ar neapmierinātajiem – pašvaldībām, kam ir iebildumi par novadu veidošanu. Viņš pauda gatavību tajās piedalīties. Savukārt mūsu sarunas laikā tika saņemta informācija, ka uz pārrunām ministrijā par novada veidošanu J. Šulcs uzaicināts 11. novembrī 16.30. Pirms tam, 10. novembrī 13.00 ministrijā notiks diskusija ar Rīgas reģiona rajona padomes vadītājiem, ministrijas darbiniekiem un žurnālistiem par reformas ieguvumiem un iespējamiem zaudējumiem.

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *