Pirmo reizi Tukumā viesosies Liepājas Simfoniskais orķestris

Sestdien, 22. februārī plkst.17.00 Tukuma pilsētas kultūras namā ar koncertprogrammu “Mocarts. Kuzma. Džezs” viesosies Liepājas Simfoniskais orķestris diriģenta Gunta Kuzmas vadībā. Koncerta otrajā daļā orķestra mazajam sastāvam pievienosies Latvijā labi zināmi džezmeņi – saksofonists, tostarp tukumnieks, Gints Pabērzs, kontrabasists Edvīns Ozols un sitaminstrumentālists Artis Orubs.

Programmas pirmajā daļā skanēs austriešu mūzikas ģēnija Volfganga Amadeja Mocarta skaņdarbi – itāliski graciozais Divertisments Famažorā un savulaik imperatora Jozefa II galma vajadzībām rakstītās Piecas kontrdejas, kā arī slavenā norvēģu komponista Edvarda Grīga Svīta “No Holberga laikiem”, kur bez spirgtā enerģiskuma piestrāvotās prelūdijas, un melanholiskās ārijas, iekļautas arī 18. gadsimta dejas – rāmā, dziedošā sarabanda, svinīgā gavote, un noslēgumā jautrais, enerģiskais rigodons.

Koncerta otrās daļas fokusā – džezs! Svinga ēras amerikāņu komponista Edija Sotera albums Focus tika laists klajā 1962. gadā. To pasūtinājis un ierakstījis amerikāņu izcilais tenora saksofonists Stens Gecs. Pēc mūziķa lūguma komponists stīgu orķestrim neuzticēja vadošas melodijas, šo funkciju atstājot solista ziņā. Tas deva iespēju plaši izpausties Geca spilgtajam liriķa un  improvizatora talantam. Albumā iekļautās septiņas kompozīcijas, ko šajā koncertprogrammā kopā ar Liepājas Simfoniskā orķestra stīgu sastāvu atskaņos džeza trio – Gints Pabērzs, Edvīns Ozols un Artis Orubs, ir septiņu dažādu noskaņu gleznas. Tā ir akadēmiskā un džeza žanru sintēze, kur šīs atšķirīgās pasaules papildina viena otru: džezs iegūst dziļāku mākslinieciskumu, savukārt  akadēmiskais žanrs – dzīvu, enerģiski piesātinātu emocionalitāti.

Diriģents Guntis Kuzma stāsta par sagatavoto turnejas programmu: “Mocarts man kopš bērnības ir viens no mīļākajiem komponistiem, un viņa divertisments ir brīnišķīgs kvalitatīvas izklaides mūzikas paraugs. Arī Grīga dvēselei Mocarts bija stipri tuvs, un asprātīgajam dāņu dramaturgam Ludvigam Holbergam veltītā svīta “No Holberga laikiem” labi iederas šajā programmā. Savukārt koncerta otrajā daļā būs milzīgs prieks sadarboties ar trim vīriem, kas savā jomā ir labākie Latvijā. Ginta Pabērza improvizētāja spējas un momentāni atpazīstamā skaņa, Edvīna Ozola azarts un Arta Oruba fenomenālā virtuozitāte piešķirs pilnīgi jaunus raksturus Edija Sotera mūzikai slavenajā Stena Geca albumā Focus.”

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta.