Rama

Paziņojumi par pašvaldību vēlēšanām izmaksā 250 tūkst. latu

Šodien tiks pabeigta paziņojumu par pašvaldību vēlēšanām izsūtīšana vēlētājiem. Par to šodienas preses konferencē informēja Pilsonības un migrācijas lietu pārvaldes (PMLP) Iedzīvotāju reģistra departamenta direktors Uldis Apsītis.

Šodien tiks pabeigta paziņojumu par pašvaldību vēlēšanām izsūtīšana vēlētājiem. Par to šodienas preses konferencē informēja Pilsonības un migrācijas lietu pārvaldes (PMLP) Iedzīvotāju reģistra departamenta direktors Uldis Apsītis. Ar paziņojumu starpniecību vēlētāji tiks informēti, kurā vēlēšanu iecirknī ir reģistrēti vēlēšanām, kā arī saņems svarīgāko informāciju par balsošanas kārtību.

Pavisam PMLP ir sagatavojusi un vēlētājiem nosūtīs 1 463 002 vēstules. Paziņojumi tiks izsūtīti visiem vēlētājiem, kuriem ir spēkā esoša dzīvesvietas deklarācija kādā no Latvijas pašvaldībām.

Savukārt tie vēlētāji, kuri kādu iemeslu dēļ paziņojumus šajā nedēļā vai nākamās nedēļas laikā nesaņems, tiek aicināti laikus noskaidrot savu vēlēšanu iecirkni. To var izdarīt tiešsaistē PMLP mājaslapā www.pmlp.gov.lv vai zvanot uz Centrālās vēlēšanu komisijas (CVK) uzziņu tālruni 67049999. Tālrunis strādā katru dienu, arī brīvdienās un svētku dienās, no 8.00 līdz 20.00.

CVK priekšsēdētājs Arnis Cimdars preses konferencē uzsvēra, ka ir ļoti svarīgi par paziņojuma nesaņemšanas iemesliem interesēties laikus, jo līdz šā gada 7. maijam vēl ir iespējams gan mainīt sākotnēji reģistrēto vēlēšanu iecirkni, gan risināt citas ar vēlētāju reģistrāciju saistītās problēmsituācijas.

Pašvaldību vēlēšanās vēlētāji var mainīt vēlēšanu iecirkni uz jebkuru citu iecirkni tajā pašvaldībā, kurā ir reģistrēti, vai arī uz citu pašvaldību, ja tajā viņiem pieder likumā noteiktā kārtībā reģistrēts nekustamais īpašums. Iesniegums par vēlmi mainīt vēlēšanu iecirkni jāiesniedz jebkuras pašvaldības dzīvesvietas deklarēšanas iestādei. Ja vēlētājs maina vēlēšanu iecirkni uz pašvaldību, kurā viņam pieder nekustamais īpašums, mainot iecirkni, jāuzrāda īpašumtiesības apliecinošs dokuments – zemesgrāmata vai izziņa no zemesgrāmatas.

Kārtējās pašvaldību vēlēšanas Latvijā notiks šā gada 1.jūnijā. Vēlēšanu iecirkņi balsošanai būs atvērti no 7.00 līdz 22.00. Pašvaldību vēlēšanās būs arī iespēja nobalsot iepriekš. Iepriekšējā balsošana notiks trīs dienas pirms vēlēšanām – 29., 30. un 31. maijā. Lai nobalsotu, vēlētājam nepieciešams derīgs personu apliecinošs dokuments – pase vai personas apliecība.

Pašvaldību vēlēšanu kārtība

Kārtējās republikas pilsētas domes un novada domes vēlēšanas notiks šā gada 1.jūnijā 119 vēlēšanu apgabalos – deviņās republikas pilsētās un 110 novados. Par pašvaldību vēlēšanu sarīkošanu un norisi katrā pašvaldībā atbild attiecīgās pilsētas vai novada vēlēšanu komisija.

Atšķirībā no Saeimas vēlēšanām un tautas nobalsošanas pašvaldību vēlēšanās vēlētāju uzskaitei lieto iepriekš sagatavotus vēlētāju sarakstus, un vēlēšanās jābalso tajā vēlēšanu iecirknī, kurā vēlētājs reģistrēts.

Tiesības piedalīties pašvaldību vēlēšanās ir balsstiesīgajiem Latvijas un Eiropas Savienības dalībvalstu pilsoņiem, sākot no 18 gadu vecuma. Lai piedalītos pašvaldību vēlēšanās Latvijā, Eiropas Savienības pilsonim jābūt reģistrētam Latvijas iedzīvotāju reģistrā, bet visiem vēlētājiem jābūt iekļautiem Vēlētāju reģistrā.

Vēlētājs drīkst piedalīties tās pašvaldības vēlēšanās, kurā viņam vismaz 90 dienas pirms vēlēšanu dienas (līdz 3. martam) ir reģistrēta dzīvesvieta, vai tās pašvaldības vēlēšanās, kur viņam pieder likumā noteiktajā kārtībā reģistrēts nekustamais īpašums.

Vēlēšanu dienā, 1.jūnijā, vēlēšanu iecirkņi balsotājiem būs atvērti no pulksten 7.00 līdz 22.00. Lai nobalsotu, nepieciešams derīgs personu apliecinošs dokuments – pase vai personas apliecība.

Pašvaldību vēlēšanās būs iespēja nobalsot arī iepriekš. Iepriekšējā balsošana notiks trīs dienas pirms vēlēšanu dienas – 29.maijā, 30.maijā un 31.maijā. Arī iepriekšējā balsošanā tāpat kā vēlēšanu dienā balsot jādodas uz savu vēlēšanu iecirkni.

Vēlētājiem, kuri veselības stāvokļa dēļ nevarēs nobalsot vēlēšanu iecirknī, no 27.maija līdz vēlēšanu dienai būs iespēja pieteikt balsošanu dzīvesvietā. Iespēju balsot vēlētāja atrašanās vietā var izmantot arī slimnieku aprūpētāji, tomēr jāņem vērā, ka viņi šo iespēju varēs izmantot, ja līdz 7.maijam būs piereģistrējušies balsošanai sava aprūpējamā vēlēšanu iecirknī.

Deputātu kandidātu sarakstu iesniegšana pašvaldību vēlēšanām notiks no 12. līdz 22. aprīlim. Deputātu kandidātu saraksti jāiesniedz attiecīgajai novada vai republikas pilsētas vēlēšanu komisijai.

Deputātu kandidātu sarakstus pašvaldību vēlēšanās drīkst iesniegt reģistrētas politiskās partijas, reģistrētas politisko partiju apvienības un nereģistrētas partiju apvienības. Novados, kuros iedzīvotāju skaits vēlēšanu izsludināšanas dienā ir mazāks par 5000, kandidātu sarakstus drīkst iesniegt arī vēlētāju apvienības.

Paziņojumi vēlētājiem

Saskaņā ar Vēlētāju reģistra likumu no 18. līdz 23. martam Pilsonības un migrācijas lietu pārvaldei katram vēlētājam uz deklarētās dzīvesvietas adresi ir jāizsūta paziņojums ar informāciju, kurā vēlēšanu iecirknī vēlētājs reģistrēts šā gada 1. jūnija pašvaldību vēlēšanām.

Pavisam šā gada vēlēšanām ir sagatavoti un izsūtīti 1 463 002 paziņojumi, kuru kopējais svars ir aptuveni 25 tonnas.

Lai nodrukātu šādu daudzumu paziņojumu, bija nepieciešamas trīs diennaktis.

Paziņojumu drukāšanas process ietvēra: datu apstrādi un drukas failu sagatavošanu, paziņojumu drukāšanu un iepakošanu aploksnēs, iepakoto sūtījumu šķirošanu pa pasta indeksiem, tādējādi tika paātrināts sūtījumu piegādes process un samazinātas piegādes izmaksas.

Paziņojumu drukāšana un ievietošana aploksnēs izmaksāja 0,0575 latu bez PVN vienam vēlētājam, sūtījumu piegādes izmaksas ir 0,17 lati bez PVN vienam vēlētājam. Kopumā paziņojumu nosūtīšana izmaksās Ls 248 710,34.

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *