Cīņa par vietu bērnu dārzā – kāpēc?

Septembris un jaunais mācību gads jau rit pilnā sparā, bet vēl šonedēļ redakcijā palīdzību meklēja kāds vecaistēvs, kas pastāstītu par neapskaužamo situāciju, kādā nonākusi viņa ģimene. Trīsgadīgo mazdēlu, kas sirgst ar iedzimtu un smagu kaiti, kaut rinda oficiāli pienākusi, bērnu dārzā, tai – it kā vispiemērotākajā – «Taurenītī», uzņemt negrib…

Septembris un jaunais mācību gads jau rit pilnā sparā, bet vēl šonedēļ redakcijā palīdzību meklēja kāds vecaistēvs, kas pastāstītu par neapskaužamo situāciju, kādā nonākusi viņa ģimene. Trīsgadīgo mazdēlu, kas sirgst ar iedzimtu un smagu kaiti, kaut rinda oficiāli pienākusi, bērnu dārzā, tai – it kā vispiemērotākajā – «Taurenītī», uzņemt negrib…

Bērnam – hemofilija

"Manam mazbērnam ir trīs gadi un trīs mēneši. Viņš slimo ar reti sastopamu slimību hemofiliju. Cik man zināms, Latvijā šādu slimnieku ir vien 150. Bērnam ir invalīda apliecība, kā arī esam saņēmuši ģimenes ārstes I. Muižnieces izziņu, ka mazdēlam nepieciešama speciālā aprūpe, arīdzan logopēda palīdzība (ir runas traucējumi). Ar meitu esam vērsušies Izglītības pārvaldē gan pārvaldes vadītājas Veltas Lekses, gan pie Marijas Kazakova, kas kārto ar bērna iekārtošanu attiecīgā bērnudārzā jautājumus, taču runas ir bijušas neveiksmīgas. Bērnam ir vecums, kad ir pienākusi viņa rindas, lai dotos uz bērnu dārzu. Taču problēmas ir ar iekārtošanu specializētajā bērnudārzā. Gan M. Kazakova, gan V. Lekse mums piedāvāja doties uz grupiņu 6. pilsētas bērnudārzā «Vālodzīte», grupas telpas ir 2. stāvā. Grupā ir daudz bērnu, bet ne īpaša aprūpe. Viņas pašas (V. Lekse un M. Kazakova) pat nemaz nezināja, ko nozīmē hemofilija. Tad man ir jautājums, kā šādi cilvēki drīkst izlemt bērnu likteni saistībā ar bērnudārzu?! Turklāt bērnam ir visas nepieciešamās ārstu izziņas un apliecība par invaliditāti," pastāstīja vecaistēvs, kurš līdz šim ikdienā pieskata mazbērnu, kamēr viņa mamma ir darbā.

Lai šo tik neizskaidrojamo problēmu (jau atkārtoti) skaidrotu, 6. septembrī 6. bērnudārzā, klātesot vecamtēvam, bērna mammai, M. Kazakovai un «Vālodzītes» direktorei Astrīdai Knētai, kā arī bērnudārza medmāsai, grupiņas audzinātājai un laikraksta žurnālistam, tika noorganizēta improvizēta sapulce.

Nepieciešams vairāk uzmanības

Kā pirmajam izteikties tika dota iespēja vecamtēvam, kurš, pirmkārt, klātesošajiem pastāstīja par pašu slimību – hemofiliju. Proti, to, ka bērniņiem, kuri sirgst ar šo smago ģenētisko kaiti, pat vienkāršs zilums vai cita necila trauma var izraisīt bīstamu iekšēju asiņošanu, kura, laikus nepamanīta, var izrādīties letāla. Šādās situācijās vienīgais glābiņš ir īpašs medikaments, kas vispirms jāuzsilda un pēc tam ar hemofiliju sirgstošajam jāievada vēnā. Iekšējās asiņošanas gadījumā, par kuru var liecināt, piemēram, asinis no mutes vai melni izkārnījumi, steidzami jāmeklē neatliekamā medicīniskā palīdzība. Taču, kā izteicās vecaistēvs, kaut mazdēls nekad nespēlēs futbolu, volejbolu vai hokeju, tomēr tas nenozīmē, ka bērniņam jāsēž mājās, tieši pretēji – pat ārsti iesaka pēc iespējas ātrāk integrēties sabiedrībā. Taču, kā vectēvs uzsvēra, visnotaļ attīstītajam, bet tomēr slimajam bērnam ikdienā tomēr vajadzētu veltīt mazliet vairāk uzmanības, nekā tas ir tā sauktajos parastajos bērnudārzos. Tieši tādēļ jau pavasarī mamma Izglītības pārvaldē runājusi, ka dēlu vēlas sūtīt speciālajā bērnudārzā, kur gan bērniņu skaits grupās mazāks, gan arī speciālisti ir vairāk sagatavoti dažādām ekstremālām situācijām.

Trūkstot izglītības programmas

Bet nu ir klāt septembris, un Izglītības pārvalde "lika pagaidīt"… Zēns atzīts par speciālajam bērnudārzam nederīgu un tā vietā piedāvāts bērnu vest uz «Vālodzīti», kur puisītis būtu 24 tādu pašu trīsgadnieku pulciņā, kas, ko tur liegties, ir tajā īstajā – īpaši nemierīgajā – vecumā!

Kā to skaidroja Izglītības pārvaldes metodiķe pirmsskolas izglītības 
jautājumos M. Kazakova, tāpat kā citi bērnudārzi, «Taurenītis», vispirms esot "Izglītības iestāde". "Un konkrēti šajā – «Taurenīti» – īsteno speciālās programmas bērniem ar redzes, kustību, valodas, garīgā un fizikās attīstības traucējumiem, somatiskajām saslimšanām," uzskaitīja M. Kazakova. Pēc viņas stāstītā jāsecina, ka konkrētais bērniņš šajā plašajā piedāvājumā tomēr neiekļaujas. "Varbūt šādiem bērniņiem ir kādas īpašas sanatorijas?" sapulces laikā neziņā sprieda M. Kazakova. Jā, iepriekš ar mammu gan esot runāts – zēnu varētu uzņemt, tā sauktajos "valodniekos" jeb logopēdiskajā grupā, bet tādā gadījumā vajagot konkrētu diagnozi – speciālista-logopēda atzinumu, ka bērniņam ir valodas traucējumi. Un tad medicīniski pedagoģiskā komisija izlemšot par konkrēta bērna uzņemšanu vai neuzņemšanu konkrētā izglītības iestādē.

Kādēļ jāizliekas par vēl slimāku?

To, ka bērniņš neskaidri runā, konstatējusi jau ģimenes ārste, tomēr, kā šajā tikšanās reizē skaidroja mamma, viņai neesot saprotams, kādēļ bērnam, kuram jau ir atzīta invaliditāte, vēl jāmeklē papildu diagnoze, lai tikai tiktu speciālajā bērnudārzā? M. Kazakova to skaidroja tā: pirmskolas izglītības iestādēm jāvadās pēc Izglītības likuma un katrai atsevišķai slimībai atsevišķu programmu nevarot izveidot. (Jāpiebilst gan, ka bērnudārza «Taurenītis» 2009. gadā apstiprinātā nolikuma 9. punkts paredz: "Pēc vecāku (aizbildņu) pieprasījuma iestādē var īstenot citas interešu un speciālās izglītības pirmsskolas programmas" – Red.)

Un kaut arī konkrēto problēmu saprotot (arī pašai M. Kazakovai reiz esot gadījies strādāt ar hemofiliju sirgstošu bērniņu), pret noteikumiem rīkoties nevar. Tāpat M. Kazakova sarunā centās pārliecināt, ka speciālais bērnudārzs nemaz tik daudz neatšķiroties no parastā – tāpat ir divas audzinātājas, auklīte, tikai papildus – vēl arī speciālists, kas strādā ar bērniņiem atkarībā no veselības traucējumiem. Bērnu logopēdiskajā grupā arī esot praktiski tikpat daudz (uzņemti jau 18). Un galu galā, M. Kazakova uzsvēra, ja bērniņš neesot ar kādiem uztveres traucējumiem, iespējams, mācoties kopā ar bērniem, kam tādi ir, var tikt kavēta zēna attīstība.

Ja grib, var atrisināt

Un tomēr, kaut zēnu tiešām varētu vest uz «Vālodzīti» un te viņu arī uzņemtu, mamma uzstāja, ka vietu bērnudārzā droši var atdot citam bērniņam, jo jau ir skaidrots – vēlas dēlu redzēt speciālajā dārziņā. "Skolā būs savādāk, jo tad jau bērns spēj pats par sevi parūpēties. Vasarās apmeklējam arī Latvija Hemofilijas biedrība organizētās nometnes, kurā māca bērniem, kā pašiem sev injicēt zāles," skaidroja mamma, taču tāpat uzsvēra, ka trīs gadu vecumā bērniņš vēl līdz galam neapzinās, kas ar viņu notiek, tieši tādēļ viņam nepieciešama pastiprināta uzmanība. Vecaistēvs bija vēl tiešāks: "Tādu birokrātiju neesmu redzējis pat padomju laikā. Mazdēlam vienkārši pienākas šī vieta bērnudārzā! Ko mēs te tagad matus skaldām?!" Tikai pēc pārdesmit minūšu diskusijas par izglītības programmu specifiku un iemelsu uzskaitījumu, kādēļ gan konkrētajam bērniņam varbūt vajadzētu meklēt citu iespēju tapt pieskatītam bērnudārzā (bet tā arī neminot – kāpēc ne Tukuma speciālajā), beidzot tika sasniegts nosacīts kompromiss – M. Kazakova un ģimene vienojās, ka pēc visu vajadzīgo medicīnisko izziņu iesniegšana, pārvalde mēģinās rast iespēju zēnu iekārtot bērnudārzā «Taurenītis» un jau drīz. Savukārt «Vālodzītē» nu atbrīvosies viena vieta kādam citam rindā gaidošajam bērniņam.

***

Jau vēlāk, telefoniski sazinoties ar zēna vecotēvu, uzzinājām, ka tiešām – saņemts apstiprinājums no Izglītības pārvaldes un bērniņš speciālajā dārziņā "ārpus kārtas" uzņemts. To, ka problēma tuvojas atrisinājumam – apliecināja arī M. Kazakova.

Tomēr paliek atklāts jautājums – kādēļ šāda pretestība? Kādēļ vecākiem, ja viņu bērns ir atzīts par invalīdu, vēl būtu jāmeklē papildu pierādījumi, ka viņu atvase atbilst speciālā bērnudārza statusam? Un – vai Izglītības pārvaldei, jo īpaši, ja gadījums rets, kā šoreiz – hemofilija, tomēr nebūtu visupirms jāmēģina palīdzēt vecākiem, nevis tikai atrunāties, kā argumentu izmantojot "noteikumus", kas, kā noskaidrojās, arī ir pavisam citādi, nekā tos skaidroja pārvaldes darbiniece?

Šos un citus ar speciālā bērnu dārza "izglītības programmām" saistītos jautājumus turpināsim skaidrot – domē un arī Izglītības ministrijā.

Komentāri

  1. Kaut kas traks… tāpec ka,neviens negrib uzņemties atbildību..tiešām birokrātija

  2. Patiesībā situācija Tukumā ir vēl draudīgāka, jo par naudu tiek pirkstas vietas b/d, kur nav nekas jāmaksā, bet bērns ir vesels. Nauda jādod bērna ātrstam un rindas turētājam.
    Tukums korumpētības ziņā nav izņēmums.Tādēļ ļoti daudz slimo bērnu netiek tur, kur par viņiem rūpētos profesionālāk.

  3. Vēlējiet par Vienotību tā Jums visu savedīs kārtībā ,mēs pie tā nopietni strādājam ,redzat kā raiti risinām budžeta projektu nākošam gadam .

  4. Skaidrs pierādījums tam,ka padomju laiku ierēdnēm izglītības nodaļā ir pienācis laiks atbrīvot vietu jauniem,zinošiem un godīgiem darbiniekiem.

  5. Skaidrs pierādījums tam,ka padomju laiku ierēdnēm izglītības nodaļā ir pienācis laiks atbrīvot vietu jauniem,zinošiem un godīgiem darbiniekiem.

  6. Taurenītī iet man vairāki pazīstami veseli bērni no nebūt ne nabadzīgām ģimenēm, kas nevarētu samaksāt par parastu b/d. Tas nav normāli. Kurš var atbildēt, kā šie bērni tur tika?
    Izglītības pārvalde & Kazakova = sviests.

  7. Pirms pāris gadiem biju lieciniece manu kolēģu sarunai: "Vajadzētu manējo(ar to domāts bērns) dabūt "Taurenītī"
    Kādēļ?! – Viņš tač ir vesels!~
    "Bet tur jau viss ir par brīvu.
    Kā tad to var nokārtot?
    _Par naudu var visu. Par lielu naudu – vēl vairāk."

    Vesels bērns šogad beigs šo bd. Par viņu ir samaksāts. Bet laikam jau kādam bērnam ar problēmām vieta neatradās….

  8. jā, tas ir fakts.taurenītī iet "Kruto"vecāku bērni – , kuri ir "pataisīti"uz papīra par slimiem. tas jau sen zināms fakts, mīlīši!!! kur jūs dzīvojat? rozā pasaulītē?

  9. vajadzētu ierosināt dienesta izmeklēšanu – darbs inspekcijai…., jo dome jau tur ir iesaistīta – pie viņiem taisnību neuzzināsiet.

  10. Piekrītu pēdējam komentāram – par izmeklēšanu pārvaldē un arī neatkarīgu mediķukomisiju "Taurenīša " b;erniem – vai tiešām tās diagnozes ir atbilstošas dokumentos ierakstītajam.
    Bet arī es šaubos par Tukuma Domes ieinteresētību šo jautājumu cilāšanā, jo vairāki Domes darbinieki savus veselos bērnus, mazbērnus arī sūta šajā iestādē.

  11. Bet slimu uz "papiira" jau tikai dakteris var "uztaisiit". Beernu daarzs to nemaz nevar, lai kaadas naudas maksaatu!

  12. Jāsāk domāt, ka visi esam slimi!
    Kurš normāls vecāks gribēs, lai viņa veselais bērns apmeklē bērna dārzu, kurā ir patiesi slimi bērniņi? Veselajam bērnam ir jāattīstās, jāmācās jauna lietas, kamēr slimie bērniņi cīnās ar savām problēmām.
    Vecāki nedomā ne par saviem bērniem, ne viņu nākotni!

  13. Jāsāk domāt, ka visi esam slimi!
    Kurš normāls vecāks gribēs, lai viņa veselais bērns apmeklē bērna dārzu, kurā ir patiesi slimi bērniņi? Veselajam bērnam ir jāattīstās, jāmācās jauna lietas, kamēr slimie bērniņi cīnās ar savām problēmām.
    Vecāki nedomā ne par saviem bērniem, ne viņu nākotni!

  14. sjaadam beernam ir tikai maajmaaciiba, individuaalas nodarbes – nevis iestaade, kur taadi pasji zeperi ir, maate saka, ka skolaa pratiis sevii pasargaat, tad tagad jaasargaa ir maatei. kas taa par maati, kas par visus varu grib iegruust tik slimu beernu b/d? var apmekleet individuaali logopeedu, ja tas ir nepieciesjams. tik smaga diogonoze noteikti sjim b/d nav programmaa ierakstiita. kas nesiis atbildiibu par beernu – audzinaatajaa nevis tie, kas izleema vinju tur ielikt. es tiesjaam tos vecaakus nesaprotu un gjimenes aarstu, kursjs skaidri un gaisji nevar pateikt, ka nav vinjam pagaidaam vienaudzju barinjaa jaabuut, ka taa ir tiisja iespeeja savainoties. neapskauzju taas audzinaataajas un beernus, kas buus tajaa grupinjaa, jo vinjs jau buus tik pie rokas vedams un ko dariis paareejie 17? vai tai nav jaabuut maaminjai, kas sniedz roku savam 3gadniekam?

  15. ….Proti, to, ka bērniņiem, kuri sirgst ar šo smago ģenētisko kaiti, pat vienkāršs zilums vai cita necila trauma var izraisīt bīstamu iekšēju asiņošanu, kura, laikus nepamanīta, var izrādīties letāla….
    Par ko domā vecāki, ja ar tik nopietnu kaiti sirgstošu bērnu grib laist b/d, kas par viņu nesīs atbildību!!! " vienkāršs zilums" bērns var iegūt jeb kur un jeb kā, paslīd, nokrīt…..kamdēļ tik ļoti grib laist b/d, pašiem vecākiem apnicis vai noguruši visu laiku uzmanīt, ko iesāks citi bērni grupiņā, ja jau skolotāja uzmanīs visu laiku tik vienu bērnu….vai tiem citiem dome pieņems darbā jaunu skolotāju???? Vai citi bērni grupā paliks bez izglītības?

  16. Nē nu Tukums jau vienmēr ar kaut ko izceļās….nu jau vairs mums pat nav svarīga bērnu dzīvība…DROSMĪGA MĀMIŅA KO LAI SAKA…būtu labāk pati ieguldījusi virāk rūpes bērnu audzināšanā! Viņam tak tikai 3 gadi, lai tik aug vēl mājās mierīgā un drošā vidē…bet varbūt tas mammai vienalga!

  17. MĀTE KO TU DARI, cik tad dārgs tev ir tavs bērns?

    ( izkopēju i-netā)
    Hemofilija ir iedzimts, pārmantots asinsreces traucējums, no kura slimnieks cieš visu mūžu. Slimniekiem asins recēšana notiek lēni un nepilnīgi, kas ir bīstami ne tikai operāciju, bet pat niecīgu sadzīves traumu gadījumos. Visbiežāk asins izplūdumi notiek muskuļos un locītavās. Pēc atkārtotas asiņošanas locītavas un asinsvadi tajās kļūst viegli ievainojami un asiņošanas notiek arvien biežāk. Smagas hemofilijas gadījumā slimnieks, nesaņemot pienācīgu ārstēšanu, kļūst invalīds ar acīmredzamiem kustību traucējumiem. To izsauc rētas audos un locītavu deformācijas…

  18. Vēl maza piebilde…vai mēte pati vismār apzinās, ko viņa dara?

    Taču tiem, kam slimība noris smagi, neapturama asiņošana var būt pēc vismazākās skrambiņas, sasituma, īpaši ceļa locītavā, kā arī var būt pēkšņa asiņošana muskuļos un iekšējos orgānos. Asinsizplūdums locītavās ir smags bojājums un noris ilgstoši, bet asinsizplūdums smadzenēs ir grūti ārstējams un bieži vien beidzas fatāli.

  19. Es arī vispirms padomāju par to , cik droši ir laist bērnu uz dārziņu. Arī mājās nekas nevar garantēt pilnīgu drošību, bet jo īpaši dārziņā. Acīm redzot, ka ir situācijas, kad no malas dot padomus ir ļoti grūti. Bērnam ir vajadzīga vienaudžu vide un 3 gadi ir jauks vecums, lai uzsāktu apmeklēt pirmsskolu. Vai sabiedrība ir tiesīga šādus bērnus izolēt, nosodīt vecāku izvēli, vēl vairāk likt viņiem cīnīties par viņu tiesībām, bet nevis palīdzēt , iedrošināt un meklēt optimālo risinājumu bērnam.

  20. protams ir trraki izoleet, bet ne jau 18 beernu viduu, kur ir tikai 2 pieaugusjie. tad jau var meegjinaat runaat, lai mamma ar beernu vismaz pusdienu ir kopaa sjai grupinjaa. buus gan beerns drosjiibaa, gan starp beerniem, gan buus tas, ka sjii atbildiiba nebuus novelta uz vienas audzinaataaajas pleciem, jo Mezjiniece tur klaat neseedees.

  21. Solvita: atbildot uz tavu komentāru….rakstā netika minēts, ka sabiedrība viņu grib izzolēt.
    Man arī ir bērns 3 gadu vecumā, tas tiešām ir labs vecums, viņi ir droši un draudzīgi, kustās bez apstājas, skrien, lec un rāpjas kur vien var…:) Jā viņiem ir vajadzīga vienaudžu vide, bet atbilstoša šī bērna vajadībām, atbilstošas mantas, lai nevar savainoties, galdi, plaukti apaļiem stūriem, jo cik lasīju, pat sasitums var izraisīt iekšēju asiņošanu. Kamdēļ tieši bērnudārzs, kamdēļ māmiņa nemeklē iespējas apmeklēt vietas, kur var darboties ar bērniņu kopā, tur būs arī citi bērni un māmiņas…manuprāt, lieliska iespēja un pieredzes apmaiņa.:)

  22. Solvita un pārējās zosis! Es pazīstu šo ģimeni, jā pareizākais būtu ja māte varētu pati cauru diennakti uzraudzīt savu puisīti,bet šajā ģimenē māte ir vienīgā pelnītāja. Ja esat tik gudras dot padomus,tad paskaidrojiet,kā māte lai uztur sevi un bērnu invalīdu, ja nestrādās.Tēvs, kā parasti šādos gadījumos ir tālēs zilajās.

  23. !!!. Vai vienmēr vajag dzirdēt tikai sevi un nesaklausīt , ko citi saka. Runa iet par bērna dzīvību. Par kādu naudu to var nopirkt.

  24. Mans dēls apmeklē šo bērnudārzu jau otro gadu. Tur nav nekas savādāks kā citos dārziņos. grupā ir 15 bērni šogad jau vairāk. Skolotāja un auklīte kā visur citur. Atšķirība ir tāda ka tur ir logopēds, kurš strādā ar manu dēlu. Pirms tam apmeklējām " Vālodzīti". Bērni skrien, spēlējās, iet sportot….ko tur darīs puisītis kuram tas viss jānoskatās no malas…visa grupa būs apspiesta, jo tiks centrēta uzmanība vienam bērnam, es kā mamma esmu pret to, lai manam bērnam tagad vajadzētu ierobežot savas vēlmes, grupā viņam būs jābūt piesadzīgam neaizskarot citu, laukumiņā tik pat rāmam….

  25. Varbūt, neiedziļinoties atsevišķu indivīdu sarkastiskajos komentāros, piebildīšu, ka BĒRNUDĀRZS "Taurenītis" ir paredzēts tieši bērniem ar dažādām veselības problēmām. Ir skaidrs, ka logopēdiskā grupa ir izveidota vienīgi tādēļ, lai tajā savus bērnus sūtītu Tukuma sabiedrības "krējums". Kamēr mēs to nesapratīsim, nekas nemainīsies nedz sabiedrības attieksmē, nedz arī šo pēdējo komentētāju domāšanā. Kur problēma? Logopēdiskas problēmas – nav slimība!!!!! Tādēļ tie skrienošie, kustīgie mazuļi, kā dažas māmiņas te uzsvēra būtu vedami uz parastajiem bērnudārziem, kur nav SLIMO BĒRNU.

    Varētu diskutēt par šo jautājumu vēl un vēl, bet viens ir skaidrs – veselie vienmēr vēlēsies izolēt sevi no invalīdu sabiedrības. Ja tā domā vecāki, tad kāda domāšana ir sēta viņu bērnu galvās….!

  26. XXX…
    Es neesmu nekāds sabiedrības "krējums" esmu pārdevēja vienkāršs cilvēks. Un manam bērnam valodas traucējumi ir smago dzemdību dēļ. Šajā bērudārzā ir bērni ar īpašām vajadzībām pat uz invalīdu ratiņiem. Bet šim rakstā minētajam puisītm ir ļoti bīstama slimība ne jau apkārtējiem, bet viņam pašam ir bīstami atrasties daudzu bērnu sabiedrībā…un viņam ir vajadzīga individuāla pieskatīšana.

  27. Muļķības, nav vajadzīga nekāda individuāla pieskatīšana, murgs, kā Jūs varat runāt par lietām, kuras neizprotat… ! Izlasot visus komentārus, nākas secināt, ka tiesi vissarkastiskākie komentāri nāk no cilvēku puses, kuri neko nesaprot!

    Un ticiet vai nē, bet bērna māte tiešām apzinās, ko viņa dara! Iespējams, ka visvairāk satraukušies ir tieši bērnudārza audzinātāji:)!

  28. briesmas…., kas te notiek….?
    arī mans bērns iet TAURENītī. ariī neesmu no KRēJUMA un priecājos, ka mans bērns nupat jau var visas skaņas pareizi izrunāt.Par to paldies audzinātājām un logopēdei, kas jau 3 gadus str’ad’a arī ar manu bērnu. tur logopēde ir katru dienu klāt. privāti es kautko tādu nevaru atļauties.
    bet ,sim bērniņam, lai viss būtu labi ir atkarīgs tikai no mammas. No mammas lēmuma. 3 gados esmu pārliecinajusies un saprotu pedagogus, ka nevar katram nostāvēt klāt. tā ir realitāte. tur vajag klāt tad cilvēku tieši viņam

  29. Manuprāt, būtu nepieciešams painformēt bērna māti par šiem glupajiem komentāriem, lai zina, kādi dīvainīši viņu sagaida…

  30. manuprāt, ir variants, ka te sēž 2 un bliež pa pogām šito visu, lai tas kādam butu izdevīgi un lai aizvainotu cilvēkus, kuri nemaz nav vēl nekāda sakarā ar šo lietu
    tā jau ir latvieša nacionālais ēdiens ir LATVIETIS

  31. Mediķi:
    Es esmu bērnudārza audzinātāja un zini es saprotu par ko ir satraukušies pedagogi, jo arī viņiem ir bērni un ģimenes, gribētu zināt caur kādām tiesām māmmiņa izvazās tās skolotājas, ja kaut kas notiks, ja jau dēļ vietas b/d raksts avīzē labi ka vēl nav ziņots "Tautas balsij"…arī man ir bijis konflikts darbā par to, ka viens bērns otram iekoda vaigā. Es tik atblstu savas profesiju māsas!

  32. Man jūsu novadā dzīvo radi, tādēļ šad tad painteresējos, kas notiek Tukumā… Ar interesi izlasīju šo rakstu, jo esmu saskārusies ar šādu bērnu…!

    Vai to varētu nosaukt par pedagogu vai b/d audzinātāju, kas raksta šeit kometārus par lietām, kuras nesaprot… nu, nav jau viss tik melns, kā jūs te visu mālējat…. vai jūs maz zinat, kas jums te katram šobrīd ir svarīgāks! Visticamāk vislielākos nopēlumus – bērna mātei, izsaka tieši b/d audzinātājas. Tad būtu – pēdējais laiks iepazīties ar visu iespējamo informāciju interneta vietnēs, lai sagaidot bērnu, nepaliktu muļķa lomā….!

  33. Interesanti – vai šīs replikas tomēr Tukuma Domei liks izvērtēt tur notiekošo?

  34. Izlasīju šo rakstu un domāju, ka ja līdz šim vectēvs mazo pieskatīja, tad tas viņam jāturpina darīt līdz 5 gadu vecumam – NEKĀDU DĀRZIŅU. Par puisīša slimību lasīju vienā no Ievas Veselības žurnālā. Slimība tik tiešām ir smaga. Tādēļ, es kā mamma nedaudz paciestos un neapgrūtinātu audzinātājas un auklītes, lai visa uzmanība būtu veltīta tikai manam bērnam, it īpaši, ja ir cilvēks , kas viņu var pieskatīt. Noformējiet, ka vectēvs ir bērna asistents.

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *