Attaisno nacionālboļševiku Lindermanu

Rīgas Centra rajona tiesa šodien attaisnoja nacionālboļševiku Vladimiru Lindermanu, kurš bija apsūdzēts par neatļautu ieroču glabāšanu.

Rīgas Centra rajona tiesa šodien attaisnoja nacionālboļševiku Vladimiru Lindermanu, kurš bija apsūdzēts par neatļautu ieroču glabāšanu.

Vakar notikušajās tiesas debatēs prokurore lūdza atzīt apsūdzēto par vainīgu un sodīt viņu ar pusotra gada cietumsodu, savukārt Lindermana advokāte Jeļena Kvjatkovska savā aizstāvības runā vairākkārt norādīja uz paviršībām un nepilnībām izmeklēšanas gaitā.

Kā uzskata apsūdzība, Lindermans savā dzīvesvietā Rīgā, Pērnavas ielā, ir neatļauti glabājis trotilu un divus detonatorus. Drošības policijas (DP) veiktās kratīšanas laikā minētie sprādzienbīstamie priekšmeti atrasti iebūvēti klubkrēslā, kas bijis novietots dzīvoklī, kurā mitinājies ne tikai pats apsūdzētais, bet arī viņa bērni un tuvinieki. Tā kā uz Lindermana izmazgātā krekla vēlāk atrasti mikroskopiski trotila putekļi, apsūdzība uzskata, ka tieši viņš bijis tas, kas sprāgstvielas noslēpis krēslā.

Apsūdzētais kategoriski iebilst pret prokuratūras argumentiem, norādot, ka viņš nebūtu glabājis sprādzienbīstamos priekšmetus krēslā, kurā spēlējas viņa bērni, tomēr ekspertīzē konstatēts, ka minētie priekšmeti būtu eksplodējuši tikai pie ārkārtīgi lielas fiziskā spēka iedarbības. Arī šim apsūdzībai par labu vērstajam argumentam Lindermans oponē, norādot, ka praktiski jebkādas trotila uzglabāšanas gadījumā apkārtējie cilvēki ir pakļauti riskam, bet viņš ar savu ģimeni nebūtu tā rīkojies.

Lindermans uzskata, ka sprāgstvielas viņa dzīvesvietā varētu būt ievietojis kāds cits. Viņš norāda, ka, iespējams, tā bijusi provokācija no DP puses. Advokāte tiesas debatēs pieminēja arī to, ka apsūdzētais pirms sprādzienbīstamo vielu atrašanas pazaudējis somu ar savas dzīvesvietas atslēgām, līdz ar to "iegāzt" Lindermanu, paslēpjot viņa dzīvoklī trotilu, varēja praktiski jebkurš apsūdzētā nelabvēlis. Prokurore gan neizprot, kādēļ Lindermans tādā gadījumā nenomainīja dzīvokļa slēdzeni, kā to pēc atslēgu nozaudēšanas, viņasprāt, darot vairums cilvēku.

Aizstāvība uzskata, ka krimināllietā prokuratūrai ir "pilnīgs pierādījumu trūkums" un pirmstiesas izmeklēšanas gaitā nav novērstas visas šaubas, lai "noskaidrotu patiesību", piemēram, nav konfiscēts klubkrēsls, kurā tika atrastas paslēptās sprāgstvielas, nav pārbaudītas dzīvokļa durvis, lai noskaidrotu, vai pa tām kāds nav mēģinājis prettiesiski iekļūt, lai noslēptu apsūdzētā dzīvoklī trotilu un detonatorus, kā arī nav pārbaudīta citu mitekļa iedzīvotāju saistība ar atrastajām sprāgstvielām.

Lindermans savu vainu pilnībā neatzīst. Ja apsūdzēto atbrīvos no apcietinājuma, sākotnēji viņš plāno apmesties pie savas mātes, kas dzīvo Rīgā, Maskavas ielā, bet turpmākās nākotnes plāni Lindermanam vēl nav pilnībā skaidri.

Kā ziņots, sākotnēji Lindermanu prokuratūra apsūdzēja par noziedzīgiem nodarījumiem, kas paredzēti Krimināllikuma 233. un 81.pantā. Viņam tika inkriminētas trīs nozieguma epizodes, taču uz tiesu tika nosūtīta tikai lieta pēc Krimināllikuma 233.panta 3.daļas par vienu nozieguma epizodi.

Kā iepriekš skaidroja Ģenerālprokuratūras preses pārstāvis Andrejs Vasks, krimināllieta pārējā daļā pret viņu izbeigta, taču prokuratūra ir izdalījusi jaunu kriminālprocesu pēc abiem iepriekšminētajiem likuma pantiem un nodevusi to tālākai izmeklēšanai DP. Tas nozīmē, ka prokuratūrai trūka materiālu Lindermana vainas pierādīšanai par aicinājumu vardarbīgi gāzt Latvijas valsts varu un vienai epizodei, kas saistīta ar ieroču nelikumīgu glabāšanu, taču, tā kā pats fakts ir noticis, tas jāturpina izmeklēt.

LETA jau ziņoja, ka Lindermans, kurš pazīstams arī ar iesauku Ābels, šā gada februārī tika aizturēts Krievijas galvaspilsētā. Maskavas Izmailas rajona tiesa nolēma, ka Lindermans deportējams no valsts, jo viņš pārkāpis vīzu režīmu – ilgstoši atradies Krievijas teritorijā bez atbilstošiem dokumentiem.

Uz Latviju Lindermans tika deportēts 19.martā. Patlaban viņš atrodas apcietinājumā.

Lindermans atradās starptautiskajā meklēšanā par aicinājumiem vardarbīgi gāzt Latvijas valsts varu.

Viņš Krievijā bija aizturēts jau vairākkārt, solot viņu izdot kriminālvajāšanai Latvijai, taču iepriekš nezināmu iemeslu dēļ tas netika izdarīts.

Lindermans Krievijā ieradās 2002.gada novembrī, lai kā galvenais liecinieks piedalītos nacionālboļševiku partijas līdera Eduarda Ļimonova tiesas procesā. Tiesā Lindermans paziņoja, ka viņš ir teksta "Otrās Krievijas teritorija" autors. Šā teksta dēļ Ļimonovam bija izvirzītas apsūdzības. Dažas dienas pēc Krievijā notikušā tiesas procesa Latvijā tika apcietināti vairāki nacionālboļševiku organizācijas biedri, kā arī veikta kratīšana Lindermana dzīvoklī, kur atrastas sprāgstvielas.

Lindermans vērsās pie Krievijas prezidenta Vladimira Putina, lūdzot viņam piešķirt Krievijas pilsonību, taču tā viņam tika atteikta.

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *