Rozālija, Roze
Foto: Agris Jansons

Atrasts Spirgus muižas leģendārais piemineklis /FOTO, VIDEO/

Autors: Sandra Ieviņa
Twitter
FaceBook
print
2014. gada 28. oktobris 08:32

Teika stāsta, ka Spirgus baronam reiz nogrimusi pils. Tajā vietā, kur pils nogrimusi, esot uzcelts stabs ar uzrakstiem. Kad kāds spēšot izlasīt to, kas uz staba rakstīts, pils celšoties augšā. Barons šīs nogrimušās pils vietā cēlis jaunu muižu. Kad vaicāts, vai muiža gatava, viņš allaž teicis, ka nav, jo baidījies, ka celtne atkal netiek nogremdēta. Tā katru gadu barons uzcēlis klāt pa vienai ēkai, līdz bijis gatavs vesels ciems.

Slampenieki zina vēl daudz nostāstu par kādreiz slaveno Spirgus muižu. Ir arī dokumentāli pierādījumi, ka tāds akmens ar uzrakstu reāli eksistējis. Arī Imants Lancmanis, kurš ir pētījis Spirgus muižas vēsturi un apbūvi, piemin akmeni un raksta, ka šis ir viens no dīvainiem gadījumiem, kad teika nav gluži bez pamata.

Un tā biedrība «Savai Slampei» nolēma sarīkot ekspedīciju, lai atrastu šo vēstures liecību. Apmēram 20 entuziasti sestdien, 25. oktobrī, samērā ātri Spirgus purva malā uzgāja akmeni, uz kura, pēc sūnu notīrīšanas, tiešām varēja saskatīt uzrakstu. Vācu valodā teksts skan: DENKMAL DES IM SEE VERSUNKENEN HAUSES. Tulkojot: PIEMINEKLIS EZERĀ NOGRIMUŠAJAI MĀJAI. Vienīgajā fotogrāfijā, kas bija mūsu rīcībā, var redzēt, ka piemineklis kādreiz bija kā akmens krāvuma piramīda. Šobrīd tas gulēja zemē, ieaudzis sūnās. Kopīgiem spēkiem mums izdevās akmeni atkal pacelt stāvus un nostiprināt. Aplūkojot 1925. gada Spirgus muižas plānu, var konstatēt, ka toreiz uz pieminekli veda ceļš ar tiltu pār kādreizējo Spirgus ezeru. Iespējams, ka šo ainavisko plānojumu var arī atjaunot. Tas ļautu šo vietu, kas apvīta tik daudz romantiskām teikām, saglabāt nākamajām paaudzēm.

Akmeni atradām, uzrakstu izlasījām, bet pils augšā neuzcēlās. Burtiskā nozīmē neuzcēlās. Mēs ceram, ka katrs darbs, ko biedrība dara sava pagasta vides un cilvēku labā, ir īpašas – garīgas atjaunotnes pils būve, kurā ik ”akmens” stiprina piederības sajūtu savam pagastam.

Birkas: ,


Komentēt

Komentāru secība: dilstoši

  1. Vetis teica:

    Slampes aktīvistiem- Uzvarai sveiks!

  2. ntz.lv ntz.lv teica:

    Visi mēs malači

Pasākumu kalendārs

2019.07.18 | 15:00

Pasākums bērniem Viesatu bibliotēkā 

2019.07.19 | 11:00

Svētki Pūrē 

2019.07.19 | 17:30

Velobrauciens Kandavā 

2019.07.19 | 19:00

Koncerts un izstāde Irlavā 

2019.07.20 | 9:30

Sporta svētki Pūrē 

Visi pasākumi
Jaunākās galerijas
Mēness kalendārs
Jūlijs
Atvērt kalendāru
Horoskopi
Auns Vērsis Dvīņi Vēzis Lauva Jaunava Svari Skorpions Strēlnieks Mežāzis Ūdensvīrs Zivs Visi horoskopi
Facebook.com
Neatkarīgās Tukuma Ziņas iekš tā Facebook.com
Draugiem.lv
Eirokalkulators

coloring.cool