Agris Jansons

Pie Zelmeņa skolas atrod vācu karavīru apbedījumus

20. jūnijā pazudušo karavīru meklēšanas vienības «Leģenda» biedri pie bijušās Zelmeņa skolas Vecmokās atraka un eshumēja septiņus vācu armijas karavīrus.

20. jūnijā pazudušo karavīru meklēšanas vienības «Leģenda» biedri pie bijušās Zelmeņa skolas Vecmokās atraka un eshumēja septiņus vācu armijas karavīrus.

Kara laikā skolā bijis ierīkots vācu armijas sanitārais punkts un blakus tam apbedīti mirušie karavīri. Par to, ka kaut kur pie skolas ir apbedījumi, bija dzirdējuši daudzi, līdz beidzot vietējais iedzīvotājs, Zelmeņa skolas absolvents Igors Jotčiks esot nolēmis, ka karavīri jāatrod, lai pārapbedītu svētītā zemē. Precīzas vietas meklējumos palīdzējuši daudzi vietējie, kā arī skolas jaunais īpašnieks Intars Miķelsons. Leģendas bijušas vairākas – apbedījumā esot no četriem līdz 12 karavīriem un viņu vidū arī kāda sieviete. Realitātē, apbedījumu atrokot, tajā atrastas septiņu cilvēku mirstīgās atliekas, četriem no tiem bija arī identifikācijas žetoni  – viens alumīnija, trīs no cinka. Pēc tiem Vācijā centīsies noteikt mirušo personības. Jāpiebilst, ka viens no skeletiem bija ar smalkākiem kauliem, bet arī pie tā tika atrasts identifikācijas žetons, tāpēc, ticami, ka mirusī nav vis sieviete, bet kāds maza auguma kareivis.

Pagājušā gadsimta 60. gados šajā vietā bijuši ierīkoti skolas izmēģinājumu lauciņi, bet drīzumā šeit būšot sakopta meža pastaigu taka, – sola I. Miķelsons.

Savukārt vienības «Leģenda» pārstāvis Jānis Millers pastāstīja, ka karavīru mirstīgajām atliekām vispirms  tiks veikta ekspertīze un tad tās, visticamāk, tiks pārapbedītas Saldus vācu karavīru kapsētā – šobrīd lielākajos vācu karavīru kapos Latvijā.

Komentāri

  1. Jau tad kad tur bija skola. visi zināja par šiem apbedījumiem, vienu brīdi skolniekiem pat tie bija jākopj! Domāju, ka drīzāk šo varētu saukt par atrakšanu, nevis atrašanu.

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta.