Viesatās izaugusi milzu liepene jeb dūmainā aplocene

Jautā lasītājs: – Viesatu dabas takā uzgājām milzīgu sēņu pusapli. Vai nevarētu noskaidrot, kas šis ir par dabas brīnumu?

Jautā lasītājs: – Viesatu dabas takā uzgājām milzīgu sēņu pusapli. Vai nevarētu noskaidrot, kas šis ir par dabas brīnumu?

Redakcija: Mikoloģe, Latvijas Dabas muzeja Botānikas nodaļas vadītāja Inita Dāniele: “Šī ir liepene jeb dūmainā aplocene (arī piltuvene, Clitocybe nebularis (Batsch: Fr.) P. Kumm. (syn. Lepista nebularis (Batsch: Fr.) Harmaja), kas ir ēdama vēlā rudens sēne. Šogad sastopama īpaši daudz. Tik lielas gan ēšanai ir par vecām!”

Sēnei ir 6 līdz 15 cm plata cepurīte (attēlā redzamajai – vismaz 25 – 30), jaunai sēnei izliekta ar ieritinātu malu, vecai – plakana, bālganpelēka, brūni pelēka, bieza, gluda. Mīkstums – balts, ar garšvielu smaržu un garšu. Sēnes lapiņas ir gaiši dzeltenīgi pelēkas, ciešas, viegli no cepurītes atdalāmas, mazliet gar kātiņu nolaidenas. Kātiņš parasti 5 līdz 10 cm garš, 1,5 līdz 3 cm resns, pie pamata – ar bumbuļveida paresninājumu, gaiši pelēks, bieži šķiedraini rievains. Mēdz augt prāvās vai pat ļoti lielās grupās. Ēdama pēc novārīšanas. Dažiem cilvēkiem izraisot alerģiskas reakcijas.

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *