Svinam Dainu tēva dzimšanas dienu

31. oktobrī mūsu nācijas un arī novada lepnumam – Dainu tēvam Krišjānim Baronam – apritēs 185 gadi. Viņš dzimis Struteles muižas vagara Jura Barona un viņa sievas Eņģeles ģimenē. Lai gan Strutelē K. Barons pavadījis tikai mazu pirmos divus savas gadus, šīs vietas iedzīvotāji vienmēr ir lepojušies ar savu novadnieku.

Reiz te bijuši piemiņas vietas un Dainu tēva vārdā nosauktā skola, pie tās plāksne un pašā skolā arī piemiņas istaba… Un arī šajā sestdienā ikviens tiek aicināts atzīmēt izcilā folklorista jubileju . Kā stāstīja Viesatu pagasta bibliotekāre Sandra Šteina, kas ir K. Barona vēstures lietu glabātāja viņa dzimtajā pusē, Viesatās ir novadpētniecības istaba, kurā ir apskatāmas Krišjānim Baronam veltītas planšetes, grāmatas un dažādi priekšmeti, kas saistīti ar tautas dziesmām un šo materiālu krājums arī katru gadu tiekot papildināts. Taču Piemiņas akmens, kas savulaik netālu no Kr. Barona skolas par godu šai izcilajai personībai uzstādīts 1985. gadā, gan vairs negozējas ar tik lielu spozmi, kā tas bija laikā, kad skolā vēl varēja dzirdēt bērnu čalas, jo tagad tas atrodas privātīpašumā… Taču jubilejas reizē un arī šobrīd apkārtne tiek sakopta un visi interesenti tiek aicināti pulcēties, lai aizdegtu svecītes un noskaitītu savu mīļāko tautas dziesmu.

 

Pasākuma programma:

31. oktobrī Strutelē – Krišjāņa Barona dzimtajā pusē – ar atceres pasākumu tiks atzīmēti Dainu tēva 185. jubileja. 13.00 – Svētbrīdis Struteles baznīcā, ko vadīs mācītājs Jānis Saulīte, piedalīsies Viesatu folkloras kopa «Viesi».

No 14.00 līdz 15.00 Kr. Baronam veltīts atceres brīdis pie piemiņas akmens Struteles muižā un Imanta Ziedoņa lielozola. Piedalīsies Viesatu folkloras kopa «Viesi» un Jaunpils dzejdari. Tiks veidots ziedu raksts, tādēļ ikviens aicināts ņemt līdzi svecīti vai ziediņu, ar ko pušķot Kr. Barona akmens pakāji, un izvēlēties savu tautas dziesmu, kuru skandēt vai izdziedāt kopīgajā svētku pasākumā. No 15.30 līdz 16.30 ciemošanās Viesatu pagasta novadpētniecības istabā. 17.00 – Barona un Bēthovena koncerts Jaunpils novada «Kārkliņos». Piedalīsies: Viesturs Virmants Miķelsons (klavieres), Alīna Briede (klarnete), Kristiāna Krūzmētra (klavieres) un Alma Anete Miķelsone (čells). Programmā skanēs J. Mediņa Daina klavierēm, Ludviga van Bēthovena trio klarnetei, čellam un klavierēm u.c. Sakarā ar ierobežoto vietu skaitu apmeklētājus lūdzams pieteikties, rakstot whatsApp 29247413 vai e-pastā iie@inbox.lv

Visas dienas garumā par atsevišķu samaksu būs iespēja piedalīties radošajās darbnīcās biedrībā «7 balles». Kontakti: Kaspars Brikulis (29211988) vai Anete Krūmiņa (26229076). Kā arī Jaunpils muzeja ekspozīciju zālē būs apskatāma izstāde «No Struteles zemniekdēla līdz Dainu tēvam» (skatāma no 27. oktobra līdz 27. novembrim). Uz pasākumu kursēs arī autobuss: Jaunpils – Viesatas – Struteles baznīca – Viesatas – Jaunpils. Dalību braucienam pieteikt Jaunpils muzejā pa tālr. 20223423 vai Viesatu bibliotēkā pa tālr. 28352654. Covid-19 izplatības ierobežošanai pasākuma dalībniekiem lūgums lietot sejas maskas un ievērot 2 metru distanci.

Komentāri

 1. Man patiess prieks lasīt/uzzināt, ka Krišjānis Barons patiesi dzīvo latvju tautas atmiņā. Jā, šī dzīvošana tautā ir nopelnīta ar neatlaidīgo darbu ,apkopojot un sistematizējot latviešu tautas dziesmas, kuras dzīvo un dzīvos mūsos…..
  .
  viņš ir aizgājis? nē viņš tepat tuvu.
  caur zvaigznīti. caur elpu. caur neko.
  es jūtu mīļu gaišu acu pāri
  kas labvēlīgi mani uzlūko.
  un pāskata vai audzējam. vai kopjam.
  un vai lielā dainu puķe plaukst.
  ne svētku skaistumam. ne svētku godiem.
  bet sirdī paša viducītī
  draugs.

  ar to es gribu teikt: mums dziļas saknes. tev sirdī brāl.
  un tavās domās mās.
  roc cik vien dziļi rakdams – visur saknes. tik visur
  cik vien tauta atceras.
  tik dziļš ir mezglojums ko Barons sējis. nu tālāk jāsien
  man. un tev. un mums.
  no dziesmiņas. no teikas tēva teiktas
  uz mums nu plūst
  gaišs sakņu starojums.
  /Maija Laukmane. Fragments no “Veltījums Krišjānim Baronam”
  1985. g. 10. – 12. marts gr. “Pilsētas grāmata” 206. lpp. Talsi, 2013./

 2. Tuvojas valsts svētki – Lāčplēša diena. Šajā laikā atcerēsimies mūsu tautas varoņa Lāčplēša varoņdarbus, kā Lāčplēsis varonīgi cīnījās pret iebrucējiem – krustnešiem un kristīgajiem misionāriem. Katrā no mums dzīvo Lāčplēsis (izņemot baznīcēnus, jo tie skeptiski raugās uz pagāniem). Lāčplēsis ir mūsu brīvības alku un latvietības iemiesojums. Lāčplēsis ir īstens Latvju Dievu dēls. Lāčplēsis ir visas latvju tautas aizsargs. Godinot mūsu senču spēku, iedegsim svecītes pie loga. Divas asins sarkanas un vienu baltu. Šajā laikā būsim pateicīgi katram tautietim, kurš ar saviem darbiem un vārdiem aizstāv latvietību un latviešu tautu. Noliksim mežā uz svētakmeņa rupjmaizes klaipu un alus kausu par godu mūsu aizgājušo karavīru dvēselītēm. Ziedosim sauju monētu ugunskurā par godu Lāčplēsim – mūsu tautas aizstāvim! Piedosim mūsu valdībai tās kļūdas un noziegumus pret tautu. Aizmirsīsim aizvainojumu pret savu valsti. Nedzīvosim pagātnē, raudzīsimies nākotnē. Domāsim par mūsu valsts attīstību un labklājību nākamajos gadu simteņos. Leposimies ar savu latvietību, brīvību un senču gudrību. Turēsim cieņā senlatvju spēka zīmes. Lūgsim Latvju Dievus par savu labklājību, valsti un cilvēkiem. Lūgsim Pērkonu – Debesu Tēvu – lai Pērkons aizsargā mūsu mīļās zemītes cēlās robežas! Pateiksimies Latvju Dieviem par mūsu burvīgo valsti! Latvija ir Latvju Dievu dāvana mums. Lai slavēti Latvju Dievi mūžīgi mūžos!
  Ar mīlestību pret Latviju, Skolnieciņš no svētbirzs [Latvju Dievu dēls]
  [Latvju Skaudības Dievs]
  ©Skolnieciņš 1999-bezgalība 😉
  #saticība #mīlestība #LatvjuDievuSvētība #Latvija #brīvība #Lāčplēšis

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *