Rūta Fjodorova

Novērtē Jaunpilī augušos trušus

Daudziem lauksaimniekiem, neatkarīgi no tā, vai viņi pieder lielsaimnieku kārtai vai iesaistījušies dažādās maza apjoma nozarēs, pavasaros un rudeņos ceļš mērojams uz Lauksaimniecības izstādi Rāmavā. Jau 28. reizi tajā tikās lauksaimniecības, mežsaimniecības, vides veidošanas un labiekārtošanas speciālisti un interesenti. Rāmavas izstādes ir arī tikšanās vieta šķirnes trušu audzētājiem. Šķiet, ka mūsu novados interese par trušu audzēšanu ir gājusi mazumā, jo Latvijas šķirnes trušu audzētāju saimniecību sarakstos agrāk zināmās saimniecības vairs neredzam. Tomēr ir prieks, ka šķirnes trušu audzēšanai pievērsusies Elīna Ķilda no Jaunpils.

Viņa ar saviem trušiem piedalījās arī izstādē. Meitenes sapnis ir attīstīt savā saimniecībā trušu fermu, iesējams, arī varbūt kādreiz varētu arī uzņemt tūristus. Elīna darbojas Jaunpils-Viesatu mazpulkā. Viņa stāsta, ka mazpulku vadot ļoti laba skolotāja Līga Bierande, kura prot ieinteresēt skolas bērnus visās mazpulku aktivitātēs. Par nākotnes profesiju Elīna vēl nav izlēmusi, bet, iespējams, tas būs kaut kas, kas saistīts ar veterinārmedicīnu. Pašlaik Elīnai palīdz un viņu atbalsta gan tētis, gan mamma – Uldis un Mairita Ķildas. Viņiem ir saimniecība «Zvirgzdiņi», kur kopjams piena lopu un gaļas lopu ganāmpulks, saimniecībā tur arī mājputnus. Tādējādi darba dienas steidzīgas aizrit visai ģimenei. Elīna mācās Jaunpils vidusskolas 7. klasē, bet dzīvo Strutelē. Meitene rūpējas par 40 trušiem. Viņai ir Kalifornijas, Tīringas un Vīnes zilo šķirnes truši. Elīna saka, ka viņai vislabāk patīkot Vīnes zilo trušu šķirne, jo šie truši esot vismierīgākās dabas.

Šī ir sestā reize, kas Elīna piedalās trušu izstādē. Jautāta, vai nemīlīgajos laika apstākļos nav nosalusi, viņa saka: jau zinājusi, ka būs auksts, un piemēroti saģērbusies.

Rāmavas izstāde Elīnai bija veiksmīga. Viņa uz to atveda 18 šķirnes trušus un sešiem no tiem uzradās pircēji. Viens šķirnes trusis vidēji maksā 25 vai 30 eiro, ir arī dārgāki. Par piedalīšanos Rāmavas izstādē Elīna saņēma kausu un diplomu, kā arī uzaicinājumu novembrī ar pašas audzētajiem trušiem piedalīties Eiropas lielākajā sīkdzīvnieku izstādē Čehijā. Elīnai vienīgajai izstādē bija Tīringas šķirnes truši, kā arī ciltsdarbs, ko viņa veic, tika augstu novērtēts.

Jautāta, kas rosināja nodarboties ar šķirnes truškopību saimniecībā, Elīna atbild, ka tā bijusi pašas iniciatīva. Jāpiebilst, ka meitene piedalās arī Lauksaimniecības konsultāciju un izglītības centra rīkotajā konkursā, kur ieguva ceturto vietu un daudz labu draugu un domubiedru. Elīnai ir iecere piedalīties konkursā atkārtoti, lai iegūtu finansējumu savai saimniecībai. Viņai mērķis ir visus trušus dabūt zem jumta. Nu jau kūts tā kā būtu, bet vēl nepieciešami līdzekļi, lai to atbilstoši iekārtotu. Tāpēc vēlam uzņēmīgajai meitenei veiksmi mācībās, gaidāmajā izstādē Čehijā un konkursos!

 

Vairāk par izstādē redzēto lasiet otrdienas, 8. oktobra, laikrakstā ŠEIT=> 

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *