Ar draudzību par veselību

Šonedēļ Jaunpils vidusskolas gaiteņos var dzirdēt runājam dažādās mēlēs. Bet ne tādēļ, ka izsludinātas īpašas "svešvalodu dienas" – vienkārši piekopt veselīgu dzīvesveidu un iepazīt vietējo kultūru, skolas dzīvi Jaunpilī sabraukuši ārzemju viesi no citām Eiropas valstīm.

Šonedēļ Jaunpils vidusskolas gaiteņos var dzirdēt runājam dažādās mēlēs. Bet ne tādēļ, ka izsludinātas īpašas "svešvalodu dienas" – vienkārši piekopt veselīgu dzīvesveidu un iepazīt vietējo kultūru, skolas dzīvi Jaunpilī sabraukuši ārzemju viesi no citām Eiropas valstīm.

Novadā 32 ārvalstu viesi

Jau rakstījām, kā martā jaunpilnieki viesojās un ko redzēja Ungārijā, Budapeštā. Bet trešdienas pēcpusdienā «Rīgas» lidostā ciemiņus, kas «Comenius» programmas ietvaros nodarbojas ar starptautisku sakaru dibināšanu, sagaidīja vietējā delegācija. Kopumā Latvijā ieradās 32 skolēni un viņu skolotāji no piecām dažādām valstīm – Ungārijas, Polijas, Austrijas, Vācijas un kaimiņzemes – Lietuvas. Jau vēlāk, daloties lidojuma pieredzē, ārzemju viesi salīdzinājuši un secinājuši, ka ceļu izmaksu atšķirības bijušas ievērojamas, jo, ja vācu skolnieciņi līdz Latvijai atvizināti par nieka 100 eiro (par visiem pieciem projekta dalībniekiem), tad ungāriem šis prieks izmaksājis ievērojami vairāk – tuvu tūkstotim. Vairāk gan mūsu valsts galvaspilsētu, ne tikai lidostu, plānots viesiem izrādīt īsi pirms projekta posma Latvijā noslēguma jeb 10. maijā. Bet līdz tam – notiek aktīva savstarpējo sakaru nostiprināšana tepat, Jaunpilī. Pedagogi tiek izmitināti Tukumā, bet jaunieši, kas 11 līdz 15 gadu vecumā, apmetušies jaunpilnieku ģimenēs.

Pārbiedē lietuviešus

Oficiālā projekta atklāšana ar svinīgām uzrunām un pat ar Eiropas Savienības himnas atskaņošanu notika 6. maija rītā vidusskolas pagalmā. Bet īstās aktivitātes sākās mazliet vēlāk Kartavu kalnos, kur visi sabraukušie tika sadalīti sešās komandās un iedzīti mežā – baudīt apkārtni un meklēt desmit jau iepriekš sagatavotās "stacijas". Uz laiku gan nevienam pa Jaunpils mežiem nelika skriet, jo svarīgākais jau bija rast katras komandas iekšienē kopīgu valodu – tā, lai varētu izpildīt visus meža takās apslēptos uzdevumus. Skolotāji Dace Adiņa, Artūrs Zaremba un Ineta Miķelsone bija krietni papūlējušies, lai izveidotu dažādas šķēršļu joslas, piemēram, virvju taku pāri upei u.tml. Sacensību dalībniekiem bija jāiemanās arī tādās meža pārgājienu zinībās, kā ugunskura iekuršanā, telts celšanā un pat pirmās palīdzības sniegšanā. Kā vēlāk atzina lietuvieši, viņiem pirmās palīdzības apmācība nenotiekot tādā līmenī, kā Jaunpilī, tādēļ, kad meža vidū ieraudzījuši prasmīgi savu lomu spēlējošus "cietušos", iesākuma izbīlī pat nodomājuši, ka viss notiek pa īstam…

Pēc kārtīgas sportiskas pastaigas mežā visi atkal satikās pie ugunskura, kur tika cienāti ar siltu zupu, kā arī ar tikko ceptām desiņām un kartupelīšiem, karstiem dzērieniem. Bet dienas otrajā pusē viesi tika izklaidēti viduslaiku garā – varēja iemēģināt roku cirvja mešanā, loka šaušanā un izbaudīt pārējo programmu, ko nu Jaunpils pilī piedāvā.

Draudzību turpinās

Vakardienas pasākumu plānā dalībniekiem bija savas valsts, pilsētas un skolas priekšā stādīšana. Piemēram, jaunpilnieki viesiem izrādīja Latvijas dabu fotogrāfijās. Bet šodien notiks koncerts, kurā uzstāsies skolu kolektīvi, kā arī vidējās paaudzes dejotāji, kuru taču apmāca skolas direktors Jānis Liepiņš.

Nākamreiz projekta dalībnieki tiksies oktobrī Polijā, pēc tam – Austrijā, bet jau nākamā gada maijā – Vācijā, kur norisināsies projekta noslēgums. Tomēr kā izteicās J. Liepiņš: "Mēs noteikti atkal mēģināsim rakstīt jaunu projektu un vai nu meklēsim jaunus sadarbības partnerus, vai nostiprināsim draudzību ar jau iepazītiem skolu kolektīviem!"

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *