Olimpiskais spožums un tautas ciešanas

1940. gadā Baltijas valstīs un 1950. gadā Tibetā. Šim ir viens kopsaucējs – okupācija, 1950. gadā Mao Dzeduna sarkanās Ķīnas armija, nobruņota līdz zobiem ar Nirnbergas elpas kandidāta Staļina ieročiem, iebruka Tibetā. 1959. gadā tibetieši sacelšanās laikā gribēja nokratīt ķīniešu okupāciju, bet ko gan varēja viduslaiku ieroči pret mūsdienu armiju?!

1940. gadā Baltijas valstīs un 1950. gadā Tibetā. Šim ir viens kopsaucējs – okupācija, 1950. gadā Mao Dzeduna sarkanās Ķīnas armija, nobruņota līdz zobiem ar Nirnbergas elpas kandidāta Staļina ieročiem, iebruka Tibetā. 1959. gadā tibetieši sacelšanās laikā gribēja nokratīt ķīniešu okupāciju, bet ko gan varēja viduslaiku ieroči pret mūsdienu armiju?!

Turpat 60 gadus tibetiešu tauta, bagāta ar savu kultūru un reliģiju, smok zem okupantu jūga. Bet tautas pacietības mēram ir gals. Lhasā, pārējā Tibetā, Katmandu, Nepālā arī citur pasaulē sākušies nemieri. Tibetā oficiālā Pekina tos apspriež ar SS cienīgākām metodēm. Viņa Svētība dalailama XIV lūdz visu pasauli iestāties pret savas tautas genocīdu.

Te sākas divkosība un dubultā morāle no ES puses. Nupat Slovēnijā beidzās ES ārlietu ministru sanāksme, kurā piedalījās arī mūsu ārlietu ministrs M. Riekstiņš. Viens no punktiem bija boikotēt Pekinas Olimpiskās spēles. Teicās, ka spriedīšot par šo jautājumu. Diemžēl šī spriešana beigsies tad, kad par Tibetu un tās tautu rakstīs tikai vēstures grāmatās…
ES divkosība parādās vēl vienā faktā, proti, ES un tai skaitā arī Latvija nesen atzina Kosovas neatkarību, kurai nekad nav bijis sava valstiskuma, bet Tibetai ir bijusi valsts, savdabīga kultūra un reliģija. Šeit ir līdzība ar Atlantijas hartu, kuru kara laikā parakstīja ASV un Apvienotā Karaliste, bet kurai bija tualetes papīra vērtība.
Mēs esam apbrīnojami ātri aizmirsuši savu pagātni, kad no Eiropas demokrātijām un ASV gaidījām savu otrreizējo atzīšanu "de facto", jo "de iure" jau bija no Parīzes miera konferences laikiem.
Rezumējot gribu pateikt, ka Latvijas Ārlietu ministrijai jābeidz klačošanās politika, kas mums ir patikusi no baronu laikiem, un līdzīgi Igaunijas un dažu citu ES valstu prezidentiem jāboikotē Olimpiāde Pekinā, kur iekšpolitika maz atšķiras no sarkano khmeru diktatūras Kambodžā.
Ceru, – mūsu sportisti sapratīs, ka sports ir pakārtots jēdziens tautas brīvībai. Arī mums okupācijas laikā bija aizliegts sarkanbaltsarkanais karogs, bet mēs izcīnījām tam ērgļa lidojumu. Esmu pārliecināts, ka arī virs Tibetas skarbajiem, bet skaistajiem kalniem uzausīs brīvības saule!

Komentāri

  1. Tagad divkosība ir modē, drīz jau ķīnas vara sāks skatīties uz eiropas pusi lai kādu okopētu.

  2. Kads sakars Olimpiadei ar Ķinas valdošo partiju??? Nevajag jaukt sportu ar politiku! Un kada vaina komunismam ka idealoģijai???

  3. Tad kad atļāva rīkot olimpiādi Ķīnā,tāda Tibetes problēma nebija? Kur tad bija visi protestētāji?
    Tad kad sportisti ir ielikuši visus spēkus un līdzekļus,pēkšņi parādās problēmas? Vai nav aizdomīgi?
    Zinot to kā ar mums izrīkojās (dezinformēja) pirm Irakas kara,ļoti grūti ir pateikt.kā rīkoties.
    Varbūt tieši olimpiskās spēles Ķīnā ir tas,kas palīdzēs ķīniešiem vairāk saprast par Brīvās pasaules vērtībām un priekšrocībām.

  4. Jāsāk gatavoties Londonas olimpiādei :))))) Ziemeļīrija, Gibraltārs, Folklendu (Malvinu) salas, Britu Virdžīnas, pārdotā Hongkonga (Sjangaņa), Pitkērna….. sarakstu varēs taisīt garu :)))))

  5. Nu te daži komentētāji ir sarijušies ripas laikam, komunistu piekritēji afigeķ, aizmirsuši esiet kā mums gāja ko!!! Celmu bars!!!

  6. Tibetieši vienkārši mēģina pievērst uzmanību viņu brīvības centieniem un vēlmei tapt atkal neatkarīgiem! Un visu laiku tas ir gruzdējis, vienkārši saistībā ar šīm spēlēm tā viņiem ir lieliska iespēja savai problēmai šobrīd pievērst arī citus! Viņiem zaudēt nav ko – ja nu vienīgi savas dzīvības Ķīnas nožēlojamā režīma dēļ… Tiem, kas te spridžī nezinot, no sirds iesaku apsaktīties filmas "Septiņi gadi Tibetā" un "Kunduns"… Varbūt tad jūs sapratīsiet kaut ko vairāk… Par olimpiādi runājot – lai jau tie sportisti piedalās (man gan aptiktos ja viņi tomēr boikotētu, bet tas jau par daudz prasīts šķiet), bet oficiālajai valstu varai nekādā gadījumā nebūtu jāpiedalās nedz atklāšanas, nedz noslēgšanas ceremonijās…

  7. to cita

    Vienīgi skumji ir tas, ka līdz šim neviens pat neiedomājās par Tibetu un pēc olimpiādes arī vairs neatcerēsies to :(((.

  8. Lūk, lūk. Ja nu kāds te šobrīd jauc sportu ar politiku, tad tie ir brīvības "cīnītāji".

  9. Atšķirība no tevim, es esmu dzīvois arī Padomju laikos. Nesūdzejos uz dzīvi ne tad, ne tagad. Bet tadiem dauniem ka tu, vienmēr būs uz ko novelt savu trulumu.

  10. to rems, krievu laikos labi dzīvoja tie kas dirsas laizīja visiem, un tu laikam cik saprotu laizīji viss vairāk!

  11. Šie notikumi jau sen notiek ķinā, un visa pasaule to zin, bet rodas jautājums, ja zināja kapēc atļāva tur rīkot olimpiskās spēles?

  12. un kuri būtu tie "visi"? Tu pat nezini kā dzīvoja Padomju laikos:))). Un esmu pārliecināts, ka līdz šim domaji ka Tibets tie ir tikai kalni. Zaļknābis.

  13. Zaļknābis labi skan, varbūt tu pats tāds esi, tai visu skaitā varētu būt tādi kā tu, kam patīk veikalos rindās stāvēt un talonus krāt, piedevām vēl cilvēkus izsūtīt gnīda!

  14. Pieļauju, ka ļoti lielai daļai tibetiešu arī ir vienaldzīga neatkarība – ja ir paēdis tad viss ok un tagad ir diezgan bezcerīgi runāt par Tibetas neatkarību, jo ķīna gan politiski, gan ekonomiski ir uzaudzējusi muskuļus. Viņiem ir jāgaida moments kad 1) ķīnā pašā veidosies pārmaiņas (visticamāk), bet tas var aizņemt daudzus gadus 2) ķīna sabruks (mazas iespējas).
    Un vēl kas interesanti- šis jautājums nebija aktuāls 58 gadus un tiek pacelts tad, kad pasaulē sākās ekonomiskās problēmas.

  15. rindās un pa taloniem ieperkās tikai tādi ka taveie senči. Krievi jau cilvēkus neizsūtijā, sūtijā vietēie latvieši:))) Gnīdas pameklē sev starp kājām, no onanēšanas tas var paradīties:) čmoriks.

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *