Pirmais Ievas Zundas treneris – Aldis Čākurs

Pekinā norisinās 2008. gada vasaras olimpiskās spēles. Pēdējā brīdī startiem šajā forumā kvalificējās barjerskrējēja Ieva Zunda. Šoreiz uz sarunu aicinājām Ievas pirmo treneri Aldi Čākuru.

Pekinā norisinās 2008. gada vasaras olimpiskās spēles. Pēdējā brīdī startiem šajā forumā kvalificējās barjerskrējēja Ieva Zunda. Šoreiz uz sarunu aicinājām Ievas pirmo treneri Aldi Čākuru.

Ieva Zunda olimpisko normatīvu 400 m barjerskrējienā (56.50) izpildīja pēdējā mirklī, kad uzvarēja Valsts prezidenta kausa izcīņā (56.34). Vai ticējāt, ka Ievai izdosies izpildīt olimpisko normatīvu?

– Man tiešām prieks, ka Ieva tomēr piedalās Pekinas olimpiādē, uz ko viņa ļoti tiecās. Ja godīgi, es tiešām līdz pēdējam momentam ticēju, ka I. Zunda izpildīs šo normatīvu. Tas tāpēc, ka, piedaloties šī sezonas startos, viņa visu laiku bija tuvu olimpiskajam normatīvam (56.50), tikai par dažām simtdaļām atpaliekot no tā. Nedaudz Ievai "iegrieza" pārslimotā angīna, bet jauki, ka Valmierā, Jāņa Daliņa stadionā, sportiste saņēmās un normu izpildīja. Tam tā bija jānotiek! Esmu gandarīts par Ievu Zundu un viņas panākumiem. Viņa joprojām ir mana vienīgā audzēkne, kas piedalās olimpiskajās spēlēs.

Vai atceraties brīdi, kad Ieva bērnībā sāka trenēties vieglatlētikā?

– Jā, protams. Ieva pie manis uz treniņiem atnāca laikā, kad mācījās Tukuma 1. pamatskolas 3. klasē. Abas atnāca kopā ar vecāko māsu Elīnu, kas gan vieglatlētikā trenējās īsu laiku. Kā zinu, – Ieva agrā bērnībā daudz bija sportojusi, skrienot kopā ar vecākiem (I. Zundas mamma kādreiz skrēja garās distances un arī tēvs Ēriks nodarbojās ar sportu), tāpēc laikā, kad meitene atnāca uz treniņnodarbībām, viņa izcēlās ar fizisko izturību.

Tad jau, iespējams, nojautāt, ka Ieva Zunda nākotnē būs olimpiete (Ievai starts Pekinā būs viņas otrās olimpiskās spēles)?

– Pārsvarā ir tā, ka pašā sākumā, kad sportists tikai sāk trenēties, prognozēt viņa panākumus praktiski nav iespējams. Vienīgi, jā, Ieva izcēlās ar teicamu darba attieksmi un mērķtiecību. Atceros, ka sākumā Ieva pie manis skrēja garās distances (800 m un 1500 m distancēs), bet tikai vēlāk pārgāja uz īsākām.

Vai, jūsuprāt, Tukumā bez Anitas un Modra Liepiņiem un Ievas Zundas vēl ir vieglatlēti, kas būtu varējuši startēt olimpiskajās spēlēs?

– Savulaik ļoti talantīgs bija trīssoļlēcējs Mārcis Klepermanis, kas sportā varēja tikt ļoti tālu. Diemžēl M. Klepermanis no sporta jau ir aizgājis, lai strādātu citā jomā. Līdz ar to pierādās fakts, ka sportā izteikt prognozes ir ļoti grūti, jo nereti sportists ir talantīgs, bet, iespējams, ne tik mērķtiecīgs. Daudz kas atkarīgs ir arī no katra sportista motivācijas. Mūsdienās sportisti beidz startēt arī finansiālā aspekta dēļ, jo ne vienmēr, veidojot karjeru, viņi spēj uzturēt sevi un ģimeni. Bieži jaunieši no sporta aiziet arī tad, kad absolvē skolu un sāk studēt.

Vai jauno vieglatlētu vidū redzat vēl kādu talantu, kam nākotnē pa spēkam būtu realizēt lielus mērķus un panākumus?

– Te varētu nosaukt tukumnieku Mārtiņu Dakšu, kam es arī esmu pirmais treneris, bet kas šobrīd trenējas Rīgā. Viņš varētu sasniegt panākumus trīssoļlēkšanā. No meitenēm šobrīd varētu izcelt ļoti perspektīvo Ievu Bļusinu, kas skrien 100 m distancē, kā arī labi startē tāllēkšanā.

Ar kādām īpašībām jābūt apveltītiem jaunajiem vieglatlētiem, lai viņi sasniegtu vismaz Eiropas un Pasaules čempionātu līmeni?

– Parasti mēs – treneri – to redzam skolas vecumā, kad vieglatlētiem ir pirmie panākumi. Tomēr, ja rezultāti jau skolā ir viduvēji, tad, manuprāt, treniņus nav iemesls turpināt. Katram jaunajam sportistam ir jāatceras, kas sportā nevar strādāt ar 50% atdevi. Te ir jārukā uz visiem 100%. Turklāt sportošanu tomēr nevar savienot ar regulāriem ballīšu un diskotēku apmeklējumiem, kā arī alkohola lietošanu un smēķēšanu.

Cik audzēkņu šobrīd trenējas Tukuma Sporta skolas vieglatlētikas sekcijā?

– Šobrīd pie mums trenējas 30 jaunie vieglatlēti. Ja daži no viņiem kaut ko nākotnē sasniegs, es, protams, ļoti priecāšos.

Kādu vietu Pekinā prognozējat Ievai Zundai?

– Pekinas olimpiādi es un mani audzēkņi, protams, skatās LTV 7 kanālā.

Ieva 400 m barjerskrējienā uz starta izies 17. augustā, kad būs pirmais skrējiens. Ja viņai paveiksies, 18. augustā tukumniece startēs pusfinālā. Vai sapnis par pusfinālu ir reāls?! Šeit daudz kas atkarīgs no skrējiena dalībnieču izlozes un arī, neapšaubāmi, no veiksmes. Svarīgi arī tas, lai skriet netraucētu Ķīnas smogs. Ticu, – ja I. Zunda cīnīsies, viņas rezultāti Pekinā būs labi.

Komentāri

  1. KIKI un fux, jūs gan esat baigie dorņi! Skaudīgi un dumi. A, moška, no Mākoņiem? Tur jau tādi ronas…Vai otrs variants – esat no tizlajaiem tirliņiem, kas ”nosportojušies” pie teļļukiem, kules un nabas kasot plus aliņu trimpelējot…
    Meitēns tā pūlējās, zinu Ievu (pazīstu – tas būtu par daudz teikt) – godīga un ļoti uzcītīga. A jūs te. Mums tik mazā valstiņā par katru, kas līdz normatīvam aizvilcis, kas līdz Pekinai ticis, būtu jāpriecājas, bet jūs te, ka tik apd…. Un tādi – tizli un apd…. arī staigājam. Tādu kā jūs dēļ, ja kas.

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *