Kāpēc puiši mirst pirmdienās?

Kopā ar savu draugu pensionētu mediķi ,atcerējāmies pēkšņos nāves iemeslus,kas izskanējuši presē. Sev par pārsteigumu secinājām, ka lielākā daļa no tiem ir notikuši pirmdienās. Arī Nila Ušakova gadījums,kas gan beidzās laimīgi.

      Runa iet par jauniem cilvēkiem bez redzamiem veselības traucējumiem. Pie tam ne visos gadījumos bija tieša sirds apstāšanās. Tāpēc nosaucām to par pirmdienas pēkšņas nāves sindromu (PPNS).

Kāpēc tieši jauni cilvēki? Vairākumu no viņiem varētu pieskaitīt pie cilvēku grupas ar paaugstinātu altruismu- pšziedošanās – tendenci.Testosterona un adrenalīna lielās devas neļauj viņiem novirzīties no mērķa un traucē subjektīvi novērtēt savu veselības stāvokli.

Kopumā par šiem gadiem, atcerējāmies 3- 4 nāves gadījumus.
Pirmais,Iet bojā jauns puisis, kas bez pietiekoša nodrošinājuma, brīvdienās trenējas publiskā peldbaseinā. Treniņa mērķis- apgūt prasmi ,pēc iespējas ilgāk aizturēt elpu zem ūdens. Kas pats par sevi, bez vajadzīgā nodrošinajuma ir ļoti liels risks. Vairākas reizes aizturot elpu viņš samazināja organismā un smadzenēs skābekli. Aizturot elpu un iegrimstot ūdenī var viegli zaudēt samaņu. Tas ir piedzīvots spēlējoties, kad otrs saspiež krūšu kurvi vai viegli nospiež kakla vēnas pie aizturētas elpas. Ja tas notiktu uz grīdas un apkārt būtu apmācīti cilvēki,tad viss beigtos ar vieglu izbīli. Kad puisi pamanīja zem ūdens baseinā, un izceļot, veicot mākslīgo elpināšanu ,nekas vairs nebija izdarāms.
Otrais, mirst jauns cilvēks ,kas apgūst svešvalodas. Nāves iemesls – atrāvies trombs. Prelūdija varētu būt sekojoša. Atvadas no draugiem Latvijā. Nedaudz grādīgie,kas izsaukuši organisma atūdeņošanu. Ilgstoša sēdēšana transportā,dodoties uz nozīmēto valsti.Mazs šķidruma patēriņš. Asins sabiezināšanās .Sēdošas nodarbības. Kas arī veicināja tromba rašanos.
Trešais, pēc 3 km.krosa sportistam paliek slikti un viņš, neskatoties uz tūlītējiem pieņemtajiem mēriem mirst.
Pirmo iemslu minējām- mazs šķidruma pielietojums ,kas izsauc asins "sabiezināšanos". Asinis nav spējīgas iekļūt sīkajos kapilāros un nodrošināt audus ar skābekli.Sevišķi jūtīgas pēc skābekļa ir galvas smadzenes un sirds muskulis.
Otrais iemesls- ir organisma dehidratācija ar toksīnu uzkrājumu. Alkohols izvada no organisma daudz šķidruma.Šķidruma trūkums traucē inžu izvadīšanu no organisma. Aknas no alkohola ir "apdullušas" un neveic vienu no savām funkcijām-organisma atindēšanu.Stāvokli pasliktina arī gāzēto dzērienu lietošana. Ogļskābā gāze nav skābeklis un nokļuvusi organismā neveicina audu barošanu ar skābekli. Stāvokli pasliktina konservantu daudzums, ko satur gāzētie dzerieni. Arī kofeīns,kas sākumā veicina CNS uzbudinājumu,sabrūkot organismā nebūtu vēlams. Smēķēšana no vienas puses izsauc organisma nevajadzīgu mobilizāciju. No otras puses skābekļa vietā sarkaniem asins ķermenīšiem klāt pieķeras nevis skābekļa molekula bet tvana gāzes molekula.
Trešais iemesls ir bieži jaunības trakulībā negulēta nakts (sestdiena ,svētdiena).Tas neļauj organismam sakoncentrēt uzmanību uz savu sistēmu sakārtošanu un atpūtu.
Organisms kļūst ārkārtīgi jūtīgs pret jebkuru skābekļa trūkumu. Pietiek ar ciešu formas tērpa apkaklīti, spiedošu cepuri , kas traucē venozo atteci. Arī karstums,kas paplašina perifēro asins riti un atņem asinis(skābekli) smadzenēm un sirdij.
Vēl šajā kompleksā varētu minēt kārtīgas brokastis vai pusdienas. Tas arī veicina asins aizplūšanu no sirds un smadzenēm uz kunģa-zarnu traktu.
Visbeidzot jāmin arī intensīvi un ilgstoši priekštreniņi.Tā rezultatā organismā uzkrājas lielā daudzumā audu intensīvas darbības sabrukšanas produkti, kas no organisma izdalās lēnām. Visu minēto iemeslu kopa- dehidratācija, skābekļa trūkums, organisma intoksikācija, asins aizplūšana uz perifēriju un kaunģa-zarnu traktu- izsauc skābekļa un asins daudzuma trūkumu centrālajā asins rites sistēmā un sirds muskulatūrā. Rada nieru darbības traucējumus, bezsamaņu, komu un nāvi.
Ieteikumi. Neorganizēt sporta nodarbības ar lielām slodzēm pirmdienās. Veikt plašu, pastāvīgu un plānveidīgu izskaidrošanas darbu par organisma nepieciešamību pēc ūdens un atpūtas.Piemēram, braucot uz darbu pirmdienas rītā līdz darba sākumam jau pakāpeniski izdzert puslitru minerālūdeni. Protams ,ne jau gāzētos dzērienus. Aizliegt intensīvas fiziskās nodarbības bez kontroles un nepieciešamā pārtraukuma. Sākt fiziskās aktivitātes ne ātrāk, kā stundu pēc kārtīgas maltītes. Dodoties uz jebkuru nodarbību,arī rīta rosmi, līdzi jāņem negāzēts dzeramais ūdens. Aizliegt rīta rosmes pārvērst par intensīvajiem treniņiem. Jo tās notiek katru dienu.Veikt pulsa kontroli pirms fiziskajām nodarbībām un svinīgiem masu pasākumiem.Ja trenētam cilvēkam pulss ir 80 un vairāki sitieni minūtē,tas jau varētu norādīt uz risku. Izskaidrot,ka smēķēšana pirms un pēc intensīvām fiziskām slodzēm nav savienojama. Visur- armijas mācību iestādēs, policijā, sporta skolās ,zemessardzē un skautu organizācijās padziļināti apmācīt cilvēku grupas, ne tikai sniegt pirmo palīdzību bet dot viņiem zināšanas par PPNS iemesliem. Visi šie padomi ir attiecināmi arī uz civilo jauniešu organizētām un neorganizētām sporta nodarbībām un pārgājieniem.

Tukums 10.01.2012.g. Leons Stiprais

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta.