Pērkot rotaļlietas bērniem, tās rūpīgi jāizvērtē

– Tuvojas Ziemassvētki, un es gribētu mazbērniem nopirkt mīkstās rotaļlietas. Esmu dzirdējusi, ka rotaļlietas no Ķīnas ir bīstamas bērniem. Taču citādu jau veikalā tikpat kā nav. Kā atšķirt, kuras rotaļlietas ir bīstamas bērniem?

– Tuvojas Ziemassvētki, un es gribētu mazbērniem nopirkt mīkstās rotaļlietas. Esmu dzirdējusi, ka rotaļlietas no Ķīnas ir bīstamas bērniem. Taču citādu jau veikalā tikpat kā nav. Kā atšķirt, kuras rotaļlietas ir bīstamas bērniem?

Šis jautājums ir visai plašs. Ja pieejam tikai no juridiskā viedokļa, tad uz rotaļlietas ir jābūt CE marķējumam, kas it kā norāda, ka rotaļlietu ir atļauts ievietot Eiro zonas (Eiropas Savienības dalībvalstu, Norvēģijas, Islandes un Lihtenšteinas) valstu tirgos. To nosaka arī Eiropas parlamenta un padomes direktīva 2009/48/EK par rotaļlietu drošumu. Taču jāpiekrīt Patērētāju tiesību aizsardzības centra (PTC) konsultantei Ērikai Romulei, ka marķējums «CE» tomēr ne vienmēr norāda uz rotaļlietas drošumu. Teorija no prakses diemžēl atšķiras, tāpēc Patērētāju tiesību centra interneta mājas lapā, sadaļā «Aktualitātes», ir meklējamas Latvijā atklātas bīstamās preces, un, kā izrādās, patiešam lielākā daļa no tām ir tieši bērnu rotaļlietas. Turklāt ne tikai Ķīnā ražotās vien, bet arī citu valstu ražojumi dažkārt ir bīstami. PTC kā bīstama bērniem ir atzīta stumjamā rotaļlieta «Vāvere», kas ražota Polijā, skūteris «Scoofer» un skrejritenis «Scoo tur Princesa», ražoti Ķīnā. No mīkstajām rotaļlietām kā bīstams atklāts lācis ar lentu, ražots Ķīnā. Deguns šim lācim atdalās, un tāpēc var būt bīstams, jo bērns ar to var aizrīties. Tāpat arī lācim ar brūnu lentu, arī Ķīnā ražotam, ir detaļa pie rāvējslēdzēja, kas viegli atdalās. Detaļas, kas viegli atdalās, ir arī krāsainam polimēra kuģītim, kas ražots Polijā, arī Vācijā ražotam zaļam pūķim uz ritenīšiem viegli atdalās sīkās detaļas, arī Polijā ražotā koka puzle sīko detaļu dēļ ir atzīta par bīstamu bērniem. Ķīnā ražotā mīkstā rotaļlieta begemots un mugursoma atzīta par bērniem bīstamām precēm.
Ja ir iespējams, vislabāk ar bīstamām precēm iepazīties PTC mājas lapā, tāpat arī lūgums par aizdomīgām precēm ziņot centram pa tālruni 67388622, kur speciālists varētu palīdzēt preci izvērtēt. Tomēr ejot veikalā un raibajā piedāvājumā izvēloties, vienkārši preci pašam jāvērtē ar kritisku aci. Ir jāzina, ka bērnam līdz divu gadu vecumam (arī vēl līdz trīs gadiem) ir vēlme visu bāzt mutē. Tāpēc jāizvairās no sīkām rotaļlietām, no tādām rotaļlietām, kam sīkas detaļas viegli atdalās, mazām bumbiņām, rotaļlietām, no kurām viegli atdalās detaļas. Vajadzētu izvairīties arī no rotaļām ar garām saitēm, kas var aptīties ap bērna kaklu; būtu jāpārbauda, vai rotaļlietām nav asu malu. Taču jāatceras, ka visbīstamākās ir rotaļlietas, kurās ir tabletes tipa baterijas – Latvijā jau pieredzēti letāli gadījumu, kad bērni šīs baterijas norijuši.
Esam iecerējuši pie šā jautājuma atgriezties arī kādā no laikraksta «Veselības lapām».

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *