Man nav skaidrs, kā virzās bērnudārza rinda…

Labdien. Man nav īstas skaidrības par to, kā dome organizē rindu bērnudārzos. Katrs jau mēs zinām, kāds kārtas numurs bijis vienam vai otram rindā gaidītājam, kuram vietu piešķir un kuram vēl jāgaida, bet jautājumi vienalga paliek.

Labdien. Man nav īstas skaidrības par to, kā dome organizē rindu bērnudārzos. Katrs jau mēs zinām, kāds kārtas numurs bijis vienam vai otram rindā gaidītājam, kuram vietu piešķir un kuram vēl jāgaida, bet jautājumi vienalga paliek.

Pirmkārt, kas notiek ar tiem bērniem, kuri uzreiz, kad pienāk rinda, bērnudārzā neiestājas? Pēc loģikas viņiem būtu jāstājas rindas beigās, bet tā nav. Kā rāda saraksti – kādam, kurš visu laiku gaidījis rindā, vietas dārziņā nav, bet kāds, kas uzreiz nav iestājies, bet dara to vēlāk, tiek uzreiz. Pēc kā to skatās – pēc uzvārda, amata, nopelniem?

Saprotams, ka visi bērni neattīstās vienādi – kāds ir gatavs uzsākt bērndārznieka gaitas, kāds ne. Bet tad man rodas jautājums – kādēļ "aizsist" vietu, ja pats neej un citam neļauj? Sanāk sava veida suns uz siena kaudzes. Rakstu un domāju – pat nav dusmas par to, tikai nesaprašana un jautājums, kā tā var.

 

Saraksti ir pieejami, bet kustību neparāda

Jaunā māmiņa parādīja arī no domes mājas lapas izdrukātus sarakstus, atklājot, ka pēc kārtējās pārreģistrācijas, daži bērni "pārlēkuši" citiem rindā stāvētājiem pāri. Viņa arī pateica, ka nu vairs šīm izmaiņām nevarot izsekot, ko mājas lapa tiekot atstātas tikai pēdējās izmaiņas.

Kad domē apskatījāmies sarakstus (tie visiem pieejami dzīvokļu nodaļas uzgaidāmajā telpā), kuros ierakstīti visi rindā gaidītāji, pārliecinājāmies, ka mūsu lasītājai ir taisnība – diemžēl nevarējām pārliecināties, kāda ir reģistrēto bērnu kustība, jo tiešām sarakstos var redzēt tikai tās izmaiņas, kas radušās pēc pēdējās bērnudārzu komisijas sēdes maijā. Tas pats saraksts apskatāms arī Tukuma pilsētas mājas lapā. It kā viss ir – bērnu vārdi un uzvārdi, kārtas numurs, gads, kad rindā reģistrēts, taču kustība interesantam no malas nav skaidra.

Par bērnu uzņemšanas kārtību un izmaiņām rindā runājām arī ar Tukuma domes izglītības, kultūras un sabiedrisko attiecību nodaļas vadītāju Inesi Smirnovu.

Vai nebūtu loģiski saglabāt sarakstos visas izmaiņas, lai cilvēks varētu izsekot rindas virzībai?

– Zinu, ka cilvēki interesējas par rindu un seko izmaiņām, taču, ja tās visas domes mājas lapā tiktu saglabātas, tas radītu lielu jūkli. Tagad parādās tās izmaiņas, kas stājušās spēkā pēc komisijas sēdes. Tātad, ja cilvēkam iepriekš bijis 200. kārtas numurs, tagad viņš redz, kāds numurs ir tagad. Taču, ja cilvēks vēlas noskaidrot kādu jautājumu, mēs viņu gaidām domē un visu noteikti izskaidrosim.

Cilvēki saka, ka nevēlas strīdēties, baidās, ka viņu interesi uztvers kā kasīšanos un viņi pazaudēs vietu vispār.

– Tā taču nekad nav bijis! Cilvēki nāk, vaicā, interesējas; neticu, ka cilvēki tā baidās prasīt.

Diemžēl tā ir… Šobrīd arī diezgan pagrūti domes mājas lapā atrast informāciju par bērnudārzu rindu. Varbūt to var izcelt no citām ziņām, lai mājas lapas izmantotājiem to būtu vieglāk atrast?

– To noteikti var izdarīt, tā nav nekāda problēma.

Ko jūs darāt tad, ja kāds bērns uzreiz nevar apmeklēt bērnudārzu, taču vēlas darīt to, piemēram, pēc gada?

– Tā kārtība patiesībā ir neskaidra. Ir šādi gadījumi, kad vecāki uzreiz pēc tam, kad viņiem tiek piešķirta vieta bērnudārzā, atnāk un pasaka, ka bērns nav gatavs dārziņam. Viņi atdod savu vietu citam bērniņam no rindas, bet vēlas, lai vieta rindā tiek saglabāta. Tiesa, tiklīdz bērniņš no rindas ir ārā, tā pavirzās uz priekšu un citi nāk tā vietā, kas no vietas ir atteicies. Lai viņš vietu nepazaudētu, cenšamies viņu likt uz rindas beigu galu. Un tam nav nekāda sakara ar uzvārdiem vai amatiem.

Kādreiz bija profesijas kurām bija priekšroka?

– Jā, izņēmums ir, ja kāds no vecākiem ir Tukuma pilsētas izglītības iestāžu pedagogs vai arī ja viens vai abi vecāki ir invalīdi – tad atbilstoši domes apstiprinātajiem saistošajiem noteikumiem vieta dārziņā var tikt piešķirta ārpus kārtas.

Kas notiek, ja vecāki nepasaka – bērns ies vai neies dārziņā?

– Mēs visus par kārtību informējam. Ja bērnu bērnudārzā nepiesaka līdz 15. septembrim, viņu no rindas izslēdz.

 

Rindā visi, vietas – tukumniekiem

Pēc mums iesniegtajiem sarakstiem redzams, ka bērniņš ar pirmo numuru, piemēram, dārziņā nav uzņemts, bet nākamais ir. Kāpēc tā?

– Mēs rindā uzņemam visus bērnus, kuru vecāki uzrakstījuši iesniegumu, arī no citām pašvaldībām, tostarp arī no Rīgas, bet vietu piešķiršanā priekšroka ir Tukumā deklarētajiem bērniem. Tikai tad, ja vieta paliek pāri, un nereti tā ir vecākajās grupās, tās piedāvājam citu pašvaldību bērniem no rindas. Var arī gadīties, ka bērniņš ir rindā, bet apmeklē speciālo bērnudārzu «Taurenītis». Ja tas ir tā, vietu rindā viņš saglabā, taču reāli vieta «Vālodzītē» vai «Pasaciņā« uzreiz netiek piešķirta. Ja bērniņa veselības stāvoklis uzlabosies, šo vietu piešķirs.

Vai bērnu skaits pilsētas bērnudārzos krīzes dēļ nesamazinās?

– Vasarā parasti bērnu skaits dārziņos samazinās. Kas attiecas uz privātajiem – «Ķiparā» bērnu skaits pat ir pieaudzis (jūnijā – 70), bet «Avenītē» nedaudz samazinājies – gada sākumā bija 100, bet jūnijā – 89.

Vai, apvienojoties novadā, nav domāts apzināt brīvās vietas citos novada pašvaldību dārziņos un piedāvāt tās rindā gaidītājiem? Vismaz līdz brīdim, kad Tukumā uzcels jauno bērnudārzu.

– Par to būs jādomā.

***

Raksta tapšanas laikā (Par šo jautājumu interesējāmies 10. jūnijā. – Red.) vēl nebija zināms valdības lemtais par pensiju samazinājumu strādājošajiem. Lai gan tas vēl jāapstiprina Saeimai, kā vakar domes preses konferencē atzina domes priekšsēdētājs Juris Šulcs, situācija šajā jomā var mainīties: "Ja strādājošās vecmāmiņas izlems nestrādāt un auklēt mazbērnus, tad vietu bērnudārzos varētu būt vairāk."

Komentāri

  1. lai kas tur nebutu rakstits blata sistema joprojam uz rindam darbojas iespaidigi, ir berni kuriem nezkapec atrodas, bet citi kuri ir tada pasa situacija nu nekadi nevar tikt bernudārzā

  2. Kārtējās atrunas un neizdarības, ja parakņātos dziļāk, tad atrastu par ko varētu ne tikai nomest, bet arī iemest.

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *