Janvāris – ziedošu sapņu un nākotnes nodomu laiks

Tie, kuriem pašiem ir savs dārzs, jau janvārī sāk domāt par pavasari.

Tie, kuriem pašiem ir savs dārzs, jau janvārī sāk domāt par pavasari.

Aplūkojami sēklu krājumi. Pašu vāktajām ieteicams pārbaudīt dīgtspēju, lai pavasarī, kad sēklas iesēs, nebūtu jāviļas, ka gaidītais nesadīga. Savukārt veikalā pirktajām sēklām, kas saglabājušās no iepriekšējā gada, uz paciņas ir jāapskata lietošanas termiņš. Ja tas beidzies, jārēķinās, ka sēklas var arī neuzdīgt. Ir arī laiks iepazīties ar jaunāko sēklu piedāvājumu. To var uzzināt arī katalogos un sēklu tirgotājfirmu mājas lapās, piemēram, www.agrimatco.lv, www.kurzemesseklas.lv, hederagardens.lv vai citā.

Lietderīgi būtu pārcilāt arī pagājušā gada lauku dienu un semināru pierakstus un izvērtēt, kādu jaunu kultūru vai kādu jaunu šķirni šogad dārzā varētu audzēt. Tie, kuriem ir kolekcijas, ziemas dienas varētu izmantot arī etiķešu pagatavošanai. Pārlūkojama dārza darba rīku glabātuve – vai kārtībā ir kapļi, lāpstas, grābekļi, dārza šķēres un cits inventārs. Jāaplūko, vai ir pietiekami sagādās agrotīkls, kas pavasarī puķes un dārzeņus varētu pasargāt no salnām. Dēstu audzēšanai nepieciešams substrāts, to jau labāk laikus sarūpēt. Salabojamas dēstu kastītes, jo drīz tās jau būs vajadzīgas.

Ja atrok sniegu, var stādīt tulpes

Ja nav jau izdarīts, īstais laiks, lai rozes un citas mazāk izturīgās ziemcietes piesegtu ar skujkoku zariem. Saulainās dienās, īpaši, ja ir sniegs, rozes un arī rododendrus jāsargā no saules dzelošajiem stariem un vēja. To var darīt ar egļu zariem, bet var arī ar plēvi vai tagad lielveikalos iegādājamajiem palmu mizu pinumiem. Kokus un krūmus regulāri atbrīvo no sniega (protams, ja tāds ir).

Jāpārjauc komposta kaudzes kārtas.

Ja zeme nav sasalusi, apgriež augļu kokus un vīnogulājus, retina ogulājus. Lielveikalos par ļoti niecīgu samaksu vēl ir iegādājamas tulpes; pieredze liecina, ka tās vēl aizvien var stādīt atsalušas zemes laukumiņos (iepriekš, protams, norokot sniegu). Labāk, ja to dara, iepriekš sakārtojot sīpoliņus, īpašos plastmasas traukos (Tukumā diemžēl šobrīd nav nopērkami). Labi jau būtu, ja atkusnis pēc stādīšanas kādu brītiņu vēl pieturētos.

Lai zied palodzes dārzniecība!

Laikam pagriežoties uz pavasara pusi, varam pamazām atsākt mēslot un laistīt istabas augus, arī novērtēt, kuri augi būtu pārstādāmi jaunos podos un laikus šos podus sagādāt.

Ja vēsākā pieliekamajā vai citā telpā stāv nepamodušies hipeastri, varam sākt tos nedaudz laistīt, līdz no sīpola parādās pumpurs. Tikai tad, kad pumpurs ir izlīdis, augu noliekam gaismā, sākam regulāri laistīt un mēslot.

Varam mēģināt uzziedināt arī šobrīd lielveikalos nopērkamās hiacintes, tulpes, krokusus un citas sīpolpuķes. Tikai tām būs nepieciešams aukstuma periods. Sīpoli sekli jāstāda vieglā augsmes substrātā izvēlētajā traukā, pēc tam to novieto vēsā, tumšā vietā. Optimālā t° – 5 līdz 9°C, hiacintēm – ne zemāku par 9°C. Šim nolūkam labi var izmantot apkurināmas siltumnīcas tumšu kaktu (zem plauktiem), kā arī apkurināmu garāžu vai arī ledusskapja siltākos nodalījumus. Kad no podiņa izlīduši gaiši, aptuveni divus centimetrus gari asni, augs ir apsakņojies un to var novietot istabā. Atkarībā no gaisa temperatūras (labāka – ap 20°C) augs uzziedēs divās līdz trīs nedēļās. Ja augs atradīsies vēsumā uz palodzes, tas plauks lēnāk; ja t° būs siltāka par 23°C, ātri stiepsies garumā un ziedkopa, piemēram, hiacintēm var nebūt tik kompakta.

Mēneša beigās ar spraudeņiem pavairojamiem augiem jau var nogriezt spraudeņus.

Pašu un putniņu galdam

Uz palodzes virtuvē rodama vieta lociņu audzēšanai un zaļumu iegūšanai, diedzē kressalātus un citus zaļumus vitamīniem.

Ja siltumnīcas ir apkurināmas, tad laikus jāsāk domāt par tomātu un gurķu sēju un stādu audzēšanu. Jāsēj arī tās vasaras puķītes, kurām ir garš veģetācijas periods – begonijas, mēneša beigās – lizantes.

Dārzā nedrīkst aizmirst regulāri apmeklēt putnu barotavas un uzlikt cienastu dārzkopja spārnotajiem palīgiem, kas vasarā ļoti daudz darīs, lai atbrīvotu dārzu no kaitēkļiem. Jāteic, ka visatsaucīgāk putni barojas ar saulespuķu sēklām – padārgs (Ls 0,80 kg), bet garantēts prieks, ka putnu barotava būs dažādu mazputniņu apsēsta.

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *